Програвання нав'язливої мелодії в голові зміцнює пам'ять – дослідження

Програвання нав'язливої мелодії в голові зміцнює пам'ять – дослідження

Програвання нав'язливої мелодії в голові зміцнює пам'ять – дослідження

Механізм запам'ятовування нав'язливих мелодій допомагає зміцнити пам'ять і зафіксувати деталі подій. До такого висновку прийшли американські вчені Каліфорнійського університету після серії експериментів, у процесі яких добровольці без музичної освіти слухали мелодії та дивилися фільми – результати дослідження опубліковані в рецензованому науковому журналі Journal of Experimental Psychology: Genera.

Дослідження показали, що з цим явищем стикаються 98% людей, незалежно від статі. При цьому повторення мелодій в середньому триває довше у жінок і дратує їх сильніше. Як правило, така мелодія є музичним твором, який легко запам'ятати і який постійно повторюється в голові, як тільки перестає грати. У 73,3% випадків це пісні з текстом і лише у 7,7% – інструментальна музика.

Вчені провели експеримент, який проходив у кілька етапів, що тривали протягом декількох тижнів. Спочатку учасникам дослідження ставили незнайому їм музику. Через тиждень – включали нову, при цьому показуючи фрагмент кінострічки. Після те ж саме відео демонстрували без музичного супроводу.

Добровольці повинні були під час прослуховування музики запам'ятати максимум деталей з кожного фільму, а потім відповісти на питання: як часто кожна почута ними мелодія ставала нав'язливою.

"Вчені вже давно знають, що музика викликає автобіографічні спогади, та що вони належать до числа тих емоційних переживань, які люди цінують найбільше", – сказав Петро Джаната, професор психології Каліфорнійського університету в Девісі та співавтор дослідження.

Виявилося, що чим частіше в головах людей програвалася якась мелодія, тим більше деталей вони запам'ятовували з фільму, з яким вона асоціювалася. Так вчені прийшли до висновку, що механізм запам'ятовування нав'язливих мелодій допомагає зміцнити загальну пам'ять і запам'ятати деталі того, що відбувається.

Науковці сподіваються, що результати дослідження призведуть до розробки нефармацевтичних втручань на основі музики, які допоможуть людям з деменцією та іншими неврологічними розладами краще запам'ятовувати події, людей і повсякденні завдання.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше