Як захистити свої права за відсутності допомоги від органів досудового слідства. Пояснює юристка

Як захистити свої права за відсутності допомоги від органів досудового слідства. Пояснює юристка

Ексклюзивно

Найчастішими порушеннями органів досудового слідства є: відмова у відкритті кримінального провадження, неповернення тимчасово вилученого майна та невмотивоване ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Юристка Романна Керчик в ефірі Українського радіо радить, що робити у всіх перерахованих випадках.

Коли відмовляють у внесенні до ЄРДР

Це найпоширеніша категорія звернення до адвокатів. Ви подали заяву про вчинення злочину, а вам не надійшла відповідь, що, дійсно, внесено, або надійшла, про те, слідчий вказав, що, на його думку, у поданій вами заяві відсутній склад злочину, і він вважає , що немає підстав до внесення в ЄРДР. І те, і те є грубим порушенням норм КПК і ваших прав.

Тому треба реагувати на такі дії. Тому що згідно КПК слідчий або прокурор, який отримав вашу заяву, зобов’язаний протягом 24 годин внести ваші дані до досудового реєстру, розпочати досудове розслідування і повідомити вас про це, надавши витяг з ЄРДР. У ньому міститься номер вашого кримінального провадження, ім’я слідчого та прокурора, який здійснюватиме процесуальне керівництво.

Ця інформація необхідна для того, щоб ви знали, до кого звертатися з клопотаннями, заявами. Коли ви подаєте заяву, потрібно слідкувати, щоб її зареєструвати у журналі заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події.

Якщо ваші права порушуються, найбільш ефективним є звернення зі скаргою до слідчого судді, який здійснює судовий контроль.

ли ви оскаржуєте дії, я би виділила три елементи. Перший, до якого суду ви звертаєтесь - ви звертаєтесь до того суду, того району, де була допущена відносно вас бездіяльність. Другий, сама форма і зміст заяви. КПК не передбачає особливої форми, кожна особа може вказати свої дані, вказати особу, дії якої оскаржуються, викласти сам зміст та вимоги, що ви просите суд задовольнити вашу скаргу.

Неповернення вилучених речей

Будь-які учасники кримінального провадження можуть зіткнутися з такою неприємністю як неповернення тимчасово вилучених речей. Це також порушення.

Громадянам варто знати, що тимчасове вилучення речей — це тимчасовий захід, який передбачає тимчасове обмеження особи права користуватися і володіти речами до вирішення питання про їх арешт або повернення.

Коли в особи вилучені речі, є строки для слідчого прокурора до звернення з клопотанням до слідчого судді про накладення арешту. Якщо тимчасово вилучені речі були вилучені під час обшуку, і була ухвала на обшук, то це є 48 годин. Якщо це, наприклад, був огляд, то не пізніше наступного дня має бути подане клопотання.

Слідчий суддя розгляне його, його обґрунтованість, вмотивованість. Також має бути викликана особа, яка є власником цих речей на час цього засідання, вона подає своє заперечення. У такому випадку слідчий суддя виносить рішення або про арешт цих речей, або про повернення.

Якщо слідчий виносить постанову про закриття кримінального провадження

Шанси змінити цю ситуацію є. Якщо вам була направлена постанова про закриття кримінального провадження, з моменту отримання, у вас є 10 днів, щоб її оскаржити у слідчого судді.

Взагалі, коли слідчий виносить постанову про закриття провадження, він повинен її обгрунтувати, провести слідчі дії і дійти висновку, що там відсутній склад або відсутня подія. У випадку, коли слідчий не провів жодних слідчих дій, по суті, провадження було відразу закрите, є всі підстави для оскарження.

Крім того, ви можете оскаржити у прокурора закриття. З власної практики, я раджу звертатися відразу до слідчого судді. Бо часто прокурори направляють скарги до слідчого, на якого ви ж і скаржитесь. З метою економії часу краще одразу звертатися до судді. До того ж ухвала суду є обов’язковою до виконання.

У будь-якому з випадків важлива активна позиція учасника провадження. Треба використовувати свої права - подавати клопотання, заяви, скарги. Від цього залежатиме результат.

Як діяти у випадку огляду авто чи особистих речей

Є огляд, а є обшук. Для огляду правоохоронці можуть попросити вас відкрити багажник, піднімати речі, сумки. Працівники правоохоронних органів не мають права самі відкривати багажник вашого авто, щось там шукати. Якщо вони це здійснюють, то це порушення. Такі дії є обшуком, а він проводиться лише на підставі ухвали слідчого судді.

Читайте також

Як не стати жертвою телефонного шахрайства. Пояснює юристка

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди