Трансформація шкіл у Запоріжжі: емоції батьків та пояснення експерта

Трансформація шкіл у Запоріжжі: емоції батьків та пояснення експерта

Марафон
Трансформація шкіл у Запоріжжі: емоції батьків та пояснення експерта Суспільне Запоріжжя

Реформа шкільної освіти, що стартувала у 2017 році після ухвалення Закону України "Про освіту", викликала невдоволення частини батьків учнів запорізьких шкіл лише у 2021 році. Ті, з ким спілкувалися кореспонденти Суспільного Запоріжжя, зазначали: про зміну статусу їхньої школи, а також про певні трансформації, неможливість продовжити навчання у своїй школі чи записати дитину до першого класу обраного закладу дізналися пізно, рішення місцевих чиновників від освіти оскаржують.

У рамках інформаційного марафону "Реформа шкільної освіти по-запорізьки: стрімкий стрибок чи вивірений план" в ефірі програми "Сьогодні. Головне" на телеканалі UA: Запоріжжя поспілкувалися із директором Департаменту освіти Запорізької міської ради Станіславом Романчуком.

На думку очільника Департаменту освіти, мета освітньої реформи, що триває з 2017-го року, — вийти з консервативного навчального кола, яке нам залишила у спадок радянська система освіти. Сьогоднішня трансформація шкільного навчання відбувається за європейською моделлю, а є дитиноорієнтованою та спрямованою на відкритість, доступність, прозорість та доброчесність шкільної освіти.

"Трансформація освітніх закладів у Запоріжжі почалася не цього року, а ще у 2017-ому, разом із прийняттям закону “Про освіту”, приводити освітні заклади у відповідність до визначених законом типів почали у 2018-ому, після того, як центральна влада видала усі необхідні нормативні акти та постанови. Тобто сьогодні ми вже виходимо на фінішну пряму, адже процес перетворень почався майже 4 роки тому", — зазначає Станіслав Романчук.

Нагадаємо, що реформування української освіти почалось з ухвалення у 2017 році нового Закону України «Про освіту». Процес здійснюватиметься за чотирма напрямами: реформування середньої освіти, професійно-технічної, вищої та створення нової системи управління і фінансування науки.

  • Для реалізації нових можливостей шкільної освіти 16-го січня 2020-го року Верховна Рада ухвалила й Закон України «Про повну загальну середню освіту», котрим передбачено, що з 2027 року шкільна освіта поділятиметься на три рівні: початкову (1-4 роки навчання), базову (5-9 роки навчання), старшу профільну школу (10-12 роки навчання).
  • Закон відкриває можливість стати вчителем людині з будь-якою, а не лише педагогічною, вищою освітою.
  • Основні новації для вчителів – це: педагогічна автономія (створення програм; розробка власної системи оцінювання та заохочення учня), більші можливості для зростання зарплати та гарантії на підвищення кваліфікації.
Трансформація закладів освіти в Запоріжжі: емоції та поясненняСуспільне Запоріжжя

Процес перетворень у Запоріжжі супроводжується великою кількістю емоцій з боку батьків, перекручуванням інформації та невдоволенням щодо прийнятих рішень, — каже очільник Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради. Попри те, що, за словами Станіслава Романчука, профільне відомство надавало всі необхідні роз'яснення. Найбільше питань — від батьків випускників 9-х класів, адже відповідно до норм закону, частина з них повинна обирати: продовжувати навчання в ліцеї (профільна освіта 10-11 класів) чи обирати заклад професійно-технічної освіти або коледж.

Читайте також: Як батьки учнів запорізьких шкіл реагували на впровадження реформи

“Конкурсний набір у 10-ті класи цього року проводитися не буде. Жоден. Це заборонено. Як би хто не трактував чиїсь слова, я, як директор департаменту, вам кажу: конкурсного набору до 10-х класів, до профільних класів, не може бути", підкреслює Станіслав Романчук.

Трансформація закладів освіти в Запоріжжі: емоції та поясненняСуспільне Запоріжжя

У нормативних актах, що супроводжують процес реформування шкільної освіти в Україні, зазначено, що до 2024-го року повинні бути сформовані ліцеї та гімназії — у ліцеях не буде початкової ланки, а гімназії не матимуть старших класів. За словами чиновника, лише тоді, згідно із законодавством України, після 9-го класу буде започатковано зовнішнє незалежне оцінювання знань учнів:

"У такому ж форматі, як зараз відбувається після 11-го класу, передбачається і після 9-го. Але завдання, яке стоятиме на ЗНО для дев’ятикласників, буде зовсім інше. Якщо для 11-х класів, давайте відверто казати, ЗНО це вступна кампанія до ВИШів, то для дев’ятикласників це буде професійний вибір подальшого життя: які в них здібності та схильності або природничо-математичні, або гуманітарні. І згідно із підсумками такого тестування законодавство передбачає відбір до 10-х класів. Але це тільки з 2024-го року”.

До чого часу набір до 10-го класу відбуватиметься за бажанням учнів, але згідно із санітарними нормами. "Тобто 40 дітей в один клас ми просто фізично не можемо посадити. Але якщо є вільні місця, то, будь ласка, ми вас чекаємо", — каже чиновник.

Якщо ж "вільних місць" в обраній учнем школі не буде, то йому запропонують подати документи в інший навчальний заклад того ж району. А от коли кількість охочих вступити до конкретного ліцею буде такою, що дозволить відкрити додатковий 10-й клас в паралелі, то такий клас, за словами Станіслава Романчука, буде відкритий.

Трансформація закладів освіти в Запоріжжі: емоції та поясненняСуспільне Запоріжжя

Проблема, за переконанням очільника профільного департаменту, в тому, що більшість випускників 9-х, а подекуди й 11-х, класів не можуть остаточно визначитися зі своєю майбутньою професією чи зайнятістю у житті. На думку Станіслава Романчука, виявлення схильностей та здібностей учня до природничо-математичного чи гуманітарного напрямку і подальше навчання за ним у 10-11 класах допоможе зорієнтуватися у майбутньому.

"Це не означає, що після профільного класу дитина не зможе продовжити навчання в іншому циклі, адже, незалежно від того, що поглиблено буде вивчати учень у ліцеї, він отримає повну середню освіту за затвердженою навчальною програмою”.

Також чиновник зазначає: не варто боятися вступати до закладів професійно-технічної освіти після 9-ого класу:“У гонитві за “престижною” освітою ми губимо дітей, які повинні отримати і робітничу професію, і дітей, які повинні навчатися в коледжах. Тож у цьому напрямку ця реформа і ця трансформація дасть свій позитивний сенс”.

Читайте також: Замало комунікації з владою. Що кажуть батьки та експерти про шкільну реформу в Запоріжжі

Також, за свідченнями Романчука, результатом реформування шкільної освіти стануть і якісно кращі знання учнів. Адже, наводить приклад очільник департаменту, якщо в одному класі вчаться діти, що мають схильності до точних наук, і ті, кого називають "гуманітаріями", то вчитель математики змушений викладати свій предмет лише на середньому рівні: аби "технарям" не було нудно, а "гуманітаріям" — все зрозуміло.

Профільна освіта спрямована на те, щоб зібрати в одному класі дітей зі схожими здібностями. Тоді буде можливість викладати на високому рівні. Сприятиме цьому і матеріально-технічна база, яка буде у розпорядженні профільних шкіл. Державна субвенція, що виділяється останні чотири роки, спрямована на придбання дидактичних матеріалів, меблів, техніки. Частину обладнання буде закуплено коштом місцевого бюджету.

“Звісно, закупівля кабінету фізики чи кабінету хімії це дуже коштовні придбання, і ми одночасно не зможемо придбати для 26-ти ліцеїв (та помножити на 4 класи в паралелі) таку кількість кабінетів. Але така можливість передбачається, і будуть закуповуватися кабінети”.

Читайте також: Якість шкільної освіти після реформи: що зміниться у школах Запоріжжя — пояснює експертка

На жаль, батьки жодним чином не можуть вплинути на цю реформу. Бачимо багато петицій до міської влади, багато звернень до депутатів, до постійних депутатських комісій, до журналістів. Однак жодного дієвого механізму наразі немає.
Катерина Звєрєваголова ГО "Хочу вчитися"

За її словами, у місті Дніпро батьки вже почали просто судитися з департаментом гуманітарної політики міста, який заборонив школам приймати учнів до перших класів або до десятих класів. І вже є перші ухвали з приводу того, що це неправомірні дії, оскільки цю освітню мережу нових закладів після шкільної реформи має затверджувати сесія міської ради, а не департамент гуманітарної політики.

"У нас те ж саме: ще ця мережа остаточно не затверджена міською радою, тому не приймати це незаконно, однак наразі батьки борються і жодного впливу не можуть добитися", — каже експертка.

Читайте також: У 6-й гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти

Катерина Звєрєва зазначає, що вся інформація була відома ще з 2017 року: про те, що реформа буде, про те, що заклади мають змінюватися, про те, що до 2021 року мають бути приведені у відповідність до законодавства статути закладів. Однак не вистачало Закону «Про повну загальну середню освіту», який з’явився у 2020 році. І з того часу все одно не було проведено широкої інформаційної кампанії, громадських обговорень.

Крім того, у Верховній Раді України зараз на розгляді знаходиться законопроект за номером 4629-1 щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти.

На питання ж, куди поспішають із впровадженням реформи шкільної освіти у Запоріжжі, за умови, що низка документів щодо процесу трансформації не прийнята, директор Департаменту освіти Запорізької міської ради Станіслав Романчук відповів, що це пов'язано із законодавчою колізією, адже реформа має закінчитися у 2024-ому році, а списки учнів, зарахованих до першого класу конкретної початкової школи мають оприлюднити вже зараз:

"Не поспішати і чекати проєкту рішення, яке ось-ось буде розглядатися Верховною Радою, може, було б і правильно. Але сьогодні (16 червня 2021 року ред.) згідно із законодавством, директори шкіл повинні підписати наказ про зарахування учнів до першого класу. Якщо я, директор школи, вже сьогодні повинен вивісити списки усіх зарахованих до першого класу, то як я можу чекати тексту закону, який сьогодні тільки в проєкті?”

Читайте також: "Варто усім трошки зачекати". Що каже освітній омбудсмен про темпи реформи середньої освіти
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди