Як батьки запорізьких школярів реагували на реформування середньої освіти протягом останніх пів року

Як батьки запорізьких школярів реагували на реформування середньої освіти протягом останніх пів року

Марафон
Як батьки запорізьких школярів реагували на реформування середньої освіти протягом останніх пів року
Суспільне Запоріжжя

За Законом про середню освіту, ухваленим 28 вересня 2017 року, протягом 5 років українські школи переформатують на три типи: початкові – для 1-4-х, гімназії для 5-9-х та профільні ліцеї для 10-12-х класів. Цей процес викликав неоднозначне ставлення в учнів, батьків та керівників навчальних закладів Запоріжжя. Як це було протягом останніх пів року – бачили кореспонденти Суспільного.

Загальноосвітня школа №52 (Шевченківський район)

Першими про порушення прав їхніх дітей на повну середню освіту заявили цьогоріч батьки 9-класників 52-ої школи, що у Шевченківському районі Запоріжжя. 12 лютого зібралися на ґанку навчального закладу. Розповіли: тільки у лютому на загальних зборах їм повідомили, що з наступного року набір учнів до 10-х класів припиняється та рекомендували влаштувати їх до інших шкіл району. Перелік цих закладів батькам надіслав Департамент освіти і науки Запорізької міської ради.

Тетяна Саликіна, мати учениці 9-го класу розповіла, що школи з цього переліку розташовані не в пішій доступності: "Нашим дітям добратися до цієї школи можна тільки з пересадками, прямого сполучення немає з цими освітніми закладами. Це – заклад «Перспектива».

Батьки про реформу
Тетяна Саликіна. Суспільне Запоріжжя

"В ній є обов’язковий платіж, про це нам теж було повідомлено на загальних зборах. Щомісячна плата – десь в районі 1000 гривень. Зверталися до 93-ої школи, зараз це вже ліцей, адміністрація під час спілкування з батьками сказала, що в пріоритеті будуть їхні діти, а для всіх інших буде конкурс", розповіла Тетяна Саликіна.

Директорка 52-ї школи Світлана Шендрик розповіла: цьогоріч тут навчалися 687 дітей. Був один 10-ий і один 11-ий клас, в якому 23 учні. Аби в новому навчальному році набрати чотири 10-х класи, як того вимагає статус профільного ліцею, бракує дітей.

"Набір у десяті класи протягом останніх 5-ти років – це в кращому випадку один клас. Тобто, 4 класи ми не можемо набрати, тому що територія обмежена, селище Зелений Яр, і 4 класи ми тут не наберемо. А підвіз дітей сюди досить обмежений. Постановою кабінету Міністрів, освітня субвенція на отримання класів виділяється тільки в тому випадку, якщо класи – не менше 27 учнів", – пояснила директорка.

Класичний ліцей (Вознесенівський район)

Ініціативна група батьків учнів Класичного ліцею розповіла Суспільному: на початку нового навчального року їм повідомили, що заклад не втратить статусу. Але наприкінці на них чекала протилежна звістка.

"Ми взагалі не розуміємо, чому Департамент освіти так налаштований проти нашого ліцею. Це — один із найкращих ліцеїв міста. На вищому рівні, набагато кращому, ніж школи, за якими залишили статус ліцею. І чомусь наш ліцей не відповідає нормам Департаменту, а інші відповідають. Ще таке питання: чому батькам і дітям повідомили про це лише 15 травня?", каже мати учениці 9-го класу Ольга Гроздова.

Батьки про реформу
Суспільне Запоріжжя

Директорка ліцею Олена Баньковська каже: після перетворення ліцею на гімназію не набереться достатньої кількості класів середньої ланки. За її словами, вже зараз батьки учнів 6-7-х класів переводять дітей до інших ліцеїв.

"Я точно впевнена, що ми залишимося без частини дітей у середній ланці. Хтось порахував, яким буде навантаження у вчителів середньої ланки у тих гімназіях, що залишаться? Вчителі хімії, біології, географії — у них буде трохи більше, ніж пів ставки. Ви розумієте, що всі ці вчителі будуть сумісниками, вони будуть розриватися на декілька шкіл. То я впевнена, що навіть гімназії не буде, бо зараз ми втрачаємо тих дітей, які вже зараз йдуть до ліцеїв, бо вони вважають, що краще зараз перейти, ніж потім — після 9-го класу", розповіла директорка.

Колегіум "Елінт" (Дніпровський район)

Батьки учнів Запорізького колегіуму «Елінт», що у Дніпровському районі, навпаки, стурбовані реформуванням у ліцей, у зв’язку з чим закриють початкові класи. Акцію протесту влаштували біля Запорізької міської ради 26 травня, у передостанній день навчального року.

"В мене навчається дитина, зараз вона в другому класі. І через рік в мене син піде в перший клас. І мені потрібно думати, як мені розірватись між школами. Дуже великий клопіт і дуже незадоволені батьки, тому що ніхто не попереджав. Якби нас попередили, коли приймали мою дитину, що не будуть взагалі набирати перший клас, я б вже якось думала, що мені робити", розповіла Суспільному мати учня колегіуму Оксана Косарева.

Батьки про реформу
Суспільне Запоріжжя

Голова ініціативної групи батьків колегіуму «Елінт» Альона Камаєва 22 березня створила петицію на офіційному сайті Запорізької міської ради. Петиція набрала 754 голоси та нині має статус «на розгляді»

"Суть петиції — це зберегти в колегіумі «Елінт» перші класи. Згідно з реформою, яку запровадили у 2017 році 5 вересня, говориться про те, що школи повинні бути переформовані у різні типи закладів освіти. Це початкова школа, базова школа та профільна школа. Нашу школу хочуть перепрофілювати у ліцей, але наразі залишити нам базову освіту, з чим ми не згодні. Тому що у нас є окремий блок, де може навчатися початкова школа", розповіла Альона Камаєва.

Гімназія №6 (Комунарський район)

З вересня цьогоріч гімназія № 6 у Комунарському районі Запоріжжя також функціонуватиме як ліцей, без початкової ланки. Батьки майбутніх першачків протягом 4-х місяців звертаються до різних інстанцій, аби відстояти право навчатися там їхнім дітям.

Зокрема, мати 6-ти річного Олександра Лавриненка, разом із іншими батьками, створили проєкт, де пропонують заснувати дві юридичних особи та відокремити територіально початкову та старшу школи. Так, на думку жінки, можна зберегти обидві ланки у навчальному закладі.

Батьки про реформу
Суспільне Запоріжжя

Згідно з відповіддю Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради на інформаційний запит журналістів Суспільного від 1 червня «…планується, що систему закладів середньої освіти Запоріжжя представить 121 заклад комунальної форми власності. З них 10 початкових шкіл, 85 гімназій та 26 ліцеїв, серед яких 2 – планують здійснювати діяльність на підставі міжнародних договорів».

Читайте також: Реформа середньої освіти по-запорізьки: стрімкий стрибок чи вивірений план?
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди