Чи можуть стати донором крові люди, які перехворіли на COVID-19. Пояснює лікар

Чи можуть стати донором крові люди, які перехворіли на COVID-19. Пояснює лікар

Чи можуть стати донором крові люди, які перехворіли на COVID-19. Пояснює лікар
Суспільне Запоріжжя

Люди, котрі перехворіли на COVID-19, можуть бути донорами крові. Про це в етері програми "Між нами" Українського радіо Запоріжжя розповів Олександр Саржевський, завідувач відділу трансфузіології Запорізької обласної клінічної багатопрофільної лікарні.

Коронавірусна хвороба передається через кров. Проте, люди, які вже перехворіли на коронавірус, можуть бути донорами крові. Річ у тому, що через двадцять один день після перенесеного захворювання формується стійкий імунітет і ось тоді можна ставати донором крові.

"Можливо реінфекція дійсно існує, проте якщо на момент донації немає температури, немає ознак інфекції, то людина може бути донором", — зазначає Олександр Саржевський.

Лікар каже, для того, аби стати донором, достатньо принести на станцію переливання крові довідку від свого сімейного лікаря із зазначеними часовими рамками перенесеного захворювання.

Чи треба робити ПЛР-тест

Щодо ПЛР-тестування, то фахівець каже, воно не є обов’язковим, адже, навіть, якщо на момент здачі крові, донор вже на перших стадіях захворювання, але не має симптомів, то мінімальна кількість вірусу у крові не є загрозливою. Проте, усім донорам пропонують здати тест на антитіла. "Це цікаво особливо в тому випадку коли береться не цільна кров, а плазма на препарати крові", — зауважує експерт.

Розробка ліків проти коронавірусу

А ще у Запоріжжі практикується розробка ліків проти коронавірусу за допомогою плазми людини, яка перенесла захворювання. Такий метод за словами лікаря, дає 60% ефективності у поєднанні з імуносорбцією та з обміном плазмаферезом.

"Тестують донора на антитіла і потім беруть в роботу як донора плазми. Ми використовували свого часу при важких випадках ковід дійсно переливання такої плазми", — наголошує фахівець.

За час пандемії зменшилась кількість донацій

Олександр Саржевський розповів, що за час пандемії кількість донацій до банку крові значно знизилася. "Скажу більше, були проблеми з підвозом донорів у 2020 році з урахуванням так скажімо обмеження пересувань. Відчутно знизилася кількість донацій в цілому по області. Наприклад, у 2019 році було 35 тисяч донацій, у 2020 році - 26 750 тисяч донацій", — підкреслює Олександр.

Серед причин зниження донацій, Олександр Саржевський називає те, що люди бояться потрапляти в місця скупчення. А ще, наголошує лікар, фінансування служби крові зараз на досить слабкому рівні. Попри все це, наразі ситуація з донаціями на Запоріжжі стабілізувалася.

Читайте також: Всесвітній день донора крові. Що треба знати про донорство та як на нього вплинула пандемія

Вибір редакції

На початок