НАТО підтвердила обіцянку прийняти Україну до складу Альянсу. За якої умови

НАТО підтвердила обіцянку прийняти Україну до складу Альянсу. За якої умови

НАТО підтвердила обіцянку прийняти Україну до складу Альянсу. За якої умови
Фото: Associated Press

Країни-члени НАТО підтвердили обіцянку прийняти до складу альянсу Україну після надання та виконання Плану дій щодо членства в НАТО, дану під час Бухарестського саміту 2008 року.

Про це йдеться у тексті комюніке за підсумками саміту НАТО в Брюсселі 14 червня.

"Ми підтверджуємо рішення, прийняте на саміті в Бухаресті в 2008 році, про те, що Україна стане членом альянсу через План дій щодо членства як невід'ємної частини цього процесу. Ми підтверджуємо всі елементи цього рішення, а також інших рішень, в тому числі і те, що кожен партнер буде оцінюватися належним чином", – йдеться у документі.

Члени НАТО наголосили на необхідності продовження реформ в Україні

"Щорічні національні програми в рамках Комісії Україна-НАТО (NUC) залишаються механізмом, за допомогою якого Україна просуває реформи, що стосуються її прагнень до членства в НАТО. Україна повинна повною мірою використовувати всі інструменти, доступні в рамках NUC, для досягнення своєї мети – впровадження принципів і стандартів НАТО", – зазначено в комюніке.

Серед головних напрямів українських реформ в НАТО:

 • боротьби з корупцією;
 • сприяння інклюзивному політичному процесу;
 • реформі децентралізації, заснованої на демократичних цінностях, повазі прав людини, меншин та верховенстві закону;
 • реформи в секторі безпеки;
 • реформа Служби безпеки України.

Також члени НАТО наголосили на важливості статусу партнера розширених можливостей, який був наданий Україні у 2020 році.

"Статус партнера з розширених можливостей, наданий минулого року, надає подальшого імпульсу нашому і без того амбіційному співробітництву та сприятиме більшій сумісності, з можливістю проведення більше спільних навчань, тренінгів та посилення ситуаційної обізнаності. Військова співпраця та ініціативи щодо нарощування потенціалу між членами Альянсу та Україною, включаючи литовсько-польсько-українську бригаду, ще більше посилюють ці зусилля", – зазначено в документі.

Що таке ПДЧ

Відповідно до статті 10 Північноатлантичного договору НАТО залишається організацією відкритою для прийому нових країн. На саміті Альянсу у Вашингтоні в червні 1999 року було формалізовано процедуру прийому нових членів до Альянсу на основі плану дій щодо членства у НАТО.

План дій щодо членства надає поради, допомогу та практичну підтримку з урахуванням індивідуальних потреб країн, які бажають приєднатися до Альянсу. ПДЧ є програмою для претендентів, де пропонується перелік заходів, з якого вони можуть вибрати саме ті, які, на їхню думку, є найраціональнішими з точки зору сприяння їх підготовці до вступу в НАТО. Кожна країна-претендент наповнює план "своїм змістом, обставинами та необхідними діями".

Окремою статтею декларації Вашингтонського саміту НАТО зазначено, що від країни-претендента на вступ в НАТО очікується, що вона "буде вирішувати мирними способами міжетнічні конфлікти та зовнішні територіальні суперечки, в тому числі й претензії стосовно невоз'єднаних земель та суперечливі питання внутрішньої юрисдикції, відповідно до принципів ОБСЄ та з метою встановлення добросусідських відносин"

Успішне виконання є плану не гарантує автоматичного приєднання до НАТО. Кожна країна-член альянсу має дати згоду на його розширення навіть після надання та виконання ПДЧ, згідно з параграфом 8 декларації Мадридського саміту НАТО 1997 року та декларацією Вашингтонського саміту 1999 року.

Наразі єдиною країною, яка має статус учасника Плану дій щодо членства у НАТО є Боснія та Герцоговина, яка отримала даний статус у 2010 році.

Що відомо

 • Президент Володимир Зеленський заявив, що вступ України до НАТО є "єдиним шляхом" закінчення війни на Донбасі. Він також наголосив, що Україна прагне стати рівноправним учасником Північноатлантичного альянсу та підкреслив, що хоче поставити питання про членство в НАТО президенту США Джозефу Байдену.
 • Міністерство оборони опублікувало перелік військових навчань НАТО, у яких в 2021 році візьме участь Україна.
 • 12 червня 2020 року Україна отримала статус партнера розширених можливостей НАТО, що надає змогу для тіснішої військово-промислової співпраці, працевлаштування українців у структурах альянсу і додаткового захисту від нього.
 • Водночас постійна представниця США при НАТО, посол Кей Бейлі Гатчісон заявила, що набуття Україною статусу партнера з розширеними можливостями не є ознакою наближення країни до Плану дій щодо членства в Альянсі, яке вона зможе отримати у слушний час.
 • Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 9 лютого повідомив, що терміни вступу України до НАТО залишаються невизначеними, але демократичні реформи наблизять країну до членства в Альянсі.
 • 7 квітня Литва заявила, що проситиме НАТО надати Україні план дій щодо членства.
 • 8 квітня про підтримку надання Україні плану дій щодо членства в НАТО заявила Латвія.
 • 10 квітня наміри України стати членом НАТО підтримала Туреччина.
 • 3 травня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна підтримує надання Україні плану дій щодо членства у НАТО та підніме це питання на червневому саміті НАТО.
 • 6 травня керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що США підтвердили підтримку отримання Україною плану дій щодо членства в НАТО.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок