Країни-члени НАТО підтвердили обіцянку прийняти до складу альянсу Україну після надання та виконання Плану дій щодо членства в НАТО, дану під час Бухарестського саміту 2008 року.
Про це йдеться у тексті комюніке за підсумками саміту НАТО в Брюсселі 14 червня.
"Ми підтверджуємо рішення, прийняте на саміті в Бухаресті в 2008 році, про те, що Україна стане членом альянсу через План дій щодо членства як невід'ємної частини цього процесу. Ми підтверджуємо всі елементи цього рішення, а також інших рішень, в тому числі і те, що кожен партнер буде оцінюватися належним чином", – йдеться у документі.
Члени НАТО наголосили на необхідності продовження реформ в Україні
"Щорічні національні програми в рамках Комісії Україна-НАТО (NUC) залишаються механізмом, за допомогою якого Україна просуває реформи, що стосуються її прагнень до членства в НАТО. Україна повинна повною мірою використовувати всі інструменти, доступні в рамках NUC, для досягнення своєї мети – впровадження принципів і стандартів НАТО", – зазначено в комюніке.
Серед головних напрямів українських реформ в НАТО:
- боротьби з корупцією;
- сприяння інклюзивному політичному процесу;
- реформі децентралізації, заснованої на демократичних цінностях, повазі прав людини, меншин та верховенстві закону;
- реформи в секторі безпеки;
- реформа Служби безпеки України.
Також члени НАТО наголосили на важливості статусу партнера розширених можливостей, який був наданий Україні у 2020 році.
"Статус партнера з розширених можливостей, наданий минулого року, надає подальшого імпульсу нашому і без того амбіційному співробітництву та сприятиме більшій сумісності, з можливістю проведення більше спільних навчань, тренінгів та посилення ситуаційної обізнаності. Військова співпраця та ініціативи щодо нарощування потенціалу між членами Альянсу та Україною, включаючи литовсько-польсько-українську бригаду, ще більше посилюють ці зусилля", – зазначено в документі.
Що таке ПДЧ
Відповідно до статті 10 Північноатлантичного договору НАТО залишається організацією відкритою для прийому нових країн. На саміті Альянсу у Вашингтоні в червні 1999 року було формалізовано процедуру прийому нових членів до Альянсу на основі плану дій щодо членства у НАТО.
План дій щодо членства надає поради, допомогу та практичну підтримку з урахуванням індивідуальних потреб країн, які бажають приєднатися до Альянсу. ПДЧ є програмою для претендентів, де пропонується перелік заходів, з якого вони можуть вибрати саме ті, які, на їхню думку, є найраціональнішими з точки зору сприяння їх підготовці до вступу в НАТО. Кожна країна-претендент наповнює план "своїм змістом, обставинами та необхідними діями".
Окремою статтею декларації Вашингтонського саміту НАТО зазначено, що від країни-претендента на вступ в НАТО очікується, що вона "буде вирішувати мирними способами міжетнічні конфлікти та зовнішні територіальні суперечки, в тому числі й претензії стосовно невоз'єднаних земель та суперечливі питання внутрішньої юрисдикції, відповідно до принципів ОБСЄ та з метою встановлення добросусідських відносин"
Успішне виконання є плану не гарантує автоматичного приєднання до НАТО. Кожна країна-член альянсу має дати згоду на його розширення навіть після надання та виконання ПДЧ, згідно з параграфом 8 декларації Мадридського саміту НАТО 1997 року та декларацією Вашингтонського саміту 1999 року.
Наразі єдиною країною, яка має статус учасника Плану дій щодо членства у НАТО є Боснія та Герцоговина, яка отримала даний статус у 2010 році.
Що відомо
- Президент Володимир Зеленський заявив, що вступ України до НАТО є "єдиним шляхом" закінчення війни на Донбасі. Він також наголосив, що Україна прагне стати рівноправним учасником Північноатлантичного альянсу та підкреслив, що хоче поставити питання про членство в НАТО президенту США Джозефу Байдену.
- Міністерство оборони опублікувало перелік військових навчань НАТО, у яких в 2021 році візьме участь Україна.
- 12 червня 2020 року Україна отримала статус партнера розширених можливостей НАТО, що надає змогу для тіснішої військово-промислової співпраці, працевлаштування українців у структурах альянсу і додаткового захисту від нього.
- Водночас постійна представниця США при НАТО, посол Кей Бейлі Гатчісон заявила, що набуття Україною статусу партнера з розширеними можливостями не є ознакою наближення країни до Плану дій щодо членства в Альянсі, яке вона зможе отримати у слушний час.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 9 лютого повідомив, що терміни вступу України до НАТО залишаються невизначеними, але демократичні реформи наблизять країну до членства в Альянсі.
- 7 квітня Литва заявила, що проситиме НАТО надати Україні план дій щодо членства.
- 8 квітня про підтримку надання Україні плану дій щодо членства в НАТО заявила Латвія.
- 10 квітня наміри України стати членом НАТО підтримала Туреччина.
- 3 травня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна підтримує надання Україні плану дій щодо членства у НАТО та підніме це питання на червневому саміті НАТО.
- 6 травня керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що США підтвердили підтримку отримання Україною плану дій щодо членства в НАТО.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!