"Лікарі сумнівалися, що бігатиму": черкащанин гратиме у національній збірній "Ігор Воїнів"

"Лікарі сумнівалися, що бігатиму": черкащанин гратиме у національній збірній "Ігор Воїнів"

"Лікарі сумнівалися, що бігатиму": черкащанин гратиме у національній збірній "Ігор Воїнів"
Фото Артема Лукашука

Отримав поранення на фронті за п’ять днів до свого 20-річчя, чув від лікарів, що вже не зможе бігати, однак знайшов себе у спорті і зараз грає у футбол та опановує нові, "закордонні" види спорту. Про те, як не втратити віру у свої сили Суспільному розповів Артем Лукашук – єдиний черкащанин, який потрапив до національної збірної 15-16 травня у Києві відбулися національні змагання серед ветеранів та військовослужбовців, які отримали травми в зоні бойових дій – "Ігри Воїнів" (Warrior Games). Один із переможців черкаської команди – Артем Лукашук. Він зайняв перше місце у бігу на 100 метрів та перше місце у баскетболі на візках. І таким чином став єдиним черкащанином у національній збірній та восени представлятиме Україну на міжнародних змаганнях у США. "Ігор Воїнів".

Народився Артем Лукашук у селі Благодатне на Донеччині. Там і виріс. Служити пішов за контрактом ще в 2013-му році у 25-ту окрему повітряно-десантну бригаду – одну з перших, що брала участь у бойових діях, захищаючи Україну.

Поранення отримав у Вуглегірську у серпні 2014-го, за п’ять днів до свого 20-річчя:

"Нас накрили артилерією, я отримав тяжку контузію, лопнула барабанна перетинка, перебило стопу, в ній немає нервів. Із того часу розпочалися реабілітація і відновлення – як в Україні, так і за кордоном: у Дніпрі, Циблях, згодом – у Литві, потім знову Дніпро", – розповів боєць.

Різниця в реабілітації в Україні і за кордоном велика, зазначив Артем:

"Хоч ми були і не вдома, до нас ставилися так, наче ми захищали і їхню країну. Так і говорили: «Ви, хлопці, воюєте за всю Європу, тому що якщо візьмуть Україну, далі буде Білорусь тощо. Росія не зупиниться». Там дуже круті реабілітологи: я туди їхав кульгаючи на милиці, а повернувся теж кульгаючи, але вже без неї".

Спорт може бути і у візку

Зі спортом Артем "дружить" із дитинства: з шести років займався футболом, згодом – змішаним єдиноборством. Тому саме його обрав як спосіб реабілітації.

"Лікарі сумнівалися, що бігатиму": черкащанин гратиме у національній збірній "Ігор Воїнів"
Клаж Суспільне, фото Артема Лукашука

"Після травми мені лікарі казали, що навряд чи я зможу грати у футбол, бігати по полю. Але я не люблю здаватися, в мене такий характер, що якщо щось задумав, то до цього дійду. Так і почалася моя реабілітація через спорт", – розповів боєць.

Спочатку були "Invictus Games" (для України це були перші такі змагання), згодом – "Ігри Нескорених" та "Ігри воїнів". У 2017-му році у резерві літав зі збірною на змагання у Торонто. Також брав участь у марафоні морської піхоти США у Вашингтоні, разом із іншими спортсменами жив на базі морських піхотинців у Квантіко.

Зараз наставник Артема Лукашука – відомий на Черкащині тренер Антон Скачков – паралімпійський чемпіон із легкої атлетики. У збірній його тренує Олена Яновська, членкиня збірної України з легкої атлетики.

Окрім тренерів з України, хлопці переймають досвід і у спортсменів з-за кордону. Одна з дисциплін, у яких Артем здобув перемогу на національних іграх – баскетбол на візках.

"Лікарі сумнівалися, що бігатиму": черкащанин гратиме у національній збірній "Ігор Воїнів"
Фото Артема Лукашука

"Пам’ятаю, як до нас прилітали ветерани американської армії і привезли нам візки для баскетболу. Для нас, та і для України в цілому, це було щось нове, незвичне. Я ніколи не сидів на інвалідному візку, тому звикнути було складно. Американці були в шоці, бо ми дуже швидко навчилися і відразу почали добре грати. Разом з іншими новачками в команді вибороли перше місце. Головне в цій грі – правильна тактика", – розповів ветеран.

Артем вважає себе командним гравцем:

"Індивідуальна нагорода – це круто, але коли отримуєш колективну нагороду, це радість у кубі. Коли ви переживаєте один за одного, це зовсім інша атмосфера. Розумієш, що трудишся не дарма. Йдеш до перемоги "кров’ю і потом".

"Лікарі сумнівалися, що бігатиму": черкащанин гратиме у національній збірній "Ігор Воїнів"
Фото Артема Лукашука

Нині Артем Лукашук готується до міжнародних мультиспортивних змагань "Warrior Games" у США, які пройдуть з 8 по 23 вересня в Орландо. Потім – підгтовка до "INVICTUS GAMES" у квітні 2022-го в Нідерландах.

Поряд із цим, він – завідувач сектору фізкультурно-оздоровчої діяльності серед учасників бойових дій та капітан футбольної команди "Черкаські козаки АТО".

Його розклад розписаний погодинно: тренування, виїзні ігри, змагання. Коли тривають підготовки до ігор, іноді у спортзалі доводиться займатися до п’яти годин щодня, розповів Артем. Однак спорт, додав, дуже мотивує. Як і найближчі люди – сім’я.

Син Єгор, який народився, коли Артем уже переїхав до Черкас, уже теж займається спортом:

"В садочку «бореться», йому таке подобається, восени хочу здати його на ММА, щоб залишав там трохи енергії".

Восени, коли Артем саме буде у США, синові виповниться п'ять років.

"Мотивація – це сім’я, спорт, те, що кожен має відшукати в собі. Якщо казати «Нічого не вийде, я нічого не можу", то так і буде. Головне – не зупинятися і йти до мрії. За поразками обов’язково будуть перемоги", – зазначив ветеран.

"Лікарі сумнівалися, що бігатиму": черкащанин гратиме у національній збірній "Ігор Воїнів"
Фото Артема Лукашука

"Волонтерили навіть бандити із 90-х"

Артем Лукашук родом із Донечччини, однак вважає себе черкасцем – тут живе разом із сім’єю, тут його батьки. Ділити українців за територіальної ознакою, на його думку, не варто:

"Я не сказав би, що українці різні, неважливо хто де живе – на сході, заході, в центрі. Коли на сході почалися заворушення, туди привозили людей із Росії, це все було заплановано. Насправді, було чимало хлопців із Донеччини та Луганщини, які пішли воювати за Україну, як і я. Так само як і волонтерів. Коли прийшли росіяни, активно допомагали армії навіть ті, хто були бандитами в 90-х. За це їх потім убивали".

Волонтерили й батьки Артема. Через це, розповів, за ними стежили люди Захарченка, їх брали в полон, переслідували, били у будинку вікна. Однак вони встигли виїхати і нині живуть у Черкасах.

Тут, на території, де немає бойових дій, ветеран зрозумів: якщо хочеш змін, потрібно брати все у свої руки. Тому в 2019-му році Артем Лукашук балотувався на виборах до Верховної Ради по 198-му округу. Тоді до парламенту не пройшов:

"Якщо ми не візьмемо все в свої руки, то нічого в країні не зміниться. У Верховній Раді я хотів би займатися питаннями спорту або робити щось для війська", – розповів ветеран.

Додав: разом із побратимами хотів зробити в Черкасах на території колишнього садочку в мікрорайоні "700-річчя" хаб для військових, де хлопці могли б відпочивати, займатися із психологами та спілкуватися з тими, хто теж потребує реабілітації.

"Міська влада нам обіцяла допомогти у цьому питанні, однак так нічого і не дочекалися. Кошти не спрямували, а самі ми це не потягнемо. Ідея, звісно, лишилася. За кордоном до ветеранів велика повага, хотілося б, щоб і ми колись дійшли до цього рівня", – розповів Артем Лукашук.

Мрія Артема – перемога у нинішній війні. Тоді, зазначив він, ми доведемо, що наші воїни гинули не дарма. І додав: працював і працюватиме над тим, щоб допомагати хлопцям, які приходять із війни, реабілітуватися і жити повноцінним, насиченим життям.

Що відомо

  • 15-16 травня у Києві відбулися національні змагання серед ветеранів та військовослужбовців, які отримали травми в зоні бойових дій – "Ігри Воїнів" (Warrior Games).
  • Артем Лукашук посів перше місце у бігу на 100 метрів та перше місце у баскетболі на візках. Таким чином став єдиним черкащанином у національній збірній та восени представлятиме Україну на міжнародних змаганнях у США.
  • 12-22 вересня 40 ветеранів України вперше представлятимуть державу на міжнародних змаганнях Warrior Games: Team Ukraine "Ігри Воїнів»") в Орландо у штаті Флорида, США.
  • До програми ігор входить 12 видів спорту: стрільба з лука, гольф, кульова стрільба, легка атлетика, велоспорт, плавання, веслування на тренажерах, баскетбол на візках, регбі на візках, пауерліфтинг і волейбол сидячи.
  • В "Іграх Воїнів"візьмуть участь команди з восьми країн світу - США, України, Австралії, Канади, Великобританії, Данії, Нідерландів та Грузії.

Читайте також

На початок