У 2020-му загальноосвітні санаторні школи-інтернати мають припинити набір учнів

У 2020-му загальноосвітні санаторні школи-інтернати мають припинити набір учнів

У 2020-му загальноосвітні санаторні школи-інтернати мають припинити набір учнів Оригінальна

Із санаторних шкіл-інтернатів - у ліцеї. У 2020 році загальноосвітні санаторні школи-інтернати мають припинити набір учнів 1-9 класів та протягом одного року змінити тип закладів. Таке рішення 16 січня прийняла Верховна Рада, проголосувавши за Закон "Про повну загальну середню освіту". Документ ще не підписаний головою Верховної Ради Дмитром Разумковим та президентом України Володимиром Зеленським.

У Мішково-Погорілівській санаторній школі-інтернаті навчаються діти з малою та затухаючою формами туберкульозу. Таких тут 348. Працює лікар-педіатр та сім медичних сестер. Навчальний процес забезпечують 53 вчителі та вихователі.

У Наталії Девіченської п’ятеро дітей, четверо - вихованці цієї школи. Жінка розповідає: "Мені допомогти немає кому. У мене тільки надія на цей інтернат. Хоча б, щоб до повноліття вони довчилися. У мене більше ні на кого надії немає". Дочка Наталі Девіченської Яна розповідає, коли навчалася у звичайній загальноосвітній школі, її там ображали.

- У моїй школі, там де я вчилась, зі мною там майже ніхто не дружить. Там нецікаво, там немає гуртків. Могли там обзивати. Ну, мені там не подобається. Я б хотіла тут залишитися і навчатися, але якщо закриють школу, я не знаю, що я буду робити. Мені більше тут подобається, - каже дівчина.

Сергій Бєкошин сам виховує чотирьох дітей. Двоє навчаються в цій школі. Першого вересня чоловік планував влаштувати до школи семирічного сина. Сергій Бєкошин каже: "Чим Уряд наш думає, я не знаю. Добре, якщо б ми говорили про звичайні інтернати, а так діти з хворобами потраплять в прості школи, що буде тоді. Де, шукати тоді допомоги?"

Людмила Яковлєва тридцять вісім років працює вчителькою молодших класів у Мішково-Погорілівській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті. У 2020 році випускатиме четвертий клас. Першого вересня має набирати першокласників. Говорить, якщо Закон вступить в дію, її посаду скоротять.

Заступник директора з навчально-виховної роботи загальноосвітньої Мішково-Погорілівської санаторної школи-інтернату Віктор Гінкул говорить, якщо їхню школу закриють, то є загроза поширення туберкульозу в загальноосвітніх навчальних закладах Миколаївщини:

- Ми можемо повернутися до епідеміологічної ситуації, яка в 1995 році була в Україні.

Генеральна директорка директорату інклюзивної та позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України Валентина Хіврич каже, що закриття санаторних шкіл-інтернатів не призведе до поширення туберкульозу в Україні:

- Про це нам повідомило Міністерство охорони здоров’я. Тому що діти, в яких може бути небезпека зараження, вони перебувають на активному лікуванні в установах охорони здоров’я.

Ще одна школа, яку планують трансформувати в ліцей – Миколаївська загальноосвітня санаторна школа-інтернат № 4. Тут навчаються та оздоровлюються 584 дитини зі сколіозом. Ірина Борисова, мама учениці, говорить, що в звичайній школі підтримувати здоров’я дитини буде важко. - Ми вчилися до п’ятого класу. Ми отримуємо лікування фізіотерапевтичне з боку наших масажисток, фізіотерапевтів і так далі. І тепер ми будемо змушені шукати десь місця собі. Я розумію, що мені буде досить важко, моїй дитині буде важко. Зміниться режим роботи дитини. Це в підлітковому віці, коли дитина починає рости активно. М’язи і корсет не встигають, ми можемо отримати ще більше погіршення стану сколіозу, - говорить Ірина Борисова.

У школі працює два педіатри, лікар-ортопед, чотири масажисти, медсестри і санітари. - Коли Закон вступить в дію, медичних працівників школи скоротять, а діти не матимуть цілодобового медичного нагляду, - говорить лікарка-педіатр Наталя Дембіцька. - Починаючи з першого класу ці дітки отримують весь комплекс лікування сколіозу. Це консервативний метод. Тому що третя ступінь у дитини - це вже тільки операція. Ось наше завдання: не допустити до цього третього ступеня.

- Скоротять в школі і вчителів, - говорить директорка загальноосвітньої Миколаївської санаторної школи-інтернату № 4 Анжела Гуріна. - Сто сорок чоловік персоналу. Із них сімдесят – це вчителі. Половина. Ну, якщо ми перетворюємося в ліцей, то десь 70% вчителів у нас піде на скорочення.

Генеральна директорка директорату інклюзивної та позашкільної освіти Валентина Хіврич каже: "Якщо треба, щоб педагогічний персонал був перепідготовлений, то ми будемо говорити про те, щоб органи місцевої влади вжили заходів для перепідготовки фахівців. Щоб це максимально сприяло тому, щоб люди не втратили роботу".

Валентина Хіврич каже, санаторні школи-інтернати закривають, тому що вони не відповідають сьогоднішнім протоколам лікування:

- Дитина там перебуває довготривалий час, а Європейські стандарти передбачають, що дитина на довго не повинна відриватися від сім`ї. Діти, які потребують більш довготривалого лікування - організовано лікарняні школи, в яких можуть діти навчатися, перебуваючи на довготривалому лікуванні. Ми маємо можливість, щоб дитина і батьки для неї могли вибирати різні форми здобуття освіти, поєднувати їх.

Автор: Вікторія Андрушків, оператор: Ігор Чорний

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди