Ганна Новосад: «Опорні школи, в яких менше 200 дітей, на Чернігівщині не закриватимуть»

Ганна Новосад: «Опорні школи, в яких менше 200 дітей, на Чернігівщині не закриватимуть»

Ганна Новосад: «Опорні школи, в яких менше 200 дітей, на Чернігівщині не закриватимуть» оригінал

Опорні школи, в яких менше 200 дітей, на Чернігівщині не закриватимуть. Про це під час поїздки в область сказала міністерка освіти і науки України Ганна Новосад. Нині в області 45 опорних шкіл. З них лише 13 мають більше 200 учнів. Решту, за законом «Про загальну середню освіту», мали б реорганізувати. Разом з тим, сказала Новосад, на Чернігівщині оптимізують мінімум сільських шкіл - через малу густоту населення та велику відстань між селами. Для їх підтримки міністерка рекомендує знайти спонсорів.

Дорога до Вороб’ївської та Будо-Вороб’ївської шкіл на Новгород-Сіверщині. Бездоріжжям і через ліс. За 5 кілометрів до села дорогу перегородило дерево.

До цих двох шкіл приїхала міністерка освіти Ганна Новосад. Обидві – малокомплектні, в одній - сорок учнів, в іншій – 22.

«Хоча дітей мало, проте ми здатні забезпечити їм належне здобуття загальної середньої освіти. Якщо підвозити наших діток, то це далеко до Чайкинської школи – це 18 кілометрів. З них 10 кілометрів – це бездоріжжя. Тому для маленьких дітей особливо, для дітей початкових класів це дуже важко», - каже директорка Будо-Вороб’ївської школи Тетяна Кучер.

«Я зараз навчаюся в дев’ятому класі. На жаль, наша школа тільки до дев’ятого класу. А якби тут було одинадцять класів, я б, звісно, закінчувала б школу нашу», - говорить учениця цієї школи Марія Дегтяренко.

Таких шкіл як Вороб’ївська та Будо-Вороб’ївська в Чернігівській області 86, каже начальник обласного управління освіти Микола Конопацький. З кожним роком кількість учнів в них зменшується.

«47,9% у нас малокомплектних шкіл або шкіл з малою наповнюваністю. Цифри вражаючі, як на мене. Демографія у нас така, що по народжуваності Чернігівщина пасе задніх, і з кожним роком зменшується кількість учнів відповідно», - каже Микола Конопацький.

Під час спілкування з директорами шкіл та вчителями міністерка Ганна Новосад сказала – малі школи, які знаходяться за 35 кілометрів та більше від опорних, намагатимуться зберегти.

«Зважаючи на географічні особливості області і те, як тут зараз розкидані населені пункти і відстань між ними, вони, скоріш за все залишаться. Це школи, в яких є 40 дітей чи менше, бо відстань до найближчої школи може бути більше 50 кілометрів», - сказала Ганна Новосад.

Утримувати такі школи за гроші з держбюджету дорого, сказала міністерка, тому шукатимуть спонсорів.

«За окремими маленькими школами, які потребують особливої підтримки, мав би здійснюватись патронаж. Можливо, якісь бізнесмени або люди, які тут проживали, могли б опікуватися окремими школами», - припустила міністерка.

А це Грем’яцька школа. Тут навчається 127 дітей. 42 школярів підвозять на навчання з навколишніх сіл. Дев’ятикласниця Катерина Курбацька живе за 23 кілометри в селі Бучки.

«Прокидаюся о сьомій годині, щоб дістатися до своєї школи. Це 45 хвилин, бо дорога дуже погана», - розповідає школярка.

«У школі два автобуси, вони їдуть за двома маршрутами: Бучки-Михальчина Слобода- Мурав’ї, та Камінь-Кам’янська Слобода. Найвіддаленіше від нас село – це Бучки», - каже директорка Грем’яцької школи Тетяна Мельник.

Торік Грем’яцька школа відповідала критеріям опорного закладу. За новою нормою, щоб зберегти статус, тут має навчатися більше 200 дітей. На Чернігівщині нині 45 опорних шкіл. З них лише 13 мають більше 200 учнів, каже начальник обласного управління освіти Микола Конопацький. Аби фінансування шкільної освіти на Чернігівщині не зменшилось, обласна влада звернулася до Кабміну.

«Ми просимо якісь преференції для Чернігівщини стосовно коефіцієнту обрахування бюджетних видатків, так як це діє в гірських районах. Там збільшений коефіцієнт, то збільшені суми на утримання установ і закладів освіти», - сказав начальник управління освіти Чернігівської ОДА Микола Конопацький.

На Новгород-Сіверщині опорних шкіл, де навчається більше 200 учнів, немає. Одна із таких – Чайкинська. Тут 126 учнів. Її, як і решту опорних закладів з нестачею учнів, не закриватимуть, каже Ганна Новосад.

«Школа, в якій ми є зараз, вона є опорною, хоча вона вже не відповідає нинішнім нормам законодавства, бо має менше 200 дітей, але ми були до цього в двох маленьких школах. І та якість навчання, яка дається в них, вони є точно непридатними для нормального освітнього процесу. Із таких шкіл необхідно підвозити сюди», - підсумувала міністерка Ганна Новосад.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди