Що миколаївцям необхідно знати про майно подружжя та його поділ. Пояснює експертка

Що миколаївцям необхідно знати про майно подружжя та його поділ. Пояснює експертка

Що миколаївцям необхідно знати про майно подружжя та його поділ. Пояснює експертка Ілюстративне фото: Unsplash

Спільною власністю подружжя є майно, що було придбане ними в період шлюбу, а для правого регулювання розподілу майна подружжя може укладати шлюбний договір або договір про поділ майна. Про це в ефірі Українського радіо: Миколаїв розповіла нотаріус Марія Міщенко.

Відповідно до Сімейного кодексу України особистою приватною власності кожного з подружжя є:

  • майно, набуте кимось із подружжя до шлюбу;
  • майно, набуте нею/ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування або набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали їй/йому особисто;
  • житло, набуте представником одного з подружжя за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України;
  • земельна ділянка, набута за час шлюбу внаслідок приватизації;
  • речі індивідуального користування кожного з подружжя, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані спільними коштами подружжя.
  • особистою власністю дружини або чоловіка є страхові суми, одержані нею, ним за обов'язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

"Сімейний кодекс України та судова практика показує те, що особиста приватна власність дружини або чоловіка може в майбутньому бути визнана спільною сумісною власністю подружжя, наприклад, якщо вона утримувалася спільним коштом або хтось зі подружжя вклав багато грошей в неї", — говорить Марія Міщенко.

Читайте також: "Потенціал розвитку річок та маломірного судноплавства Миколаєва. Думки експертів"

Спільна сумісна власність також може бути визнана особистою, наприклад, на тій підставі, якщо чоловік та дружина фактично не були сім’єю протягом того періоду, коли було придбано майно.

Поділ спільного майна подружжя здійснюється за домовленістю між ними, в разі відсутності згоди в судовому порядку. Серед подружжя поширеною процедурою є укладання шлюбних договорів (контрактів).

За словами експертки, шлюбний договір регулює майнові відносини між подружжям, але він не регулює особисті немайнові права подружжя. Його має право зареєструвати тільки подружжя, яке перебуває в офіційно зареєстрованому шлюбі, а не у фактичних шлюбних відносинах. А також наречені, які подали заяву про реєстрацію шлюбу.

Інший вид договору — договір про поділ майна подружжя, укладається між офіційним подружжям, парами, які перебувають у фактичних шлюбних відносинах, або між колишнім подружжям, коли вже є конкретне майно, яке вони набули в шлюбі.

Крім того, дружина, чоловік мають право укладати договори купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання (догляду), застави щодо своєї частки у праві спільної сумісної власності подружжя.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Миколаїв у Viber

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди