Розчищення та ревіталізація. Що врятує малі річки Запоріжжя від знищення — пояснює експертка

Розчищення та ревіталізація. Що врятує малі річки Запоріжжя від знищення — пояснює експертка

Розчищення та ревіталізація. Що врятує малі річки Запоріжжя від знищення — пояснює експертка

У Запоріжжі має розпочатися ревіталізація та розчищення малих річок, стосовно деяких з них ці процеси мають завершити до кінця цього року. Які заходи заплановані ще та чим небезпечне забруднення таких водойм, розказала Тетяна Жавжарова — голова ГО “Екосенс”.

Розчищення та ревіталізація. Що врятує малі річки Запоріжжя від знищення — пояснює експертка
Тетяна Жавжарова.

Між розчищенням і ревіталізацією, за словами експертки, існує різниця. Ревіталізація — це повернення річки до того стану, в якому вона перебувала до втручання людини. Фактично — це ідеальний стан водойми, але досягнути його при наявній нормативній правовій базі досить складно.

Розчищення, ревіталізація. Що врятує малі річки Запоріжжя від знищення, - розповідає експертка

Останніми роками здійснювалося так зване розчищення механічним способом, тобто прибиранням мулу. Спочатку для цього використовували бульдозери та екскаватори, але потім "Запоріжгідропроект" впровадив нові методи із використанням драгиДрага - плавучий земснаряд який використовується для розробки корисних копалин на дні, або розчищення річок, зміни берегової лінії тощо..

Проблемою, каже екологиня, є те, що механічне розчищення річок дуже часто включає знищення рослинності для того, аби заїхали екскаватори. Але саме рослинність на берегах, наявність дерев, комишу є природним способом берегоукріплення.

Розчищення, ревіталізація. Що врятує малі річки Запоріжжя від знищення, - розповідає експертка

Але нині існують також інші види розчищення водойм, зокрема біологічне — за допомогою мікроорганізмів.У Запорізькому національному університеті експериментально доведена їх ефективність.

Читайте також: Екологи б’ють на сполох через санітарний стан малих річок у Запоріжжі

У Запоріжжі, як і в багатьох містах України, річки перетворилися на стоки сміття. В балки люди приносять як будівельне сміття, так і побутове. Воно ж під час злив потрапляє в річку, а будь-яка мала річка впадає в Дніпро.

Тому для початку, на думку Тетяни Жавжарової, треба зменшити антропогенну діяльність та штрафувати порушників, адже самих лише суботників які проводять активісти та планових прибирань за кошт районних держадміністрацій замало.

Що кажуть науковці

Олександр Рильський, завідувач кафедри загальної та прикладної зоології ЗНУ у коментарі Суспільному розповів, що не зважаючи на те, що за нормами вода для пиття має відповідати I класу за якістю, наразі у Дніпрі вода III-IV класу, а багатьох малих річках вона ще гірша.

За словами Олександра Рильського, відновити водні екосистеми малих річок заважає відсутність у можновладців розуміння глобальності проблеми. Два роки тому була затверджена програма ревіталізації водойм Запоріжжя. Однак розробка не має реалізації через відсутність точкових проєктів на кожний об’єкт. Тому, вплив антропогенного фактору на стан малих річок у Запоріжжі залишається негативним.

Що відповідає міськрада

У відповідь на запит Суспільного Запоріжжя в Управлінні з питань екологічної безпеки Запорізької міськради повідомили, що на 2021 рік за програмою ревіталізації водойм виділено 6 млн 290 тис. грн. Зокрема на розчищення Сухої балки, де протікає річка Мокра Московка — 5 млн. 584 тис. грн, на розчищення гирлової ділянки Мокрої Московки — 458 тис. грн, на розчищення річища річки Сагайдачна — 247 тис. грн.

Що відомо

  • Загалом, через Запоріжжя протікає 109 малих річок і струмків. Найбільшими у Запоріжжі, окрім Дніпра, водоймами є річки Верхня Хортиця, Мокра Московка, Суха Московка.
  • У серпні 2018 року Запорізька міськрада прийняла "Програму ревіталізації водойм на 2018-2028". ЇЇ мета — повернути річки та водойми в оптимальний санітарний стан, а також облаштувати ландшафти біля них.
На початок