Канадська художниця створила інсталяцію з 215 черевичків, щоб вшанувати пам'ять дітей індіанців

Канадська художниця створила інсталяцію з 215 черевичків, щоб вшанувати пам'ять дітей індіанців

Канадська художниця створила інсталяцію з 215 черевичків, щоб вшанувати пам'ять дітей індіанців Ian Lefebvre, Vancouver Art Gallery

Мисткиня Тамара Белл встановила 215 черевичків на сходах Ванкуверської художньої галереї, щоб вшанувати пам'ять дітей, які стали жертвою знущань в інтернатах для представників корінного населення Канади.

На минулому тижні на території колишньої школи в Британській Колумбії виявили безіменну могилу 215 дітей індіанців, деяким з яких на момент смерті не було навіть трьох років. Цей навчальний заклад був частиною агресивної асиміляційної кампанії, яка діяла в Канаді  з 1863 по 1998 рік та мала на меті "вивести з дитини індіанця".

"Як одна з тих, хто вижив, я відчувала глибоке бажання створити щось на знак солідарності та підтримки", — каже Тамара Белл, художниця  та представниця корінного населення Канади.

За допомогою друзів вона зібрала 215 дитячих черевичків, плюшевих ведмедиків та маленькі м'які іграшки, які розмістили на сходах галереї рідного міста.

Художниця не випадково обрала саме місце та формат. У 1997 році політик та громадський активіст Джеймі Лі Гамільтона подібним чином розкидав жіноче взуття на центральній площі Ванкувера, щоб привернути увагу до розслідування навколо зниклих безвісти жінок, представниць корінного населення Канади.

Що стосується будівлі галереї — то колись тут знаходився суд, який несправедливо засудив до ув'язнення чимало індіанців.

Наразі новостворений меморіал став місцем збору тих, хто оплакує загибель 215 дітей, а також близько 6000 інших, які померли в подібних виправних школах, що понад століття знаходилися під керівництвом церкви та федерального уряду Канади.

Представники громадськості доповнили інсталяцію поклавши поруч свічки, квіти, іграшки та нотатки зі словами співчуття. Подібні культурні акції з вшанування пам'яті загиблих дітей індіанців в ці дні відбуваються по всій Канаді.

Що відомо

  • Школа-інтернат для індіанців у Камлупсі, яку в 1890 році відкрила католицька церква, колись була однією з найбільших в країні — там вчилося близько 500 учнів. Як і ще 130 подібних закладів, вона була частиною  жорсткої системи, сповненої фізичних знущань та сексуального насильства. Індіанських дітей забирали від батьків, щоб заборонити розмовляти рідною мовою та відлучити від аутентичних культурних практик.
  • Вперше уряд Канади офіційно вибачився за систему, що майже близько століття розлучала батьків та дітей, лише у 2008 році. Тоді ж вони визнали, що багато дітей так і не повернулося із цих шкіл в рідні громади.
  • У 2015 році тодішній головний суддя Канада Беверлі Маклахлін визнав цю систему частиною "канадського культурного геноциду", а прем'єр-міністр Джастін Трюдо днями назвав знайдену могилу "болючим нагадуванням" про "ганебну сторінку історії нашої країни".

Читайте також

Чому треба вміти співчувати трагедіям інших народів: інтерв'ю з перекладачем Олександром Бойченком

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше