Як усиновлюють на Рівненщині та що для цього треба. Пояснює Служба у справах дітей

Як усиновлюють на Рівненщині та що для цього треба. Пояснює Служба у справах дітей

Ексклюзивно
Як усиновлюють на Рівненщині та що для цього треба. Пояснює Служба у справах дітей Суспільне Рівне

На Рівненщині у 2020 році нові родини знайшли 239 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, 95% виховують у сім'ях громадян України. В етері Українського радіо Рівне начальник Служби у справах дітей пояснив тонкощі процедури всиновлення.

Діти-сироти й позбавлені батьківського піклування: у чому відмінність

З точки зору державних та соціальних гарантій діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування мають єдиний статус, – каже начальник Служби у справах дітей ОДА Віктор Марчук. Відмінність полягає в шляху набуття цього статусу.

"Статус сироти дитина набуває у випадку смерті або загибелі батьків. Діти, які залишились без піклування батьків у зв'язку із позбавленням батьківських прав або відібрані без позбавлення, набувають статусу дітей позбавлених батьківського піклування", – пояснює Віктор Марчук.

Хто може усиновити дитину та що для цього потрібно

Усиновити дитину можуть громадяни України та іноземці. Проте є деякі обмеження щодо віку та стану здоров'я та для іноземців. В Україні діє нормативне законодавство, яке регулює порядок всиновлення.

"У всиновленні головне – бажання, але також потрібно враховувати існування певних вимог. Якщо батьки прийняли рішення щодо всиновлення, то потрібно звернутись до Служби у справах дітей за місцем проживання, де нададуть вимоги та проконсультують щодо можливостей та обмежень", – коментує Віктор Марчук.

Серед основних вимог до батьків, які бажають стати всиновителями: відсутність захворювань, які можуть перешкоджати вихованню дітей, відсутність судимостей, наявність житла та стабільного доходу. Також кандидати у батьки-вихователі або в усиновителі повинні пройти обов'язкове навчання, прослухати курс для підготовки та отримати рекомендації.

Іноземці можуть усиновити лише ту дитину, яка перебуває у закладі для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, і яка не має певних вад розвитку та старша п'яти років.

Яка ситуація на Рівненщині

У Рівненській області, за даними Віктора Марчука, близько трьохсот дітей перебувають на обліку з усиновлення. Більшість із них вже перебувають у сім'ях, тобто охоплені сімейними формами виховання, хоч і продовжують рахуватись на обліку з усиновлення.

Щодо кандидатів на усиновлення, то в області наразі зареєстровано близько трьох десятків сімей.

"Більшість сімей хочуть всиновити маленьку здорову дитину, але наразі на обліку перебувають, якщо це малі діти, то переважно з вадами розвитку або це сімейні групи. Кандидатам в усиновителі потрібно бути готовими: або чекати тривалий час, або усиновити сімейну групу (двох або більше дітей з однієї сім'ї) чи дитину, яка має певні вади. Проте перед прийняттям рішення щодо всиновлення вони мають право обстежити дитину в медичному закладі, який можуть обирати самостійно", – розповідає Віктор Марчук.

Наразі систему захисту прав дітей в Україні реформують, – каже посадовець. Держава ставить за пріоритет якомога раніше виявити проблем в сім'ї та допомогти її вирішити.

При цьому, каже Віктор Марчук, тергромади зобов'язані підтримувати сім'ї, аби попередити сирітство. Відбирати дитину від батьків – це крайній випадок, наголосив посадовець.

Хто здійснює контроль після усиновлення дитини

Контроль після усиновлення здійснює Служба у справах дітей за місцем перебування дитини.

"Перші три роки щороку здійснюється такий контроль, складається відповідний акт обстеження, а надалі один раз в три роки до досягнення дитиною повноліття", – зазначає Віктор Марчук.

Як повідомляло Суспільне раніше, у 2019-му році з Рівненщини усиновили 38 дітей, а 32-х влаштували до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.

За інформацією уряду, наразі на обліку в Україні перебувають 17 тисяч дітей, які позбавлені батьківського піклування і можуть бути усиновленими. Протягом 2020 року в Україні було усиновлено 1239 дітей, з них українцями – 992 дитини, іноземцями – 247.

Читайте також

  • В Україні пропонують змінити правила усиновлення. Хто та як захищатиме права дітей
  • Батьків скількох дітей позбавили батьківських прав та за що. Відповідає Мінсоцполітики
  • Кількість злочинів проти дітей в Україні зростає – Венедіктова

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди