"Влада не зможе нічого зробити з медіа". Як працюють білоруські журналісти в умовах диктатури

"Влада не зможе нічого зробити з медіа". Як працюють білоруські журналісти в умовах диктатури

"Влада не зможе нічого зробити з медіа". Як працюють білоруські журналісти в умовах диктатури
Associated Press

У світовому рейтингу свободи преси, оприлюдненому у 2021 році організацією" Репортери без кордонів" (RSF) Білорусь посідає 158 місце зі 180 країн. Після президентських виборів у серпні 2020 року режим Олександра Лукашенка почав активно перешкоджати незалежному висвітленню ситуації в країні за допомогою брутального насильства. За даними RSF, понад 400 журналістів в Білорусі до кінця 2020 року були затримані або заарештовані, десятки ЗМІ були закриті.

А 23 травня дії офіційного Мінська шокували увесь світ: силовики за наказом Лукашенка підняли в небо винищувач, щоб посадити у Мінську літак Ryanair рейсом Афіни-Вільнюс, на борту якого був опозиціонер і колишній співзасновник Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич. В аеропорту Мінська його разом з подругою затримали.

А наступного дня Лукашенко підписав зміни до законодавства, які створюють додаткові підстави для закриття нелояльних ЗМІ. Згідно з ними, заборонено публікувати результати соцопитувань, що стосуються суспільно-політичної ситуації. Також не дозволяються посилання на "заборонену" інформацію. Міжвідомча комісія з безпеки в інформаційному просторі може блокувати сайти і їхні копії. Суспільне поспілкувалося з представниками білоруських ЗМІ, щоб з'ясувати, як працюють журналісти під шаленим тиском.

Про умови праці

Зміцер Міцкевич, журналіст "БелсатПольський супутниковий телеканал. Над програмами каналу "Белсат" працюють кілька десятків журналістів у Білорусі, Польщі, Литві та Чехії. "Белсат" виходить білоруською мовою, окремі передачі та інтерв'ю виходять російською мовою." (виїхав у Польщу, зараз працює з Варшави):

"Влада не зможе нічого зробити з медіа". Як працюють білоруські журналісти в умовах диктатури
Зміцер Міцкевич, журналіст "Белсат". Facebook / Zmicier Mickiewicz

"Я зараз у Варшаві, змушений був поїхати, завели "криміналку" – класична історія. Сім’ю я в жовтні відправив, коли одразу стало зрозуміло, що там все весело, а після вже сам зібрав речі, коли стало спекотно. Довелося й самому тікати".

Денис Жук, журналіст:

"Влада не зможе нічого зробити з медіа". Як працюють білоруські журналісти в умовах диктатури
Денис Жук, журналіст. Facebook / Denis Zhuk

"Ну, як Вам сказати. За нами зараз просто приїжджають і забирають за "прапор у вікні"".

Зміцер Лукашук, редактор ЄврорадіоМіжнародна радіостанція з офісом у Варшаві, що подає незалежну інформацію, новини та розважальні передачі з 26 лютого 2006 року. "Єврорадіо" працює на хвилях FM і низьких FM, а також через супутник та інтернет, аби охопити широку аудиторію. Метою радіостанції є поширення серед білоруських слухачів актуальної, сучасної, незалежної та справжньої інформації, а також європейських демократичних цінностей. (Мінськ):

"Влада не зможе нічого зробити з медіа". Як працюють білоруські журналісти в умовах диктатури
Зміцер Лукашук, "Єврорадіо". Facebook / Зміцер Лукашук

"З осені в основному всі незалежні ЗМІ перейшли на таку схему роботи, що використовували повідомлення у соціальних мережах. У кожного в руках є телефон, кожен робить якесь фото, відео, просто пише про те, що відбувається. Журналісти просто слідкували за тим, що відбувається у соціальних мережах, і таким чином подавали інформацію. Ось в таких умовах працювали і в таких умовах будуть надалі працювати".

Про свободу слова в Білорусі

Денис Жук:

"Тут свавілля конкретне. Мої колеги по роботі тимчасово з країни виїхали, щоб не потрапити під арешт, а до них вже з обшуками за технікою приходили.

Мені зараз насправді і небезпечно вам щось говорити, та й про яку безпеку може йти мова. Отак і живемо. Зайвий раз світитися – це давати їм більший привід приїхати за тобою завтра. У мене кілька колег екстрено до вас виїхали і живуть уже кілька тижнів у Києві".

Зміцер Міцкевич:

"Насправді історія така. Влада почала використовувати тактику рейдерського захоплення ЗМІ ще раніше, коли заарештовували людей, які адміністрували Telegram-канали. Вони просто хотіли спробувати захопити Telegram-канали та почати постити там свою нісенітницю замість того контенту, який постили там люди. Зрозуміло, що люди відписувалися, йшли та це не читали. Зрозуміло, що після цього Telegram-канали, будь-які ЗМІ зникали.

Читайте також: Білоруські силовики заблокували сайт TUT.by та арештували 13 співробітників

Після цього вони просто увійшли в раж: коли це проходить з Telegram-каналами, то чому це не можна зробити з великим медіа? Тому трапилася атака на TYT.by, це проникнення до них – це якраз прояв їхньої тактики. Це банальне рейдерське захоплення з початковою метою підкорити це медіа собі та почати писати свою нісенітницю. Вони думають, що люди продовжать це читати, що їм це буде цікаво.

З іншого боку, ми повинні розуміти, що два портали – TYT.by ta Onliner – це по факту близько 85% всього ринку інтернет-реклами у Білорусі, тому влада просто захотіла пустити ці фінансові потоки собі в кишеню. Тому мені здається, що можна очікувати й надалі на подібні атаки".

Як працюють ЗМІ в Білорусі

Зміцер Лукашук:

"Переважна більшість журналістів "Єврорадіо" зараз бере інформацію з соціальних мереж, адже зараз виїзди, наприклад, на суд – це вже вірогідність бути затриманим. Ось зовсім недавно так затримали журналістів за будівлею суду, де проходили судові засідання по так званій “справі студентів”. Чи коли на обшук офісу порталу Tut.By приїхали журналісти, то їх так само там затримали.

"Влада не зможе нічого зробити з медіа". Як працюють білоруські журналісти в умовах диктатури
Як працюють білоруські журналісти в умовах диктатури. TUT.BY

Сьогодні така ситуація, що не обов’язково йти на масові заходи, можна прийти до суду, проводити опитування на вулиці чи ще кудись, просто робити свою журналістську роботу й опинитися в автозаку, у суді та потім вас посадять на 15 діб".

Зміцер Міцкевич:

"Насправді люди намагаються щось робити. Треба подякувати громадськості, тому що тепер основну роль відіграє user generated content і тут видно, кому люди довіряють. Люди надсилають велику кількість інформації в "Белсат", люди надсилають інформацію іншим ЗМІ, тому що вони мають велику довіру в суспільства. Тому велика кількість матеріалу створюється виключно за допомогою людей. Це людська відповідь репресіям, яка виглядає логічно та дає сподівання на те, що влада не зможе нічого зробити з незалежними медіа, тому що їм довіряють люди".

Затримання журналістів

Денис Жук

"Моя хороша подруга в СІЗО. В принципі ми не бачимо, як наших колег затримують, тому що приїжджають прямо до нас додому. Завтра понеділок, і знову почнуть приїжджати. Можливо, я з вами сьогодні говорю, а завтра вже не зможу".

Зміцер Лукашук:

"Восени затримували (знайомих і колег — ред.), і зараз так само постійно. Наш колега з нашого партнерського ЗМІ газета “Білорусь та Ринок” був так само затриманий біля офісу порталу Tut.by".

Зміцер Міцкевич:

"В одну зі студій "Белсат" увірвалися представники озброєнного банд-формування, так званого Міністерства внутрішніх справ Білорусі, й так само відібрали техніку, затримали там людей, посадили на 15 діб. Незрозуміло, що вони хотіли цим зробити, але таке відбувається, і знову ж таки взяли у заручники чоловіка сестри однієї з журналісток. Його просто взяли у заручники, журналістка встигла виїхати за кордон, адже це була просто помста за матеріал, який вона зробила, за інтерв’ю з екссиловиком, з ексміліціянтом, якраз зараз знаходиться у СІЗО. Авторку матеріалу хотіли заарештувати, проте вона встигла виїхати за кордон. Задля того, щоб змусити її повернутися, зараз затримали чоловіка її сестри. Його тримають у заручниках, кажуть, що не випустять до того моменту, поки вона не приїде до Білорусі та не здасться режиму. Ми маємо справу зі звичайними терористами, які діють терористичними методами. Ось таким чином виглядає ситуація, тут ні про яку свободу ЗМІ — нема чого казати".

Як люди шукають новини

Зміцер Лукашук:

"Всі незалежні ЗМІ як і раніше продовжують працювати попри блокування. Той самий наш основний білоруський портал Єврорадіо.by – заблокований рішенням Мінінформа, але починаючи з жовтня 2020 року мільйони білорусів вчилися працювати з VPN, завантажили собі програми та отримують доступ до заблокованих сайтів. Усі сайти так само зробили собі копії (дзеркала — ред.).

Ну а минулий рік так само привчив білорусів уважно слідкувати за новинами у Telegram. У всіх ЗМІ є свої сторінки в Telegram. Тож усі новини, які випускаються на сайтах, дублюються у Telegram, Instagram, Facebook та в усіх інших соціальних мережах, тому отримувати інформацію можливість у білорусів завжди є, окрім державного телебачення та державних ЗМІ".

Зміцер Міцкевич:

""Белсат" заблокований вже давно, в нас вже заблокували декілька копій нашого сайту. Але є YouTube — основна платформа, так само є Telegram, і знову ж таки це дарує сподівання, що все буде нормально. Знову ж таки YouTube заблокувати неможливо, Telegram заблокувати неможливо, тому в принципі всі ЗМІ будуть заходити на ці платформи та намагатимуться працювати там.

Я працюю з Варшави. Зараз я більше займаюся аналітичною роботою, в мене є своя програма. Веду таку більш публіцистичну програму та пишу аналітичний матеріал. Ось таким чином виглядає моя діяльність".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок