Торговий дім Токарєвої: факти про пам’ятку архітектури у Полтаві, до якої споруджують прибудову

Торговий дім Токарєвої: факти про пам’ятку архітектури у Полтаві, до якої споруджують прибудову

Торговий дім Токарєвої: факти про пам’ятку архітектури у Полтаві, до якої споруджують прибудову Стара Полтава

Будівля у Полтаві, де нині розміщується кооперативний коледж, є пам’яткою архітектури місцевого значення. Тут був торговий дім і цій споруді уже понад 130 років. Суспільне зібрало історичні факти про пам’ятку.

Цю пам’ятка архітектури, що у центрі Полтави, збудували наприкінці XIX століття. Спочатку тут розміщувався торговий дім.

Бульвар КотляревськогоСуспільне Полтава

Бульвар Котляревського

Вулиця Мало-Петровська (нинішня Небесної Сотні), де звели споруду, була суцільною торговою площею. Тут розташовувалися дерев’яні лавки, що здебільшого належали єврейській громаді. Але будувались і торговельні кам’яні споруди.

Цей дім – один із п’яти, які збудували у Полтаві. На той час у місті вже існував Іллінський ярмарокІллінський ярмарок — один із найбільших ярмарків Лівобережної України. Виник наприкінці XVII століття у Ромнах. У 1852 році переведений до Полтави. За товарообігом посідав трете місце в імперії опісля нижньогородського та ірбітського., який за товарообігом був третім у Російській імперії. Саме тому у Полтаві існували торгові доми подібні тим, які у Києві та Петербурзі.

Перший поверх займали магазини, зокрема, взуттєва крамниця Серафими Токарєвої. Вона була домовласницею та володіла наймоднішою крамницею взуття у Полтаві.

Торговий дім Токарєвої. 1920 рік.Стара Полтава

Торговий дім Токарєвої. 1920 рік.

Також на тому ж поверсі продавали шпалери та речі для подорожей. На другому – укладали брокерські угоди.

Під час Другої світової війни 1943 року у торговому домі сталася пожежа. Вогонь повністю зруйнував куполи споруди, які так і не відбудували.

Кооперативний коледжСуспільне Полтава

Уже у післявоєнний період у цій споруді розміщувався навчальний заклад. Полтавський кооперативний технікум запрацював 1957 року. У навчальному корпусі – 42 кабінети та велика бібліотека.

Нині у цій споруді функціонує Полтавський кооперативний коледж. Останні кілька тижні впритул до нього зводять прибудову. Деякі депутати міської ради та представники ГО "SavePoltava" вважають її незаконною. Поліція розпочала кримінальне провадження щодо цього.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше