Передача землі у комунальну власність: який зиск отримають громади

Передача землі у комунальну власність: який зиск отримають громади

Передача землі у комунальну власність: який зиск отримають громади ФОТО: Суспільне Чернігів

Збільшення надходжень до бюджету до двох мільйонів гривень, – такі очікування голови Новобілоуської громади Дмитра Федорова від передачі землі з державної у комунальну власність. 24 травня президент Володимир Зеленський підписав закон, який зокрема передбачає передачу земель сільськогосподарського призначення із державної у власність громад. Журналісти Суспільного побули у Новобілоуській і Кіптівській громадах, з'ясували, які саме землі їм тепер дістануться, і яка з них користь.

Бюджет Кіптівської територіальної громади сьогодні – понад 30 мільйонів гривень. З них 20 громада заробляє самостійно. 60% власних надходжень, а це гроші, які витрачають, зокрема, на розвиток соціальної інфраструктури та дороги, заробляють на оренді сільськогосподарських земель та податках на землю, сказав Володимир Кучма.

«Це в нас основний ресурс – землі, і ми повинні звідси отримувати податки в бюджет громади».

Раніше землями поза межами населених пунктів розпоряджалися обласні управління Держгеокадастру: здавали в оренду агропідприємствам, передавали в безоплатне користування фізичним особам, тощо. Гроші отримували громади, однак повпливати на суми місцева влада не могла.

Кіптівська громада у 2017 році першою в Україні розпочала аудит своїх земель. Тривала ревізія понад рік. Тепер громада має власний геопортал. На ньому відображається інформація про кількісний та якісний склад земель. За словами Володимира Кучми, завдяки ревізії надходження до бюджету громади зросли на 30%. Вона ж показала, що ставки на оренду землі подекуди були заниженими.

«Вона була така якась… Індивідуальна для кожного землекористувача. Хтось працював за один відсоток оренди, хтось за три».

«Питання є по землям, яка здавалася в оренду держгеокадастром, районною та обладміністрацією. Бо там не завжди є справедливі відсотки. Бо на сьогодні у людей паї беруть мінімум від 8%, а в нас є земельні ділянки по 3-4%», – сказав Дмитро Федоров, голова Новобілоуської сільради.

24 травня цього року на Всеукраїнському Форумі “Україна 30”, присвяченому ринку землі, Президент України Володимир Зеленський підписує закон, який сам називає «земельною Конституцією».

«Це – закон, який забирає у кабінетного чиновника функцію оформляти право власності на землю, яку він ніколи навіть у своєму житті не бачив», – сказав Володимир Зеленський.

Зокрема, цим документом землі сільськогосподарського призначення із державної власності передали територіальним громадам. Тобто тепер місцева влада має повноваження самостійно їх адмініструвати. Однак вільних ділянок, якими можна розпоряджатися, лишилось небагато, кажуть голови громад.

«Це десь 10-12% нам залишилось», – говорить Володимир Кучма.

«Там такі шматочки – 1,5, 3, 4 га. І в більшості випадків – це ліс або пустирі, або рівчаки», – каже Дмитро Федоров.

Так, на останньому земельному аукціоні Кіптівська громада намагалася продати п'ять таких ділянок загальною площею близько 100 гектарів.

«Хоча на аукціоні вони всі були продані, але потім люди, проаналізувавши, де вони, як з ними можна розпорядитися… А одна ділянка сьогодні була продана», – сказав Володимир Кучма.

Начальник обласного держгеокадастру Олександр Старченко каже, договори оренди на невигідних умовах укладалися щонайменше чотири роки тому, і це дозволяло законодавство.

«Там договори часто бували від семи до 49 років, що не суперечило на той момент нормам законодавства. А орендна ставка - від чотирьох до 12%. Але це договори оренди, які були складені чотири, п'ять, сім років тому. З приводу останніх трьох років, ще раз кажу, вся оренда відбувалася через аукціон. Термін - сім років. Відсоткова ставка - мінімум 10-12%».

Договори оренди, укладені раніше, своєї чинності не втрачають, пояснює експерт з управління земельними ресурсами Олександр Придатко.

«Великі масиви були роздані шляхом безоплатної приватизації, шляхом передачі в оренду, за різними схемами. Їм потрібно чекати закінчення тих договорів оренди, щоб підняти орендну плату. Бо інакше – лише за згодою обох сторін».

Наразі ж громадам належить зробити аудит своїх земель аби розуміти, як їх можна реалізувати, говорить Олександр Придатко.

«Ту кількість земель, яку можна виставити на оренду, ми будемо виставляти для оренди. Бо це – доходи сільської ради. А земельні ділянки, які мають потенціал в плані інвестування: над дорогою, поряд з лініями електропередач, біля газогонів, – ми їх будемо виставляти як інвестмайданчики», – каже Дмитро Федоров.

І прораховують, скільки зможуть за рік заробити для громади з оренди, сказав Федоров.

«Думаю, 1,5-2 мільйони, правильно проробивши цю роботу – це можливо».

Читайте також:

Від однієї до двох тисяч доларів за гектар - з якої ціни стартує ринок землі на Чернігівщині

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди