Зсув на ж/м Тополя-1 у Дніпрі: що сталося 24 роки тому і чи можливе повторення аварії

Зсув на ж/м Тополя-1 у Дніпрі: що сталося 24 роки тому і чи можливе повторення аварії

Зсув на ж/м Тополя-1 у Дніпрі: що сталося 24 роки тому і чи можливе повторення аварії Володимир Рязанов

6 червня 1997 року близько сьомої ранку 9-поверхівка на ж/м Тополя-1 у Дніпрі пішла під землю. Впродовж декількох наступних годин масштабний зсув ґрунту поглинув розташовані поруч з будинком школу та два дитячих садки. Журналісти Суспільного пригадали події того дня, а також дізнавалися, чи можливе повторення подібної техногенної аварії.

“Виселяли увесь район”

Зараз на місці, де 24 роки тому сталася аварія, порослий травою пустир. І навряд чи людина, яка не знає, що тут тоді відбулося, може припустити, що колись тут стояла багатоповерхівка на два під’їзди. Та дніпрянин Артем Костюк добре пам’ятає події того червневого дня. Разом з батьками він тоді мешкав неподалік, у будинку №60.

Зсув на ж/м Тополя-1 у Дніпрі: що сталося 24 роки тому і чи можливе повторення аваріїСуспільне Дніпро

Артем Костюк показує: порослий травою пустир — місце, де стояла багатоповерхівка, яка пішла під землю

Мені тоді було 11 років, ми з батьками тоді виселялися у терміновому порядку з будинку, виселявся увесь район: жителі будинків №20 і №17 — примусово, усім іншим рекомендуваливиселитися. Ми зібрали найважливіші речі і відвезли їх до знайомих. Моторошно було насправді: люди на вулиці, люди у паніці, літали військові вертольоти”, - розповідає Артем.

Зсув зупинився того ж дня, перед будівлею школи №52, каже Артем, і майже одразу розпочалися протизсувні роботи: почали відкачувати ґрунтові води, засипати краї урвища, що утворилося.

Єдиним нагадуванням руйнації наразі є 9-ий будинок. Проблеми у ньому, за словами Артема, почалися ще до зсуву: його жителі скаржилися, що будинок рухається. 6 червня 1997 року усіх, хто мешкав там, виселили, і більше туди людине повернулися. Усі ці роки багатоповерхівка стоїть пусткою.

Зсув на ж/м Тополя-1 у Дніпрі: що сталося 24 роки тому і чи можливе повторення аваріїСуспільне Дніпро

Будинок №9 — єдине нагадування про події 24-річної давнини

Головною причиною аварії, що сталася, чоловік вважає неправильну експлуатацію житлового мікрорайону. Ґрунт тут має свої особливості, а рівень ґрунтових вод через протікання підземних комунікацій того дня досяг критичного рівня, тож будівлям, які пішли під землю, буквально не було на чому триматися. Контроль за рівнем ґрунтових вод — найперше, що потрібно робити, аби уникнути повторення техногенної катастрофи, - вважає Артем Костюк.

Заступник директора КП “Гідроспоруди” Михайло Ступак каже: на ж/м Тополя-1 обладнано систему зливової каналізації та здійснюють моніторинг ґрунтових вод.

Минулого року на житловому масиві провели значний обсяг робіт: прочищено і відновлено дощоприймачі, зливову каналізацію. Крім того, для моніторингу рівня ґрунтових вод встановлено сучасне обладнання, змонтовані спостережні свердловини. За рівнем ґрунтових вод ведеться спостереження. На сьогодні не спостерігається значного коливання ґрунтових вод, підняття рівня не відбувається”, - зазначив Михайло Ступак.

За словами посадовця, рівень ґрунтових вод зараз — 9-11 метрів, це абсолютно безпечний показник. Якщо ж спостерігатиметься підняття рівня — з’ясовуватимуть причину, вона може критися не лише у понаднормових опадах, а й у водонесучих мережах. Та поки що, каже, проблем з цим не виникало.

Зсув на ж/м Тополя-1 у Дніпрі: що сталося 24 роки тому і чи можливе повторення аваріїКП Гідроспоруди

Рівень ґрунтових вод на ж/м Тополя-1 згідно з моніторингом КП "Гідроспоруди"

Загроза повторення аварії через будівництво 14-поверхівки

Натомість про загрозу повторення аварії 24-річної давнини говорять мешканці будинків №15 та №60 на ж/м Тополя-1. Поруч з їхніми багатоповерхівками начебто збираються зводити ще одну — 14-поверхову з підземним паркінгом. І саме це будівництво, на їхню думку, може призвести до нової техногенної катастрофи.

У цього будинку, який вже встигли охрестити будинком-фантомом, фактично не буде прибудинкової території, а якщо і з’явиться — то за рахунок дитячого майданчику. Але біда не в цьому. Спираючись на дослідження доктора геологічних наук Миколи Шаталова, будинок №15 та частина будинку №60 стоять на тектонічних розломах. Якщо почнеться будівництво, якийсь рух, це може призвести до того, що ці розломи сполучаться і частина плато, на якому стоїть мікрорайон, просто відірветься. Може статися нова техногенна катастрофа”, - говорить голова мікрорайонного комітету “Тополя-1” Володимир Бондаренко.

Зсув на ж/м Тополя-1 у Дніпрі: що сталося 24 роки тому і чи можливе повторення аваріїСуспільне Дніпро

Володимир Бондаренко говорить про можливе повторення аварії внаслідок нового будівництва 14-поверхівки

Мешканці кажуть: офіційних документів щодо забудови не бачили, але представники забудовника вже приїздили, щоразу це якась нова людина. З офіційним зверненням щодо заборони будівництва на ділянці між будинками №15 та №60 жителі вже звернулися, зокрема, до міського голови Бориса Філатова та головного архітектора міста Дмитра Волика, але відповідей поки не отримали. Говорять: якщо не вдасться вирішити питання на місцевому рівні, будуть звертатися до президента України.

Перспектива будівництва будинку лякає місцеву жительку Олену Григор’єву. Жінка також пам’ятає події 6 червня 1997 року. Розповідає: за два дні до трагедії мешканці будинку №22 помітили глиняні струмки, які текли з-під будівлі. Викликали комісію, та приїхала, заспокоїла, що все добре, а через два дні будинок пішов під землю.

Висновок комісії по подіям 6 червня 1997 року — природно-техногенне обводнення пилувато-глинистих порід. Це породи, на яких стоїть мікрорайон. І ще давно фахівці казали, що через ці породи будувати тут будинки можна не вище двох поверхів”, - говорить Олена Григор’єва.

Сьогодні, за словами жінки, стан каналізаційних та водопровідних мереж не покращився, на будинку №15 постійно спостерігаються тріщини, у підвалах двох блоків 60-го будинку — постійно стоїть вода.

Причина не лише у ґрунті

Доцентка кафедри будівництва, геотехніки і геомеханіки НТУ “Дніпровська політехніка”, кандидатка геолого-мінералогічних наук Елла Максимова показує фрагменти глинистого макропористого ґрунту. Такий, пояснює, є не лише на житловому масиві Тополя-1, а є основним для правобережної частини Дніпра. У сухому стані він достатньо стійкий.

Зсув на ж/м Тополя-1 у Дніпрі: що сталося 24 роки тому і чи можливе повторення аваріїСуспільне Дніпро

Фрагмент глинистого макропористого ґрунту. У сухому стані достатньо стійкий, при намоканні розбухає і утворює рухому масу.

Але при намоканні ця структура ґрунту розбухає, оскільки вона глиниста. А глина, як ми знаємо, легко поглинає воду і практично не віддає. У результаті утворюється така рухома маса, яка є передумовою для виникнення зсуву. Але не лише вона стала причиною трагедії, яка сталася на Тополі у 1997 році”, - говорить Елла Максимова.

За словами експертки, окрім особливості ґрунтової породи, мали місце навантаження у вигляді будівель, “підрізка” схилів при будівництві, вібрація від вантажного транспорту, який возив будівельні матеріали, і на додачу — прокладання водопровідних та каналізаційних мереж.

Вздовж Запорізького шосе йде великий водогін, який несе водовтрати. Ця вода йде у ґрунтовий водоносний горизонт — перший від поверхні, який і дає загрозу основам усіх споруд та будівель”, - каже Елла Максимова.

Кандидатка геолого-мінералогічних наук зазначає: аби уникнути повторення подій 24-річної давнини, слід дотримуватися таких заходів: не допускати руйнування вимощень навколо будинків, стежити, щоб було суцільне асфальтне покриття та за водовтратами мереж. І перш за все дотримуватися норм, які прописані для будівництва на просадних ґрунтах.

Суспільне надіслало запит до міської ради, щоб дізнатися чи дійсно на житломасиві Тополя-1 збудують багатоповерхівку, та які заходи безпеки вживатимуться в такому разі.

Читайте також

-"Земля іде в провалля щораз більше": на Прикарпатті зсув ґрунту загрожує будинкам та газовій станції

- У селі на Франківщині стався зсув ґрунту на автомобільній дорозі

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди