Продаж граноли та вирощування дуруму. В Кропивницькому колишні військові вчилися створювати бізнес

Продаж граноли та вирощування дуруму. В Кропивницькому колишні військові вчилися створювати бізнес

Продаж граноли та вирощування дуруму. В Кропивницькому колишні військові вчилися створювати бізнес Дмитро Потоцький

У Кропивницькому в Льотній академії Національного авіаційного університету 34 учасники проєкту "Україна-Норвегія. Професійна підготовка. Інтеграція в державну систему" отримали дипломи. Вперше участь взяли не жителі Кропивницького: усі учасники з Олександрії, розповів начальник Льотної академії Національного авіаційного університету Олександр Чумак.

Проєкт "Україна-Норвегія. Професійна підготовка. Інтеграція в державну систему" – це допомога колишнім військовослужбовцям, учасникам бойових дій та їх рідним адаптуватися до цивільного життя та опанувати іншу професію чи створити свій бізнес. Під час навчання учасникам допомагають у правовій та психологічній адаптації.

Один із випускників – колишній військовослужбовець Артур Нурхаметов. Чоловік потрапив у четверту хвилю мобілізації у 2015 році. Був водієм у танковій бригаді в Мар'їнському районі Донецької області. Звільнився у 2016. "Мені запам'яталося, як у Вугледарі (Донецька область – ред.) 14 жовтня, коли святкують День Українського козацтва, нам дітки дали концерт в місцевому будинку культури. Не дивлячись на те, що це схід України, жодного слова російською не прозвучало".

Про курси дізнався від побратимів цьогоріч. "Вони говорили, що можна отримати міжнародний сертифікат з керування безпілотника. Я захотів для себе вивчитись. Але несподіванкою стало, що крім цього нам викладали курс лекцій з економіки, бізнесу, юриспруденції, реклами. Тепер я перестав відкладати свою давню ідею, а пропрацював її разом з викладачами і реалізовуватиму".

Артур Нурхаметов має свою ферму в селищі Павлиш Олександрійського району. "Я почав думати, як можна збільшити свої заробітки. І вирішив, що добре було б вирощувати ще й тверду пшеницю, переробляти її і продавати. І таким чином збільшити рентабельність фермерського господарства".

Другий учасник проєкту – олександрієць Сергій Кисляк. Його донька робить та продає гранолу – запечену вівсянку з медом, горіхами чи сухофруктами. Щоб допомогти їй та створити сімейний бізнес, вирішив пройти навчання. "У 2013 році я і сам був приватним підприємцем, але справи не пішли – мало було інформації. Також зацікавило управління безпілотниками. Я працюю в охоронній фірмі, ми займаємось охороною полів. Там використовують безпілотники, тож мені такі знання потрібні".

Після війни важко адаптуватися до цивільногожиття, розповів колишній військовий. Захищати Україну пішов у 2015 році, був у Донецькій та Луганській областях. Допомагали психологи проєкту , думки про майбутнє своє та дітей.

Продаж граноли та вирощування дуруму. В Кропивницькому колишні військові вчилися стврювати бізнесДмитро Потоцький

Навчання тривало три місяці – з лютого по червень. Десятеро жінок та 24 чоловіків вчилися шукати ідеї для стартапів, створювати стартовий капітал, робити бізнес-плани, планувати свій час, опаноували основи підприємництва, керування мультикоптерами.

Учасники отримали три документи: свідоцтво про професійну перепідготовку державного зразка від Льотної академії, спільний сертифікат університету NORD та ЛА НАУ, спільний диплом Міністерства закордонних справ і Міністерства оборони Норвегії. А також, випускники проєкту отримали документ, який видає лише ЛА НАУ – свідоцтво про проходження курсу за програмою "Підготовка зовнішнього пілота (оператора) безпілотного авіаційного комплексу".

Через пандемію частково вчилися онлайн, сказав Олександр Чумак. "Одна з найбільших перешкод у змішаній освіті – недостатня цифрова грамотність слухачів. Тому, враховуючи досвід двох попередніх семестрів дисципліна "Програмне забезпечення підприємницької діяльності" викладалась в аудиторіях, щоб ознайомити слухачів з можливостями використання різних ресурсів для організації освітнього процесу. Команді реалізаторів проєкту в ЛА НАУ довелося швидко адаптуватись до нових реалій".

З початку навчань (проєкт "Україна-Норвегія" стартував у Льотній академії 2014 року), випустилось 11 груп – це 349 випускників. "Випускники отримали головний стартовий капітал – це знання і впевненість у власних силах, захистили бізне-проєкти, пройшли повний курс навчання, а це 500 годин професійної інформації, практичних занять, нових навичок і знань, важливих для подальшого життя, працевлаштування, самореалізації, успіхів та професійного зростання", – розповів начальник Льотної академії Національного авіаційного університету Олександр Чумак.

Продаж граноли та вирощування дуруму. В Кропивницькому колишні військові вчилися стврювати бізнесДмитро Потоцький

Що відомо

  • Проєкт створили Норвежський університет "Nord University" та Міжнародний фонд соціальної адаптації. Він фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії та українськими партнерами проєкту.
  • Військових та їх рідних навчають в університетах та академіях, які згодні співпрацювати з проєктом. В Кіровоградській області він один. З 2014-го року з проєктом співпрацює Льотна академія Національного авіаційного університету.

Читайте також

  • В маєтку Кудашевих в Малій Висці хочуть поставити літак
  • У Гайвороні влаштували фестиваль GoodoK Fest на підтримку вузькоколійки.
  • Фестиваль вуличної їжі, велопробіг, концерти та змаганя: як Олександрія святкувала день міста

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди