Черкаському онкодиспансеру хочуть купити лінійний прискорювач: розглянуть два варіанти

Черкаському онкодиспансеру хочуть купити лінійний прискорювач: розглянуть два варіанти

Черкаському онкодиспансеру хочуть купити лінійний прискорювач: розглянуть два варіанти Суспільне Черкаси - Оксана Швед

Черкаський обласний онкологічний диспансер потребує лінійного прискорювача для підвищення ефективності променевого лікування онкохворих. Варіанти його придбання, а саме лізингЛізинг - вид фінансових послуг, форма фінансової оренди для придбання основних засобів підприємствами та інших товарів фізичними і юридичними особами.Лізинг дозволяє промисловим, торговим, транспортним та іншим підприємствам (орендаторам) отримувати в комерційних банках і лізингових компаніях (орендодавців) за певну орендну плату в довгострокове користування широкий перелік основних засобів. та концесіюДоговір концесії (концесійний договір) — договір, відповідно до якого уповноважений орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування (концесієдавець) надає на платній та строковій основі суб'єктові підприємницької діяльності (концесіонеру) право створити (побудувати) об'єкт концесії чи суттєво його поліпшити та (або) здійснювати його управління (експлуатацію) відповідно до цього Закону з метою задоволення громадських потреб., обговорювали під час сесії обласної ради 4-го червня.

Нинішнє обладнання онкодиспансеру є застарілим та не досить ефективним, однак придбання дороговартісного обладнання при обмеженому фінансовому ресурсі в області неможливе, йдеться у пояснювальній записці до одного з проєктів рішень, винесеному на розгляд сесії. За попередніми підрахунками, його орієнтовна вартість – понад 60 мільйонів гривень.

Зважаючи на вищевикладене, на сесії розглядали два проєкти рішення: про можливість здійснення державно-приватного партнерства у формі концесії з інвестором та придбання лінійного прискорювача шляхом укладання договору фінансового лізингу.

Концесія передбачає те, що інвестор бере на себе встановлення обладнання та надає послуги онкохворим. Комунальний заклад потім зобов’язується відшкодувати ці кошти. Після завершення терміну дії договору концесії обладнання залишиться на балансі медзакладу.

Читайте також: Чому зникають сільські школи: як громади на Черкащині вирішують освітні проблеми

За умовами ж фінансового лізингу онкодиспансер відразу отримує обладнання у своє користування, поступово виплачуючи кошти банку.

Депутати підтримали обидва проєкти рішення, тобто спосіб придбання обладнання ще не визначений і надалі його вивчатимуть у спеціальних комісіях.

Водночас депутати не підтримали рішення про недоцільність здійснення державно-приватного партнерства.

"Я підтримую пропозицію про фінансовий лізинг, бо договір концесії поставить під загорозу функціонування одного з найбільш ефективних та потрібних закладів області", – зазначив у коментарі Суспільному голова обласної ради Анатолій Підгорний.

Депутат Олександр Радуцький вважає, що право на життя мають обидва варіанти.

"Головне – послуги, що надаються, мають бути якісними та безкоштовними для пацієнтів", – прокоментував він.

За словами Анатолія Підгорного, остаточне рішення про спосіб придбання лінійного прискорювача приймуть після розгляду всіх варіантів у спеціально створених комісіях та робочих групах.

Цьогоріч уже кілька областей розпочали процедуру закупівлі подібного обладнання шляхом укладання договорів лізингу, додав голова облради.

Що відомо

  • У Черкаському обласному онкологічному диспансері щорічно отримують променеве лікування близько 1700 – 2000 хворих з різною локалізацією онкологічного процесу, в стадіях захворювання від І до ІV, які мають важку супутню патологію.
  • Нині лікування хворих в диспансері проводиться на гамма-терапевтичних апаратах, джерелом опромінення в яких є радіоактивний кобальт. Це знижує опромінення яким має обмежену проникаючу здатність, що знижує ефективність лікування раку та приводить до значних побічних явищ та ускладнень в променевій терапії. Таке оснащення не відповідає сучасним вимогам. Відтак, необхідне придбання лінійного прискорювача потужністю від 6 до 10-15(18) МеВ.
  • Лінійний прискорювач не містить радіоактивних елементів, самостійно генерує випромінювання, тому не є загрозою радіоактивного забруднення навколишнього середовища. Він надасть можливість безперервної роботи, та не потребує закупівлі джерел випромінювання.

Читайте також

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди