Зеленський ветує законопроєкт про відповідальність за недостовірне декларування

Зеленський ветує законопроєкт про відповідальність за недостовірне декларування

Зеленський ветує законопроєкт про відповідальність за недостовірне декларування
Володимир Зеленський. Фото: Офіс президента

Президент Володимир Зеленський ветує законопроєкт про посилення відповідальності за брехню в деклараціях, щоб не допустити послаблення кримінальної відповідальності та знищення електронного декларування чиновників. Раніше сьогодні, 3 червня, Рада підтримала ініційований президентом законопроєкт.

Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.

"Я не допущу знищення чи послаблення електронного декларування чиновників. Підписання закону у проголосованому у Верховній Раді вигляді неможливе. Це не те, чого очікують українці, й не те, що їм обіцяв я, внісши цей законопроєкт на розгляд парламенту. Ми маємо встановити пропорційне та справедливе покарання за правопорушення, пов’язані з декларуванням", — наводить слова Зеленського ОП.

Додається, що проголосований 3 червня Верховною радою ініційований президентом законопроєкт № 4651 "послаблює систему декларування та покарання за кримінальні правопорушення у цій сфері".

"Зокрема, депутати змінили підходи до декларування активів, які є у володінні членів сім’ї декларанта. Це даватиме змогу декларантам не зазначати у деклараціях рухоме та нерухоме майно, яким володіють чи користуються їхні родичі, якщо член сім’ї не надає інформацію про нього", — пояснили у пресслужбі і додали, що за такі дії декларанти "не будуть покарані".

Водночас в ОП зазначили, що зараз такі активи підлягають обов’язковому декларуванню у частині відомостей, "які відомі або повинні бути відомі суб’єкту декларування": "Проголосована норма даватиме змогу недобросовісному декларанту переписувати дорогі автівки, квартири, наприклад, на дружину, яка, за його словами, відмовляється надати йому документи про це майно, а отже, не декларувати його".

В Офісі президента додають, що недобросовісні декларанти пояснюватимуть це тим, що член сім’ї "нібито не подав інформацію в будь-якій формі".

Читайте також: Яку декларацію потрібно подавати для роботи на держслужбі. Пояснює НАЗК

"Система електронного декларування була вимогою Європейського Союзу для запровадження безвізового режиму з Україною. Дотепер проводиться моніторинг цих зобов’язань, тож я не можу поставити під загрозу одне з головних досягнень на шляху до інтеграції з ЄС – безвізовий режим", – заявив Зеленський.

Зазначається, що поправками, які подали депутати, пропонується за умисне неподання декларації карати обмеженням волі, однак в ОП додають, що "без комплексної зміни підходу до визначення ступеня покарання воно не матиме належного стримувального ефекту та не є пропорційним".

Водночас у Зеленського переконані, що за недекларування майна чиновниками "має бути встановлена справедлива кримінальна відповідальність".

"Кримінальна відповідальність за неподання декларації та внесення до неї завідомо недостовірних відомостей має бути достатньо суворою та передбачати можливість призначення покарання у вигляді позбавлення волі. Корупціонери повинні понести відповідальність згідно із законом", – додав президент.

Також в ОП наголосили, що Венеційська комісія у своєму висновку від 5 травня "повністю підтримала" ініційовані Зеленським зміни до законопроєкту та "не висловила жодних зауважень".

Про що законопроєкт №4651

Документ, зокрема, доповнює Кримінальний кодекс двома новими статтями: 366-2 та 366-3. Стаття 366-2 "Декларування недостовірної інформації" передбачає покарання у вигляді штрафу від 3000 до 4000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 68 тисяч гривень) або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або обмеженням волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, — якщо такі особи внесли до декларації завідомо недостовірні відомості, що відрізняються від достовірних на суму від 500 до 2000 прожиткових мінімумів.

Якщо такі відомості різняться на суму понад 2000 прожиткових мінімумів (34 тисячі гривень) для працездатних осіб, відповідний посадовець карається штрафом від 4000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів (від 68 до 72 тисяч гривень), або позбавленням волі на 2 роки.

Крім того, знижується верхній поріг умовної "брехні" в декларації з 68 тисяч до 34 тисяч гривень. Також вказано, що особа, яка задекларувала недостовірні дані, не зможе бути звільненою від кримінальної відповідальності, навіть якщо вона "щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду".

Що відомо

  • 3 червня Рада посилила відповідальність за недостовірне декларування.
  • У 2020 році понад п'ять тисяч осіб потрапили до Єдиного державного реєстру корупціонерів. Крім цього, 993 особи було притягнуто до відповідальності.
  • 27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону.
  • На виконання цього рішення НАЗК закрило реєстр електронних декларацій.Таке обурило міжнародних партнерів та громадськість. Після цього президент Володимир Зеленський подав законопроєкт, яким запропонував звільнити суддів КС у повному складі, що за законом, не можливо, а у Верховній раді зареєстрували законопроєкт про відновлення дії окремих положень закону "Про запобігання корупції" та ККУ.
  • 4 грудня Верховна рада повернула кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, утім з новими правками.
  • Ним передбачається, що якщо відомості у декларації відрізняються від реальних статків від 875 тисяч гривень до 8 мільйонів, правопорушник має виплатити до 51 тисяч гривень штрафу. У разі якщо різниця перевищує 8 мільйонів гривень – штраф від 3 до 5 тисяч неоподаткованих мінімумів або громадські роботи, або обмеження волі (обмеження права на вільне пересування - ред.) до двох років з позбавленням права обіймати посади.
  • НАЗК розкритикувало законопроєкт, через те, що він не передбачає позбавлення волі ні за умисне декларування недостовірної інформації, ні за умисне неподання декларації, а лише обмеження свободи. Тож голова НАЗК Олександр Новіков закликав Володимира Зеленського ветувати цей законопроєкт.
  • 15 квітня 2021 року Рада попередньо підтримала посилення відповідальності за недостовірне декларування.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок