3 червня 1930 року в Києві помер український графік, живописець, теоретик мистецтва, представник світового авангарду Олександр Богомазов.
Одразу після смерті його ім'я та творчий доробок було викреслене з історії радянської епохи. І тільки пізніше, у середині 1960-х під час "відлиги", його ім'я та творчість були перевідкриті групою молодих київських мистецтвознавців.

Поет за світовідчуттям і аналітик за складом мислення, Олександр Богомазов увійшов до історії українського мистецтва як один із фундаторів національного кубофутуризму. Вже у 1913-1914 роках він створив десятки картин, акварелей та рисунків, у яких відчутний вплив експресіонізму, неопримітивізму, абстракціонізму.

В художньому училищі Богомазов провчився майже дев'ять років. Під час вимушеної перерви у навчанні (його відрахували за участь в політичних демонстраціях і страйках 1905 років) він брав приватні уроки у відомого київського живописця Сергія Світославського, а потім працював у приватних майстернях московських художників Костянтина Юона і Федора Рерберга.

У 1907 році Олександр Костянтинович відновився в Київському художньому училищі. Він поєднував навчання з роботою художником-ілюстратором в газетах "Київська думка" і "Київська іскра". Відтоді художник став регулярно експонувати свої роботи на виставках, брати активну участь у знаних художніх виставках столиці ("Ланка", "Кільце").

У 1914 році Богомазов написав трактат "Живопис і Елементи", в якому розібрав взаємодію Об'єкту, Художника, Картини та Глядача і теоретично обґрунтував пошуки художнього авангарду.
Своє дослідження Богомазов присвятив дружині, музі всього свого життя, київській художниці Ванді Вітольдівні Монастирській.

"Мистецтво – це нескінченний ритм, художник – його чутливий резонатор", – говорив Олександр Богомазов своїм студентам в Київському художньому інституті, професором якого він був з 1922 по 1930 рік.

Помер 3 червня 1930 року від загострення туберкульозу.
Нині Олександр Богомазов є одним із найвідоміших художників-авангардистів світового рівня. Твори живописця представлені в музеях і приватних колекціях Лондона, Цюриха, Венеції, Загреба, Нью-Йорка, Сан-Франциско, Токіо та інших міст.
Війна — усі останні новини
- Від "Союз нерушимый" до "Одна Україна, єдиний народ". Якою людиною був Леонід Кравчук
- Як Україну підтримує світова культурна спільнота й чому це важливо
- "Він нас ґрафічно українізував": 23 травня 1920 року помер художник Георгій Нарбут
- Неоднозначна постать чи національний герой. Симон Петлюра
- "Я з тобою": спогади про видатного українського композитора Мирослава Скорика
Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!