"Виграли проєкти членів журі". Як обирали переможців Буковинського культурного фонду

"Виграли проєкти членів журі". Як обирали переможців Буковинського культурного фонду

"Виграли проєкти членів журі". Як обирали переможців Буковинського культурного фонду
ФБ-сторінка БКФ

П'ятеро членів журі Буковинського культурного фонду перемогли зі своїми проєктами. Фонд створили цьогоріч для підтримки творчих ініціатив. На нього виділили шість мільйонів гривень. Участь у конкурсі взяло 170 митців, з них обрали менше сорока. Те, що серед переможців є члени журі, які оцінювали роботи інших, деякі митці вважають проявами корупції.

Хто був у складі журі

Проєкти оцінювали 16 членів експертної комісії. Серед них голова обласної адміністрації та його заступниця, заступник голови облради, посадовиця управління культури. Також двоє депутаток, керівники культурних центрів, письменники, журналісти й громадські діячі.

П'ятеро членів журі подали ідеї своїх проєктів для участі у конкурсі. Загалом отримали фінансування у понад 2 мільйони 200 тисяч гривень. Власні проєкти вони не оцінювали.

За словами мистецтвознавця Олександра Сушинського, під час голосування був конфлікт інтересів. "Якщо вони беруть участь, то не мають права оцінювати проєкти інших учасників", – сказав він в етері "Сьогодні.Головне" на Суспільному Буковини.

Один із членів експертної комісії Андрій Тужиков каже, що в області небагато культурних менеджерів і діячів. Цим пояснює те, що частина членів журі брала участь у конкурсі.

"Зрозуміло, що люди, які компетентні, можуть подати конкурентоспроможні заявки", – каже він.

Проєкти членів комісії, які перемогли:

  • Чернівецька обласна філармонія (членкиня комісії Анастасія Костюк є директоркою закладу) – "Терра Буковина – мистецькі магніти" (фінансування у 1 мільйон 600 тисяч гривень),
  • Організація "Чорнів вівці" (член комісії Іван Данілін є головою ГО) – Інноваційна театральна вулична вистава "Небилиці про Івана" з нагоди ювілею Івана Миколайчука (фінансування у 309 тисяч гривень),
  • Організація "Буковинська Акварельна Асоціація" (членкиня комісії Лариса Куваєва є керівницею ГО) – Міжнародний буковинський пленер в рамках Міжнародної виставки-бієнале акварельного живопису – "Наш чудовий світ" (фінансування у 103 тисячі гривень),
  • Установа "Буковинський центр культури і мистецтва" (член комісії Микола Шкрібляк є директором) – гастрономічний путівник традиційної кухні "Смаки Буковини" (фінансування у 99 тисяч гривень),
  • Організація "Товариство українських студентів-католиків "Обнова" (член комісії Мар'ян Лазарук є співорганізатором фестивалю) – фестиваль "Обнова-фест "Незалежні" (фінансування у 65 тисяч гривень).

Як обирали переможців

Члени журі отримали 170 заявок, які оцінювали за п'ятьма критеріями. Проєктам ставили оцінки від 1 до 5.

Щоб переглянути заяви, експертна комісія мала три дні. За словами екскерівниці Українського культурного фонду Юлії Федів, на оцінку проєктів потрібно було більше часу. Окрім того, до складу журі можна було залучити представників бізнесу, які працюють в креативній індустрії. Натомість цього разу перевага була на боці посадовців.

Мар’ян Лазарук – один з членів експертної комісії. Він є співзасновником фестивалю, який отримав підтримку від експертів фонду. Перед голосуванням повідомив про конфлікт інтересів, написав заяву та не оцінював свій проєкт.

"Голосування було таємним, кожен експерт працював у своїй таблиці. Я, зокрема, не маю уявлення, як голосували інші. На підсумковій зустрічі працювали тільки зі зведеними даними", – каже Лазарук.

"Виграли проєкти членів журі". Як обирали переможців Буковинського культурного фонду
Розгляд заявок Буковинського культурного фонду. ФБ-сторінка БКФ

Що кажуть інші митці

Кінорежисер Сергій Скобун запропонував зйомку короткометражного фільму про Другу світову війну. Його проєкт отримає фінансування від фонду.

За словами Скобуна, співробітники адміністрації пояснювали, як подати заявку. Саме ж обговорення експертної комісії учасники не бачили.

Не переміг проєкт художника Тараса Полатайка – він пропонував перенести пам'ятник Шиллеру на Соборну площу та організовувати там міжнародні конкурси художників. Полатайко вважає, що конкурс був непрозорим.

За словами мистецтвознавця Олександра Сушинського, надалі потрібно чітко розділити лоти, оскільки сучасне мистецтво не може конкурувати, наприклад, з музейною справою чи ткацтвом. "У декількох лотах було про проведення фестивалів. "Аудіовізуальне мистецтво" не може бути одним лотом з "народним мистецтвом". Це потрібно розмежовувати", – каже Сушинський.

Ми намагались отримати коментар представників обласної адміністрації щодо ймовірного конфлікту інтересів при відборі проєктів. Втім впродовж доби директорка обласного департаменту комунікацій Вікторія Гатрич не надала відповіді.

Що відомо

  • У квітні Чернівецька облдержадміністрація створила Буковинський культурний фонд для підтримки творчих ініціатив та реалізації культурних проєктів.
  • Переможцями Буковинського культурного фонду стали 38 проєктів.

На початок