Біле Братство. НАШІ 30 – документальний серіал до 30-ліття Незалежності України

Біле Братство. НАШІ 30 – документальний серіал до 30-ліття Незалежності України

Ексклюзивно
Біле Братство. НАШІ 30 – документальний серіал до 30-ліття Незалежності України
Колаж: Лабораторія журналістики суспільного інтересу

"Біле братство" ― одна з найвідоміших релігійних сект у пострадянських країнах. На початку 1990-х років Київ, Дніпропетровськ та Донецьк були заліплені зображеннями так званої Марії Деві Христос. А вбрані у біле її послідовники, співали пісень на вулицях та пророкували кінець світу і страшний суд, який буде зовсім скоро. Про секту писали газети і знімали сюжети. Могло здатися, що послідовників цього руху десятки тисяч. Самі ж вони заявляли про 144 000. У містах ширилися легенди про "братів": що вони крадуть дітей, вміють гіпнозувати, щоб новонавернені виносили з дому цінні речі, що «білі брати й сестри» голодують і готуються до масового самогубства. І якщо надприродним здібностям мало хто вірив, а лідерка секти, що називала себе богинею, швидко потрапила в категорію лжепророків, підвищена увага ЗМІ в країні, де ще донедавна релігія була заборонена, таки сформувала думку, що «Біле братство» — організація куди всесильніша й масштабніша, аніж є насправді. Окрім спроб видавати з себе богів, «Біле братство» залишиться в історії новітньої України тими, хто спробував захопити Софійський собор у Києві і здійснити масове самоспалення, яке вдалося відвернути, заарештувавши лідерів секти.

Суспільне разом із Лабораторією журналістики суспільного інтересу публікує сьому частину мультимедійного проєкту про історію 90-х років, розказану самими українцями. Цього разу – про те, як і чому на початку 1990-х існування секти "Біле братство" взагалі стало можливим, чим насправді була ця організація, як склалися долі її лідерів, які міфи "братство" лишило по собі і чому ті вкорінилися, а ще про те, що чому навіть тридцять років потому українці не готові говорити про травматичний досвід.

ПОДКАСТИ проєкту НАШІ 30 слухайте тут.

Проєкт "Наші 30. Жива історія" до 30 річниці Незалежності складається з документального серіалу НАШІ 30 та подкасту НАШІ 30. Жива історія – спогадів та рефлексій громадян про великі події та явища початку 1990-х років, які викликають однаковий інтерес та об'єднують українців різних політичних поглядів.

Дивіться, слухайте і читайте також:

Історія українських 1990-х куди ширша. Кожна людина — це окремий досвід. Команда проєкту залучає українців до створення візуального архіву про історію становлення перших років незалежності, щоб перетворити спогади людей на свідчення, а документи — на живу історію.

Долучайтеся і записуйте відео зі своїми спогадами, а також своїх близьких та знайомих та надсилайте на пошту [email protected]

Більше про проєкт дивіться тут.

На початок