"Втрата історичного потенціалу". В Одесі влаштували акцію проти забудови друкарні Фесенка

"Втрата історичного потенціалу". В Одесі влаштували акцію проти забудови друкарні Фесенка

"Втрата історичного потенціалу". В Одесі влаштували акцію проти забудови друкарні Фесенка Суспільне Одеса

Мешканці Одеси влаштували акцію на підтримку двох історичних будівель в центрі міста – друкарні Фесенка та театру "Рішельє", які розташовані на вулиці Рішеєльевська, 47 та 49. Новий власник планує звести ЖК на місці пам'яток, однак містяни та громадські діячі виступають проти, оскільки будівлі мають архітектурну та історичну цінність для Одеси, розповіла кореспондентка Суспільного.

За словами Лілії Андрющенко, яка проживає в сусідньому будинку на вулиці Рішельєвська, 45, місцеві мешканці виступають проти будівництва нового ЖК поруч. Особливо – з паркінгом, який є в проєкті новобудови. Від свай та риття котловану може зруйнуватись 100-річний будинок, який офіційно визнаний пам'яткою архітектури та занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток.

Місцеві неодноразово зверталися до чиновників та профільних відомств, але вони наразі не відреагували належним чином, тому результату немає, запевнила жінка. Через це забудовник періодично продовжує проводити роботи всередині будівель, через що місцеві вимушені викликати поліцію, додала Андрющенко.

В Одесі пройшла акція проти знесення типографії Фесенка та театру "Рішельє"Суспільне Одеса

В Одесі пройшла акція проти знесення типографії Фесенка та театру "Рішельє"

В Одесі пройшла акція проти знесення типографії Фесенка та театру "Рішельє"Суспільне Одеса

Місцева мешканка Лілія Андрющенко.

"Ми не згодні з цим незаконним будівництвом. Не згодні з руйнуванням пам'яток, які мають важливе значення для нашого міста. Як вихід бачимо тільки реставрацію, а не знесення", – додала жінка.

Крім місцевих жителів на акцію в підтримку друкарні та театру прийшли громадські діячі, історики, архітектори, екскурсоводи, працівники музеїв та культурних установ. Краєзнавець Тарас Максимюк запевнив: будинки мають велику культурну й історичну значущість для міста. Особливо – друкарня Фесенко, яка завжди підтримувала українську культуру. Саме тут друкували українські книги та гроші. Ба більше, з 1885 до 1920 року звідси вийшло друком майже 75 українських видань, додав краєзнавець.

Значущість будинків для міста підтверджує гід і засновник проєкту "Архітектура Одеси" Дмитро Шаматажи. Чоловік запевняє: архітектурна стилістика будинків унікальна та автентична, тому потрібно це зберегти. І навіть якщо всередині інтер'єр вже знищений, за фасад і будівлю містяни мають боротися, наголосив гід.

"Одеса – місто великого туристичного та історичного потенціалу. Але, на жаль, за останні 20 років вона знищується. Наша задача – зберегти невеликі залишки одеської харизми, як ці будівлі", – зауважив Дмитро.

Акція проти знесення типографії Фесенка та театру "Рішельє".Суспільне Одеса

В Одесі пройшла акція проти знесення типографії Фесенка та театру "Рішельє"

На акції був присутній і представник забудовника, який запевнив: в будівлі друкарні та театру наразі жодних будівельних робіт не проводять, звідти лише вивозять сміття. Власник планує укріпити фундамент та відреставрувати фасад кварталу, але жодних документів на підтвердження цього чоловік не надав. Припис Міністерства культури про заборону будь-яких робіт на території колишніх пам'яток представник забудовника назвав "незаконним".

Нагадаємо, 27 січня фасад будівлі друкарні Юхима Фесенка на вулиці Рішельєвська, 47, що в центрі Одеси, обнесли парканом. Місцеві мешканці та громадські діячі зібралися на акцію протесту, аби перешкодити будівництву на місці колишніх архітектурних пам'яток. Вони стверджували, що мають документи, які свідчать про те, що у будівельника немає дозволу на роботу від Мінкульту. Згодом у міністерстві оприлюднили припис про заборону будівництва, але його скасували рішенням Одеського окружного адміністративного суду. Згодом Міністерство культури направило до суду апеляційну скаргу щодо зупинки припису.

В Одесі пройшла акція проти знесення типографії Фесенка та театру "Рішельє"Суспільне Одеса

Акція проти знесення типографії Фесенка та театру "Рішельє".

Будинок генерал-майора Олександра Шнеля побудували у 1841 році. Він виконаний в російсько-візантійській стилістиці. Тут була розташована друкарня Юхима Фесенка, одна з найвідоміших в місті. За інформацією Одеського краєзнавчого музею, саме в цій друкарні у 1900 році вийшов один з перших накладів історичного роману "Чорна рада" Пантелеймона Куліша.

Читайте також

  • Мінкульт оскаржує рішення про поновлення будівельних робіт на території друкарні Фесенка в Одесі
  • Одеський суд зупинив дію припису Мінкульту про заборону зносу друкарні Фесенка
  • В Одесі на відновлення обваленого будинку-пам'ятки витратять 500 тисяч гривень
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше