Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій. Пояснює чиновниця

Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій. Пояснює чиновниця

Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій. Пояснює чиновниця
Суспільне Миколаїв

З 1 травня в Україні змінився порядок нарахування житлової субсидії. Як тепер громадянам подавати заяву, хто може отримувати компенсацію, а хто вже ні, які корективи з’явилися в нових правилах нарахування субсидій — розповіла в ефірі Українського радіо начальниця відділу нарахування житлових субсидій управління соцзахисту Подільського району Києва Ірина Тітова.

Які зміни відбулися у правилах призначення субсидії

"Уряд дуже попрацював у цьому напрямку. Відбулися зміни перепризначення житлових субсидій, тобто тепер вони можуть проходити без звернення громадян. Якщо люди підготували документи, підписали заяву, мають декларацію, то ми раді бачити їх у себе в управлінні, опрацювати їх матеріали. Суддю назначать і за зверненням, і без нього", — зазначила чиновниця.

Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій. Пояснює чиновниця
За її словами, спеціалісти управління рекомендують тим, хто хоче отримати житлову субсидію, надати заповнені "належним чином" бланки заяви та декларації. Фото: Суспільне Миколаїв

"З 2014 року житлові субсидії призначали в автоматичному режимі, тобто без звернення громадян. Дуже багато спливло часу, у людей в домогосподарствах змінювалися обставини, тому тепер ми надаємо рекомендацію стосовно того, щоб нам подавали всю інформацію", — додала Тітова.

Як нараховується субсидія

Розмір субсидії розраховується як різниця між вартістю житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів та обсягом обов’язкового платежу.

Знаючи дохід сім'ї, а також членів сім'ї та осіб зі складу домогосподарства, можна самостійно розрахувати розмір обов’язкового платежу й орієнтовний розмір субсидії.

Субсидія розраховується окремо на опалювальний сезон і окремо на літній період – виходячи з доходу зареєстрованих у будинку (квартирі) осіб та членів їх сімей і вартості послуг у ці періоди.

Як можна подати документи на отримання субсидії

Начальниця відділу нарахування житлових субсидій зазначила, що це можна зробити кількома способами:

  • через сайт Міністерства соціальної політики;
  • на особистому прийомі в управлінні, за попереднім записом до спеціаліста;
  • людина може надіслати на поштову адресу управління заповнені належним чином бланки, заяву та декларацію.

Субсидії для осіб, які періодично проживають за кордоном

За словами чиновниці, все залежить часу проживання поза межами країни: "Адже постановою Кабінету міністрів визначено, що субсидію не призначають, якщо людина перебуває за кордоном більше 60 днів".

При цьому вона додає, що обмеження не поширюється на громадян, які перебували на лікуванні й надалі "можуть це підтвердити".

Субсидії для пенсіонерів і чи є проблема бланків

"Уряд ухвалив рішення, що людям з цієї категорії будуть автоматично перепризначати субсидії", — зазначила Тітова і додала, що зараз ще "недопрацьований" програмний комплекс і з цієї причини управління соцзахисту "самі не знають", яким чином відбуватиметься цей процес.

Чиновниця зауважує, що наразі в Україні немає проблеми з бланками: "Ні, ми забезпечимо ними людей, бланки не доведеться самостійно друкувати чи шукати".

Які терміни подачі документів на отримання субсидії

За словами начальниці відділу нарахування житлових субсидій, нові документи можна подати у травні-вересні 2021 року до управлінь соціального захисту населення районних державних адміністрацій.

"Субсидії будуть нараховувати з травня. Сподіваюся, що в опалювальний період ми ввійдемо дуже спокійно", — додала вона і зазначила, що субсидію призначають з початку неопалювального періоду до кінця опалювального, тобто з травня до квітня наступного року.

Хто має право на субсидії

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, тобто за місцем реєстрації особи, та розраховується на усіх зареєстрованих осіб. Субсидія також може бути призначена особам, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому:

  • орендують житло на підставі договору найму(оренди);
  • індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
  • внутрішньо переміщеним особам.
Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій. Пояснює чиновниця
У таких випадках, склад домогосподарства декларується заявником з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства. Фото: Суспільне

Кому не даватимуть субсидію

"Для того, щоб призначити субсидію по новому, ми робимо запит на Державну податкову службу України. Якщо податкова надає нам інформацію, що в особи зі складу домогосподарства є дохід, який перевищує суму 50 тисяч гривень, то субсидію можуть забрати — всі доходи включаються у розрахунки житлової субсидії", — зауважила Тітова.

Поруч з цим, субсидію не назначають також власникам автомобілів, якщо транспорту менш як 5 років.

Також чиновниця пояснила, чому іноді не дають субсидії для пенсіонерів, у помешканні яких приписані інші особи: "Раніше такі випадки розглядали на засіданні комісії, і тільки за її рішенням призначали субсидії. Нині уряд вніс зміни, тепер з травня рішення ухвалює управління соціального захисту населення. Аби рішення було позитивним, треба, щоб людина, яка прописана, але не проживає у помешканні, підтвердила місце свого проживання. Тоді субсидію призначають на зареєстрованих осіб. Така процедура має скоротити багато часу".

Чи можуть розраховувати на субсидію люди, які мають кілька помешкань

Тітова вказала, що у такому випадку все залежить від форми власності: "Наприклад, уряд ухвалив рішення, що при призначенні житлової субсидії не будуть враховувати приміщення, які перебувають у спільній або частковій власності".

Вона пояснила, що якщо "у громадянина є дві квартири, які повністю належать йому, то субсидію назначити не будуть".

Як бути тим громадянам, які мають інвалідність і не можуть особисто подати документи

"Уряд виніс рішення, що субсидію будуть нараховувати без звернення громадян. Це стосується тих, хто отримував її в опалювальному сезоні 2020-2021 років. Тепер нікуди не потрібно йти, її призначать автоматично. Рішення про це буде ухвалюватися на підставі наданих документів верифікації від Міністерства фінансів України", — зазначила Тітова.

Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій. Пояснює чиновниця
За словами Тітової, до людей з інвалідністю також можуть прийти соціальні інспектори, "щоб особисто забрати заяви та декларації". Фото: ілюстративне

Кому обов’язково слід звернутися за субсидією

"Домогосподарствам, які отримували житлову субсидію у безготівковій формі, щоб надати інформацію про свій банківський рахунок", — розповіла Тітова.

За її словами, також це слід зробити особам, яким субсидія була призначення за рішенням комісії, "щоб вказати фактичну кількість людей, які проживають за вказаною адресою, так управління буде знову розглядати звернення".

Що відомо

  • З 1 травня в Україні набули чинності нові правила призначення житлових субсидій. Кабмін ухвалив відповідну постанову 14 квітня. В уряді запевнили, що з травня 100% субсидій будуть виплачуватися "живими грошима".
  • У Мінсоцполітики заявили, що в Україні із 1 травня всі субсидії надаються винятково у готівковій формі безпосередньо споживачам.

Читайте також

Що таке субсидія, як її отримати та хто має на неї право

Як вдосконалити систему субсидій. Пояснює Мінсоцполітики

Які цифри українці побачать у своїх платіжках у новому опалювальному сезоні. Пояснює експерт

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок