Оголошення – і кілька днів без газу: чому Рівнегаз відключає цілі будинки

Оголошення – і кілька днів без газу: чому Рівнегаз відключає цілі будинки

Ексклюзивно
Оголошення – і кілька днів без газу: чому Рівнегаз відключає цілі будинки Facebook Рівнегаз

"Рівнегаз" на кілька днів перекриває газопостачання у багатоповерхівки обласного центру й називає причиною – регламентні роботи. Мешканці деяких будинків висловили занепокоєння, що газ не з'явиться, поки вони не підпишуть договір на обслуговування внутрішньобудинкових мереж. А далі платитимуть за це по 100 гривень з людини, або ж 7 тисяч гривень з ОСББ. На підприємстві через три дні після звернення Суспільного дали пояснення своїх дій.

Про що оголошення

Оголошення про тимчасове припинення газопостачання, починаючи з 8-ї години ранку 25 травня, з'явилися на під'їздах будинку за адресою Вербова, 4. В тексті йдеться також про те, що пуск газу відбуватиметься після закінчення виконання робіт й у присутності всіх мешканців. Конкретні дата завершення робіт та відновлення газопостачання не вказані.

РівнегазСуспільне Рівне

"Ці випадки непоодинокі. Під виглядом того, що проводять роботу, закривають на декілька днів. На оголошенні написано час – 9:00 закриття. Чому на оголошенні немає часу відкриття? Не вказано, чи це буде день-два-три-тиждень і починаються дзвінки за техобслуговування. Виходить, або будинок укладає договір на обслуговування – ціна така значна, або кожна людина – 300 гривень в рік братимуть ні за що", – коментує голова ОСББ Олександр Дендебера.

Частина мешканців будинку на Вербовій, а також голова ОСББ журналістам Суспільного розповіли про побоювання, що газ у будинку не з'явиться, поки вони не підпишуть договір на обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Кажуть: чули, що з таким вже стикалися мешканці інших багатоповерхових будинків у місті.

Станом на 17-ту годину 27 травня у будинку на Вербовій,4 газопостачання не відновили. Голова ОСББ повідомив, що у них досі повіряють лічильники, водночас у багатьох вони вже були повірені, але люди змушені обходитись без газу.

Журналіст Суспільного у прямому етері Сьогодні. Головне 24 травня розповів, що схожі оголошення про відключення газопостачання були у будинках за адресами Марка Вовчка, 21-А, Марка Вовчка, 21-Б та Відінській, 39-Б у Рівному.

Позиція "Рівнегазу"

За коментарями з цього приводу Суспільне ще 24 травня звернулося до речниці АТ "Рівнегаз" Світлани Сабанюк. Вона згодом повідомила, що технічний директор прокоментує ситуацію, але пізніше. Відповідь техдиректор "Рівнегазу" Олександр Климчук надав уранці 27 травня.

Він пояснив, що будинки на Марка Вовчка, 21-А і 21-Б відключали через те, що під час обходу вуличного газопроводу виявили витік газу.

"Для попередження аварійних ситуацій зупинили газопостачання для усунення витоків газу. Газопостачання було припинене на три дні, протягом цих трьох робочих днів були проведені роботи по усуненню витоку газу, було поведене обслуговування запірних пристроїв, ізолюючих фланцевих з'єднань та при наданні (доступу, - ред.) до газоспоживчого обладнання самих наших абонентів, жильців будинку, ми відновили газ", – повідомив Олександр Климчук.

На запитання Суспільного про те, чи подачу газу відновили після того, як очільник ОСББ погодився підписати договір на техобслуговування, технічний директор зазначив, що газ подали по завершенню робіт у будинку.

"Договір надався голові ОСББ після пуску газу, він має його розглянути, ознайомити жильців і при позитивному результаті він підпише й ми будемо проводити технічне обслуговування", – уточнив він.

Позиція Ради голів ОСББ

Голова правління Ради голів ОСББ Рівного Галина Похильчук в прямому етері на Суспільному розповіла: аби уникнути небезпечних ситуацій – потрібно укласти договір на обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Однак, їх повинні укладати не з головами ОСББ, а з власниками квартир.

"Платити за технічне обслуговування газових мереж має співвласник, власник, той, хто користується. Згідно з законом про комерційний облік, власники повинні укладати індивідуальні договори із надавачем газу, газопостачальником. Згідно цих індивідуальних договорів повинні й здійснювати технічне обслуговування мереж", – пояснює голова правління Ради голів ОСББ Рівного.

Галина Похильчук розповідає, що ОСББ й раніше отримували акти від "Рівнегазу" на розмежування у формі листів та договорів на технічне обслуговування.

"Ми завжди, принаймні я, як голова Ради голів, рекомендувала ОСББ писати відписку, особливо відсилати ці листи рекомендованим листом, що немає у нас законних підстав підписувати дані документи. І тоді все втихало і ніхто з подібним до нас не приходив. Потрібно, щоб співвласники уповноважили своє ОСББ укласти такий договір – це перше, тобто провести збір і співвласники повинні проголосувати: ось ми хочемо, щоб ОСББ несло відповідальність за технічне обслуговування мереж", – зазначає голова правління.

Технічний директор "Рівнегазу" зазначив, що деякі голови ОСББ вже уклали з ними договори про техобслуговування. Кількості назвати не зміг, додав, що більшість голів все ж ігнорують це підписання.

"Договір на техобслуговування – це обов'язковий для ОСББ, так як система газопостачання має постійно обслуговуватися, ліквідовуватися витоки газу, робитися ремонти. Самі керівники ОСББ ігнорують підписання договору, наражаючи на небезпеку самих мешканців будинку і їхнє майно", – пояснив Олександр Климчук.

Погляд юриста на ситуацію

При обслуговуванні внутрішніх мереж законодавство передбачає можливість вільно обрати організацію, яка це робитиме, – пояснює юрист Юрій Клекотка. У майбутньому, каже, у місті, крім "Рівнегазу", можуть з'явитися й інші. А конкуренція призведе до покращення якості послуг.

"У цьому випадку ніхто не може когось змушувати до укладення будь-якої цивільно-правової угоди, будь то постачання газу, будь то технічне обслуговування, будь то вивіз сміття чи чого-небудь іншого. Тобто зараз, якщо такі випадки мали місце, то це грубе порушення чинного законодавства, тим більше що самих цих договорів поки що ще не розроблено і відповідно ми не можемо знати, що ми підписуємо", – розповідає юрист Юрій Клекотка.

У разі, якщо ОСББ просять підписати договір – рекомендує відмовляти. Пояснює: між газопостачальною організацією та кожним окремим власником й окремою квартирою є договір про постачання природного газу.

"Ніхто не може відійти від своїх обов’язків по цьому договору і ніхто не може нікому ставити ніяких ультиматумів, що "ми вас відключимо" чи "ми вас не підключимо у випадку, що якщо ви чогось там не зробите". Тому в цьому випадку це якийсь нонсенс", – акцентує юрист.

Щодо самого оголошення про роботи, то Юрій Клекотка називає крок підприємства правильним, але якщо газопостачання не буде відновлене в розумний термін, тоді є необхідність звернутися до суду.

Ситуація по інших будинках

21 травня на офіційній сторінці акціонерного товариства "Рівнегаз" оприлюднили інформацію, що 25 травня фахівці підприємства проводитимуть комплекс регламентних робіт у місті за адресами: вул. Лермонтова, 8, Вербова, 4, Древлянська, 24 а, пров. Ігоря Волошина, 8. У зв’язку з цим з 8.00 години у цих будинках буде тимчасово припинено газопостачання, – йдеться у повідомленні.

Рівнегаз на кілька днів відключає будинки від газу. Як це пояснюють на підприємствіСкріншот із сайту "Рівнегаз"

На запитання Суспільного, чи означає це, що відновлення газопостачання там відбудеться після укладення договорів, у "Рівнегазі" пояснили – відновлюють газопостачання без договорів. Єдина умова – доступ до усіх помешкань, аби зробити це безпечно.

"Ми відновлюємо газопостачання без підписаного договору, про що свідчить по будинках Марка Вовчка, 21-А та 21-Б. Станом на сьогодні вони не підписані, а люди – з газом. Ми надаємо і пропонуємо договір на техобслуговування. Газопостачання на Древлянській не відновилось через те, що немає доступу до всіх помешкань, де є газоспоживче обладнання", – пояснив Олександр Климчук.

Він додав, що примусити керівників ОСББ підписувати договори у "Рівнегазу" немає повноважень. На уточнення Суспільного, чи може ОСББ підписати договір про обслуговування з кимось іншим, Олександр Климчук відповів ствердно, бо це прописано у Законі Україні "Про житлово-комунальні послуги".

Оголошення про вартість послуг

У соцмережі Facebook рівняни публікували також оголошення про вартість технічного обслуговування. У інформації йдеться, що щомісячна оплата з мешканця становить 100 гривень та 7 тисяч гривень з будинку – при укладанні колективного договору. На підприємстві це назвали фейком.

"Працівники "Рівнегазу" не розклеювали даних оголошень. Це самі жителі будинку так компрометують. Там, де прописуються суми, "Рівнегаз" надає офіційний документ, де ставить відповідальна особа підпис і печатку. Таке оголошення може кожен на принтері надрукувати і обвинуватити", – сказав Олександр Климчук.

Такі оголошення він закликав ігнорувати й не брати інформацію до уваги.

Читайте також

  • В аналогічну ситуацію потрапили жителі будинків у Дніпрі й були без газу три тижні. У жовтні 2020-го їх відключили від газопостачання через витік газу і просили укласти договір на техобслуговування газових мереж у будинку та підписати акт розмежування балансової належності.
  • У Чернігові в березні мешканці 400 квартир три доби були без газопостачання. "Чернігівгаз" виявив витік на мережах, що йдуть до будинків й почав аварійні роботи. Інформацію про вимагання укласти договір на обслуговування саме з ними на підприємстві заперечили.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди