Видобуток каоліну на Вільнянщині. Фахівці обговорили з громадою питання радіації у поверхневих водах

Видобуток каоліну на Вільнянщині. Фахівці обговорили з громадою питання радіації у поверхневих водах

Видобуток каоліну на Вільнянщині. Фахівці обговорили з громадою питання радіації у поверхневих водах

Під час зустрічі жителів Павлівської громади з фахівцями, які досліджували рівень радіації в поверхневих водах в зоні запланованої діяльності Біляївського збагачувального комбінату (БЗК) та ризики розробки каолінового кар’єру, оприлюднили проміжні результати цих досліджень. Остаточні обіцяють повідомити пізніше.

Наразі дослідники визнають, що радіація у воді є, але схиляються до думки, що її рівень викликаний регіональним характером земних порід й не є перепоною для промислової діяльності БЗК. Жителі Павлівської громади категорично проти.

Олег Войцехович, завідувач відділу радіаційного моніторингу довкілля Гідрометеорологічного інституту ДСНС України каже, що поверхнева вода дуже погана за якістю. Швидше за все, це не пов’язане з каоліновим тілом, а викликане регіональним характером.

Радіація в поверхневих водах Вільнянського району. Фахівці зустрілись з громадоюСуспільне Запоріжжя

"Ми відбирали воду й в Значковому, це другий водорозділ, це водорозділ ріки Солона, яка тече в інший бік, звідси. Там приблизно така ситуація. В Біляївці ситуація дещо ліпша. Вона знаходиться істотно вище. Там теж достатньо мінералізована вода, але за вмістом урану і вмістом сульфатів істотно нижче. Але все це поодинокі проби. Очевидно, що потрібна системна робота для того, щоб зрозуміти й просторове розподілення, і динаміку", — каже Войцехович.

Каоліновий кар'єр на Запоріжжі. Є ризики, не можна через них переступати

Олексій Стояновський, представник науково-експертної ради зі сталого розвитку Запорізького регіону наголошує на тому, що проєкт з будівництва кар'єру дуже ризикований.

Каоліновий кар'єр на Запоріжжі. Є ризики, не можна через них переступати

Олексій Стояновський

"Просто зібратися, прийняти якесь там рішення, ми ж у 21 столітті знаходимося. Уже Україна — це не Радянський Союз. Тому, звісно, треба пояснювати, коли є ризики, а ризики великі. Не можна через них переступати. Доносити, пояснювати", — каже Олексій Стояновський.

Остаточні дані щодо рівня радіації у воді, проби якої взяли з шести свердловин глибиною 70 метрів, стануть відомі через місяць, повідомив завідувач відділу радіаційного моніторингу довкілля Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України Олег Войцехович.

Що відомо

  • У ніч на 9 січня на місце запланованого будівництва кар'єра біля селища Зелене Вільнянського району заїхала важка техніка. 10 січня там розпочались підготовчі роботи. Тоді ж мешканці Вільнянська та прилеглих селищ зібрались на акцію протесту проти початку робіт на каоліновому кар’єрі.
  • 12 січня на кількох відрізках траси Харків-Сімферополь мешканці селищ Лукашеве, Біляївка, Дружелюбівка, Зелене та міста Вільнянськ перекрили рух транспорту. Таким чином виступили проти будівництва каолінового кар’єру на території району.
  • При Запорізькій ОДА поновлено робочу групу, яка буде вивчати ситуацію навколо будівництва каолінового кар'єру у Вільнянському районі.
  • Заступник голови Запорізької облдержадміністрації Віталій Кардаш направив листи до обласної прокуратури та Головного управління Національної поліції у Запорізькій області з вимогою зупинити роботи на Біляївському каоліновому кар'єрі.
  • 16 січня понад 200 мешканців Вільнянського району мітингували в обласному центрі проти початку будівництва Біляївського збагачувального комбінату та каолінового кар’єру.
  • Члени 4-ї робочої групи з розгляду проблемних питань каолінового кар’єру запропонували керівництву Біляївського збагачувального комбінату провести додаткові гідрогеологічні роботи.
  • На підставі результатів проведених досліджень, Олег Войцехович має надати рекомендації, як очистити воду в цій місцевості, а також стосовно діяльності Біляївського збагачувального комбінату. Після цього будуть проведені громадські консультації за результатами.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди