Які переваги та ризики закону про "земельну децентралізацію". Пояснює експерт

Які переваги та ризики закону про "земельну децентралізацію". Пояснює експерт

Які переваги та ризики закону про "земельну децентралізацію". Пояснює експерт
pixabay

24 травня під час виступу на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Земля" президент України Володимир Зеленський публічно підписав законопроєкт №2194 про дерегуляцію управління у сфері земельних відносин. Президент зазначив, що закон докорінно змінює землеустрій нашої держави і фактично назвав його "земельною конституцією".

На які оновлення слід чекати українцям в ефірі Українського радіо розповів експерт з питань управління територіями Юрій Ганущак.

Які зміни відбудуться завдяки земельній реформі

За словами експерта, не виключено, що буде референдум на тему: "Чи взагалі можна продавати землю?".

"Треба дивитися на те, що робить влада та як діють інші суб’єкти. Цим законопроєктом фактично була зроблена диверсифікація ризиків та корупції. Тобто раніше корупція централізувалася на рівні Держгеокадастру, саме на державному рівні чиновники ухвалювали рішення, які не можна назвати абсолютно законними, а тепер громадам передали такі повноваження", — зауважив Ганущак.

Читайте також: Як зберегти свою землю після запуску ринку землі. Пояснює заступниця міністра юстиції

Експерт додав, що корупція у сфері "нікуди не зникала", так як вона стала "диверсифікованою", однак вбачає перспективи в таких умовах: "Та в даному випадку краще, що Держгеокадастр не розформували, він тримає сам реєстр. Таким чином важче проводити корупційні схеми, коли одна структура вводить дані, а інша — слідкує за тим, щоб все пройшло як належить і перевіряє законність цієї інформації".

За його словами, найближчим часом мають ухвалити закон №4298 “Про місцеві державні адміністрації”, що дозволить запровадити формалізований адміністративний нагляд за законністю актів місцевого самоврядування.

"Так ми виходимо на цивілізовану систему, що робить цей закон непоганим", — зауважив він.

Читайте також: Два гектари землі кожному українцю: юрист розповів, чи реально їх отримати

Чим важливий закон про юрисдикцію громад

"Якось непомічено пройшла ухвала закону, який визначає юрисдикцію громад. А це, між іншим, не менша революція, ніж та, про яку казав наш президент. Громади тепер отримують юрисдикцію на всю землю до меж іншої громади", — наголосив Ганущак.

Він вказав, що раніше право ухвалювати рішення мав селищний голова, але тільки в межах населеного пункту. Далі все вирішували у райдержадміністраціях.

"Тепер ухвалили закон, який передбачає встановлення єдиного планувального документа, який має назву “План території громади”. Проблема полягає у тому, що нормативів, тобто пояснень як будуть управляти землею, ще немає. Але без них неможливо контролювати законність розробки цих планів. Взагалі поняття “Генеральний план” для села є абсолютно недоречним. Для міста це нормально, але не для села. Та для самої громади "План території" є надзвичайно необхідним, щоб не було зловживань", — зазначив експерт.

Читайте також: Експерт пояснив, як перехід на е-систему продажу землі вплине на ринок землі

У чому переваги законопроєкту про дерегуляцію управління у сфері земельних відносин

За словами Ганущака, тепер землі, які раніше були у власності держави, "переходять у комунальну власність": "На кожну ділянку має бути свій власник. І нині з’являються великі проблеми через інвентаризацію цих земель, адже виявилося, що є багато ділянок, власників яких не можливо визначити".

Фахівець вказав, що в Україні досі залишається право "безоплатної приватизації" частин землі.

"Тому деякі люди скористалися ним кілька разів. Можна побачити, що деякі ділянки обробляють, але ніхто не може визначити, кому ж вони належать, бо люди не оформляли документи", — підкреслив Ганущак і додає, що в органи місцевого самоврядування мають забезпечити успішну інвентаризацію земель, "щоб визначити де і чиє майно".

Читайте також: “Всі процедури – ще з Радянського Союзу”. Експерт розповів про ключовий закон земельної реформи

Чи можна буде повернути у власність громад приватизовану землю

Поруч з цим, експерт вважає найбільшою проблемою, яка спричинила приховану приватизацію — дозвіл на безкоштовне отримання 2 га землі: "Доки ця норма буде, доти буде у нас корупція. Крім того, багато земель перепродали, я говорю про землі сільськогосподарського призначення. Наприклад, хтось оформив оренду землі на 49 років, по суті вона є проданою, але не по закону".

Зазначимо, продаж землі стане можливим з 1 липня 2021 року. До 2023 року право на покупку землі буде лише у фізичних осіб. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.

Що відомо

  • 24 травня президент України Володимир Зеленський публічно підписав закон, який спрощує населенню та бізнесу доступ до землі.
  • У ніч на 31 березня 2020 року український парламент ухвалив закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. До цього часу люди могли передавати землю лише в оренду.
  • Продаж землі стане можливим з 1 липня 2021 року. До 2023 року право на покупку землі буде лише у фізичних осіб. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.
  • Верховна рада 18 травня схвалила закон №2195, який передбачає порядок продажу та передачі в користування земельних ділянок державної та комунальної власності.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок