В Київ зі Швеції привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика

В Київ зі Швеції привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика

В Київ зі Швеції привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика

Документ можна буде побачити у заповіднику "Софія Київська". Швеція тимчасово передасть Україні оригінал латиномовної Конституції Пилипа Орлика 1710 року до 30-річчя Незалежності. Документ уперше з'явиться в Києві.

"Документ, що міцно пов’язаний із історією Швеції та нашою історією за часів козацтва, вперше повернеться в нашу державу. Але вже сильну, самобутню та незалежну від інших", - написав міністр культури на інформаційної політики Олександр Ткаченко у своєму Telegram-каналі.

Він зазначив, що спілкувався щодо цього питання із міністром культури та демократії королівства Швеції Амандою Лінд. Оригінал документу влітку можна буде побачити на території заповідника "Софія Київська". Згодом його повернуть до Швеції.

Конституція Пилипа Орлика

Договір, що укладений 16 (5) квітня 1710 року між гетьманом Пилипом Орликом та козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького "Пакти й Конституції законів і вольностей Війська Запорозького". Зустрічаються також назви "Хартія", "Угода", "Конституція Пилипа Орлика", "Бендерська конституція" тощо. Останню назву документ отримав через те, що був ухвалений на козацькій раді біля міста Бендери в Молдові.

Документ вважається однієї з перших конституцій Європи.

В Київ зі Швеції привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика

Конституція Пилипа Орлика латинською мовою, що знаходиться у Швеції.

Після смерті Івана Мазепи гетьманом обирають Пилипа Орлика. Якраз вибори гетьмана супроводжувалися підписанням відповідних угод. В документі йшлося про суверенну республіку під протекторатом шведського короля.

В "Пактах й Конституції законів…" йшлося про обмеження прав гетьмана, окреслювалися його обов’язки та визначався майбутній лад держави. Підписали документ гетьман Орлик, а від запорожців – кошовий отаман Кость Гордієнко.

Складається документ з преамбули й шістнадцяти розділів. Згідно з ними законодавча влада надається Генеральній Раді, що виконує роль парламенту. Найвищу виконавчу владу мали гетьман разом із Радою генеральної старшини, а всі юридичні справи належали до юрисдикції Генерального суду.

Оригінал документу написано латиницею, він постійно знаходиться у Національному архіві Швеції і раніше ніколи не покидав стін цієї інституції.

Окрім латинського варіанту Конституції Пилипа Орлика є україномовний варіант, який був підписаний гетьманом. Втім, оригінальна титульна сторінка конституції зберігається у Російському державному архіві давніх актів у Москві.

В Київ зі Швеції привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика

Конституція Пилипа Орлика українською мовою, що знаходиться у Москві.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше