В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайн

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайн

Оновлюється
В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайн Колаж: Суспільне Одеса

В Одеському апеляційному суді продовжують розгляд скарги адвокатів екскерівника одеського осередку "Правого сектору" Сергія Стерненка та його соратника Руслана Демчука на вирок Приморського районного суду Одеси. Суспільне веде текстову трансляцію засідання.

16:18

Дебати сторін завершилися. Під час останнього слова Сергій Стерненко попросив суд показати справедливість. Демчук зазначив, що також сподівається на справедливе рішення. Колегія суддів пішла до нарадчої кімнати. Орієнтовно рішення оголосять 31 травня.

16:05

У дебатах взяла слово прокурорка Наталя Бойко. Вона заявила, що речові докази, показання, висновки експертів доводять провину Стерненка та Демчука.

16:00

Судді повернулися до зали. Судове засідання триває.

15:33

Судді оголосили технічну перерву на 15 хвилин. До цього прокурорка Ганна Коломійчук заявила, що вирок був законним та обґрунтованим.

15:15

Руслан Демчук заявив, що здивований вироком суду першої інстанції, оскільки докази сторони обвинувачення "шиті білими нитками". Як зазначив Демчук, в день нібито нападу на Сергія Щербича він був п'яний (на допиті Щербич заявив, що його змусили викрадачі випити 200 грамів горілки) і можливо за допомогою когось отримав три пулі, а згодом звинуватив Сергія Стерненка, бо близький до мера Одеси Генадія Труханова та його політичної партії.

"Дуже прошу дати неупереджену оцінку цій кримінальній справі. Єдине, в чому я визнаю себе винним, у тому що повівся на Щербича та організував цю зустріч з Сергієм, бо дав можливість спровокувати, у органів МВС, прокуратури було тисячу можливостей відслідкувати телефони, зняти камери спостереження, якийсь вигаданий автомобіль. Це абсурд. Ваша честь, я сподіваюся на ваше справедливе рішення", – пояснив Демчук.

14:50

Сергій Стерненко назвав вирок судді Попревича ганебним. Та заявив, що йому за нього соромно, тому просить ухвалити справедливе та неупереджене рішення.

"Я б хотів, щоб сьогоднішнє судове засідання стало точкою відліку для такого явища, як довіра до українських судів. Щоб суспільство нарешті могло довіряти нашим судам і не сумніватися у правильності рішення, яким би воно не було", – наголосив Стерненко.

14:30

За словами Сергія Стерненка, немає жодних прямих та ґрунтовних доказів щодо нападу на Щербича. Є тільки його покази, які нічим не підтверджуються. Вони плутані та суперечливі, тому Стерненко вважає, що з оформленням документів Щербичу "допомогли" правоохоронці. Справу назвав політично вмотивованою та запевнив, що на вирок Попревича здійснювали тиск.

13:50

Адвокат Віталій Коломієць заявив, що вирок судді Віктора Попревича є незаконним та необґрунтованим, а сторона обвинувачення через політичні мотиви вдалася до фальсифікації справи.

"Процесуально, якщо злочин був, можна б було його розкрити – знайти автомобілі, які брали в цьому участь, встановити телефонні з'єднання, вилучити камери відеоспостереження з АЗС тощо, але правоохоронці цього не зробили", – зауважив Коломієць.

За його словами, нападу не було, а грабіж вигадали, аби зробити справу та вирок більш тяжким. Саме такі хлопці, як Стерненко та Демчук, в 2014 році намагалися зберегти правопорядок та свободу в Одесі, що їм і вдалося, наголосив Коломієць. Тому просить суддів задовольнити апеляційну скрагу – скасувати вирок та ухвалити новий виправдальний вирок.

13:36

Адвокат Микола Ореховський під час дебатів пояснив, що у Сергія Щербича були причини і мотив обмовляти Стерненко. Оскільки Щербич був прихильником "руського миру", натомість Стерненко захищав національну державність. Майнова складова щодо грабіжу 300 гривень в злочині була для того, аби застосувати суворіші заходи та більший строк до відповідальності Демчуку та Стерненку. На думку адвоката, в справі багато сумнівів, тому не можна встановити вину Стерненка, тому він просить суд виправдати його підзахисного.

13:26

Суд перейшов до дебатів. Адвокат Вадим Оксюта заявив, що довіряє цій колегії та наполягає на виправдовувальному вироку. На його думку, докази з боку обвинувачення були сфальсифіковані, тому на них спиратися не можна.

"У протоколі обшуку навіть не відображено, що йому пред’явлюються неживі предмети, а картинки, оце є апофізом фальсифікації даної справи, коли потерпілий разом із працівниками поліції фальсифікують матеріали провадження та докази", – наголосив Оксюта.

Крім того, за словами адвоката, Сергій Щербич брехав в суді першої інстанції. Його покази були підготовлені прокуратурою, аби сфабрикувати справу.

13:00

Взяв слово Руслан Демчук. Він заявив, що вину не визнає і не брав участі у можливому викраденні. Демчук розповів, що раніше був знайомий зі Щербичем. Тодішній депутат приїхав до офісу "Правого сектору" аби наладити громадську діяльність. Декілька разів вони спілкувалися телефоном, пояснив обвинувачений.

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Руслан Демчук

12:50

За словами Стерненка, пістолет який у нього вилучили, він знайшов на вулиці. Планував здати його до поліції, бо не знав шумовий він чи ні. Під час обушку він здав пістолет добровільно. Про це Стерненко усно повідомив поліцейським, які проводили обшук. Після цього його затримали, надягли мішок на голову та відвезли до відділення поліції.

12:44

Стерненко заявив, що 24 квітня, в день нібито нападу на Щербича, він з ним не бачився. Де він перебував – не пам'ятає. За словами Стерненка, він ставився до Щербича не дуже, бо той був членом партії "Родіна" та учасником Антимайдану. Про це він дізнався з відкритих джерел. Наразі Щербич наближений до мера Одеси Геннадія Труханова, який, на думку Стерненка, тричі замовляв на нього напади.

12:40

Засідання продовжується. Сергій Стерненко дає пояснення щодо нападу. Обвинувачений своє вини не визнає. Він розповів, що бачився зі Щербичем один раз. За словами Стерненка, тоді він здався йому дивним. Щербич звернувся до одеського осередку організації "Правий сектор", який він очолював, бо хотів допомогти, пояснив Стерненко.

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Сергій Стерненко

11:57

Судді оголосили технічну перерву на 15 хвилин.

11:45

Адвокат Вадим Оксюта заявив, що на одному з наданих прокуратурою документів, є дата та час внесення протокольної заяви потерпілого Сергія Щербича щодо нападу. Датування внесення значиться раніше, ніж сама заява, що свідчить, що заява була переписана, наголосив Оксюта.

Прокурорка Бойко пояснила, що спочатку, відомості були внесені до ЄРДР через інформацію з відкритих джерел. На минулому засіданні, 20 травня, Щербич заявив, що коли він зник, його друзі написали про це на сторінці "Фонтанка як вона є" в Facebook. Згодом, за словами Бойко, до Щербича приїхала поліція для надання пояснень, Щербич відвідав лікарню і потім поїхав у відділок писати заяву. На що відреагував адвокат Віталій Коломієць, запевнивши, що в заяві Щербич вже мав статус потерпілого, тобто розпочалося кримінальне провадження, воно вже було відкрите.

11:20

Судді завершили допит експерта. Після цього перейшли до розгляду витягу кримінального провадження з ЄРДР, який повинна була надати сторона обвинувачення. Це вже друге зобов'язання було з боку суду. На минулому засіданні, 20 травня, прокурори надали 9 сторінок, сьогодні – 3. Ці документи суд долучив до справи.

11:05

За словами Івана Наріжняка, кулі, які знайшли під час обшуки в квартирі Стерненка, є боєприпасами травматичної дії. Однак адвокат Оксюта зазначив, що згідно з нормативно-правовими документами, які регулюють придбання та дозволи щодо зброї, вилучені предмети трактуються як "патрони для пристрою", а не боєприпаси.

10:53

Під час допиту експерт почав плутатися у показах щодо внесення конструктивних змін в пістолеті – були вони чи ні. В документі вказано, що не було, але під час допиту він заявив, що конструктивні зміни захисного ствола все ж були. Розбіжності між допитом та документом експерт пояснити не зміг. Він додав, що "рідної" втулки не було, але була від іншої зброї. Тобто втулку з іншого пістолету можна було викрутити, тим самим зробивши з шумового пістолета вогнепальний.

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Експерт Іван Наріжняк зачитує висновки екпертизи пістолета

10:45

Експерт зачитує висновки своєї експертизи. За його словами, пістолет стартовийСпортивний звуковий сигнальний пістолет, призначений для шумового холостого пострілу, але оскільки в ньому відсутній комплекс деталей (втулка, яка передбачена виробником), пістолет може бути вогнепальним. Експерт запевнив, що втулки не було, тобто він її не відкручував, коли пістолет потрапив до нього на експертизу.

10:38

У суддів виникло питання, як пістолет потрапив до прокурорів. Утім відповісти, хто, коли та за яким документом передав їм зброю, вони не змогли. Суддя Кадегроб запитала Стерненка чи це його зброя, він заявив, що візуально вона схожа, але точно сказати не може.

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

10:31

На думку адвоката Миколи Ореховського, процес наразі складається з несподіванок зі сторони обвинувачення. Суд підігрує прокуратурі, запевнив він. Натомість вони повинні були зазделегідь клопотати про це, аби адвокати Стерненка та Демчука могли підготуватися до захисту.

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

10:28

Суддя зачитала рецензію, експерт повернувся до зали. Прокурори принесли до суду вогнепальну зброю та патрони й просять через клопотання дослідити їх. Захисники Стерненка та Демчука запевнили, що вони мали це зробити в суді першої інстанції, але не заперечують.

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

10:25

Відводів та самовідводів немає. На початку засідання суддя Альбіна Кадегроб зачитала рецензію на висновок балістичної експертизи, яку в 2015 році проводив Іван Наряжняк. Згідно з його експертизою, в основній частині він визнав пістолет, вилучений під час обшуку у Стерненка шумовим. Однак у висновку запевнив, що він вогнепальний.

Рецензія від сторони захисту наголосила, що експертиза не повна, висновки Наряжняка вказані на власний розгляд. Крім того, він самовільно витягнувши втулку, виготовив вогнепальну зброю на базі шумової. Поки тривало зачитання рецензії, експерт вийшов із зали суду.

10:15

До суду надійшло клопотання щодо розгляду апеляційної скарги без участі Щербича, він не зміг з'явитися, оскільки перебуває за містом.

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

10:12

Судове засідання почалося. Апеляційну скаргу продовжують розглядати судді Альбіна Кадегроб, Руслан Котелевський та Вадим Прібилов. А також прокурори Наталя Бойко, Андрій Каражеляско та Ганна Коломійчук.

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Прокурори

Інтереси Стерненка представляє адвокат Вадим Оксюта, Андрій Писаренко, Віталій Коломієць та Микола Ореховський. Також присутній адвокат Руслана Демчука Ілля Воробйов.

Крім того на засідання приїхав експерт сектору балістичної і трасологічної експертизи ВКЕ НДЕКЦ при ГУ МВС України в Одеській області Іван Наріжняк.

В одеському суді триває розгляд справи Стерненка та Демчука. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Експерт Іван Наріжняк

Що було на попередньому засіданні

На розгляд апеляційної скарги захисту, 20 травня, вперше приїхав колишній депутат Комінтернівської райради Сергій Щербич, якого нібито викрали та катували Сергій Стерненко та Руслан Демчук.

На початку засідання Щербич вперше публічно прокоментував вирок Стеренку та Демчуку. На думку потерпілого, рішення судді Віктора Попревича є цілком справедливим та законним. Також Щербич разом із адвокаткою виступили проти оскарження вироку. Крім того ексдепутат підтвердив, що знайомий з фігурантами справи, утім запевнив, що "неприязні немає".

Допит відбувався з перекладачем, оскільки Щербич спілкувався російською, а Стерненко заявив, що не розуміє його.

На питання Сергія Стерненка щодо членства в "Антимайдані", партіях "Родіна" та "Довіряй ділам" Щербич відповідати відмовився. Судді це питання засудженого зняли, оскільки "вони не мають справи до апеляційної скарги". Сам Щербич заявив, що ніколи не підтримував сепаратизм та екстремізм. Протягом засідання він зачитував свідчення з листка, але запевнив, що в такий спосіб пригадував події та може розповідати й без підказок.

У залі суду Сергій Щербич озвучив власну версію подій.

Що це за справа

Справу, за якою засудили Стерненка, суд розглядав упродовж майже п'яти років. Йому інкримінували викрадення й катування тодішнього депутата однієї з районних рад Одещини Сергія Щербича, який керував одеським відділенням партії "Родіна". Також у цій справі ексочільнику одеського "Правого сектору" закидали незаконне зберігання зброї.

За версією слідства, напередодні отримання Щербичем мандату депутата райради в 2015 році, його викликали на зустріч, а звідти відвезли у невідомому напрямку з мішком на голові, били й вимагали відмовитися від депутатства. Слідчі вважають, що одним з чоловіків у масках, які напали на Щербича, був Стерненко. Те саме заявив у суді і сам Щербич. Стерненко на це відповідав, що справа є сфабрикованою та побудованою "виключно на заяві Щербича". Щодо зберігання зброї Стерненко заявляв, що добровільно видав поліції пневматичний пістолет, колекційний ніж та шумовий пістолет, який начебто визнали вогнепальною зброєю.

Екслідер одеського "Правого сектору" пов'язував цю справу з міським головою Одеси Геннадієм Трухановим, оскільки потерпілий Щербич є членом партії мера "Довіряй ділам" та, за словами Стерненка, другом одеського очільника.

Також нагадаємо, 23 лютого Приморський районний суд Одеси ув'язнив на 7 років та 3 місяці ексочільника одеського осередку "Правого сектору" Сергія Стерненка та його соратника Руслана Демчука. Крім того суд вирішив конфіскувати половину майна, яке належить засудженим.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди