Експерт пояснив, як перехід на е-систему продажу землі вплине на ринок землі

Експерт пояснив, як перехід на е-систему продажу землі вплине на ринок землі

Ексклюзивно

Верховна рада на пленарному засіданні 18 травня ухвалила законопроєкт щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності через електронні аукціони. Про те, що це означає для українців і наших закордонних партнерів, та як вплине на ринок землі – в ефірі Українського радіо розповів старший проєктний менеджер з питань земельної реформи офісу реформ Кабінету міністрів Андрій Мартин.

Що передбачає законопроєкт

Сенс законопроєкту в тому, що розпорядження державними та комунальними землями тепер буде проводитися через електронні земельні торги. Це — новий вимір публічності, де вся інформація буде відкрита та доступна для всіх. Нова форма торгів не дасть можливості зловживань, які були властиві для традиційної форми аукціону. PROZORRO.Продажі (електронні аукціони щодо малої приватизації, оренди та продажу державного і комунального майна — ред.) готові зробити відповідний функціонал.

В результаті такого переходу ми отримаємо, зокрема, прозорішу процедуру розпорядження землями державної та комунальної власності, вищий рівень конкуренції на ринку та більші надходження до місцевих бюджетів від передачі в оренду державних та комунальних ділянок.

Як вплине перехід на е-систему на ринок землі

Розраховуємо, що орендна плата і доходи від сільськогосподарських земельних ділянок у громад збільшуватимуться. Головний фактор — зростання конкуренції. Аукціон в електронній формі здатен долучити більше потенційних учасників. Відповідно, буде фіксуватися вищий розмір орендної плати. В цьому — головна вигода.

Раніше четвертина всіх проведених аукціонів закінчувалися нічим, у зв'язку з невідрегульованою процедурою. В електронній торговельній системі неправильно провести аукціон буде доволі складно. І це теж має створити передумови результативних торгів, які закінчуватимуться укладанням договорів і надходженням коштів до місцевих бюджетів.

Чи надійна торговельна система

Зараз передбачається дворівнева електронна торговельна система, з якою конкретний учасник торгів не буде взаємодіяти. Він взаємодіятиме з головним сервером через електронні майданчики, яких більше 40. Тому, зломати PROZORRO.Продажі буде практично неможливо.

Що відомо

  • У ніч на 31 березня 2020 року український парламент ухвалив закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. До цього часу люди могли передавати землю лише в оренду.
  • Продаж землі стане можливим з 1 липня 2021 року. До 2023 року право на покупку землі буде лише у фізичних осіб. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.
  • Однак деякі нардепи хочуть скасування цього рішення. Так, у парламенті зареєстрували два проєкти постанов. Їх ініціаторами виступили позафракційні мажоритарники Оксана Савчук та Антон Поляков.
  • 27 травня 2020 року 53 народні депутати звернулися до Конституційного суду з поданням про неконституційність процедури ухвалення закону про ринок землі.
  • 16 березня 2021 року розпочався розгляд двох законопроєктів, які мають завершити земельну реформу. Народні депутати внесли майже чотири тисячі правок до законопроєктів.
  • За місяць Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт про внесення змін до земельного кодексу. Відповідне рішення на засіданні 28 квітня підтримали 284 народних депутатів.
  • Верховна рада 18 травня схвалила закон №2195, який передбачає порядок продажу та передачі в користування земельних ділянок державної та комунальної власності.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок