Кримська татарка з Ужгорода Усніє Мисько: "Ми як насіння: нас втоптали в землю, а ми проросли"

Кримська татарка з Ужгорода Усніє Мисько: "Ми як насіння: нас втоптали в землю, а ми проросли"

Кримська татарка з Ужгорода Усніє Мисько: "Ми як насіння: нас втоптали в землю, а ми проросли" Суспільне Закарпаття

День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу вшановують нині в Україні. Сьогодні, 18 травня, — 77 річниця депортації татар із їхньої історичної батьківщини – Криму. За даними інституту національної пам’яті, під час головної хвилі депортації 18-20 травня 1944 з Криму вигнали понад 191 тисячу людей. Ще близько 6 тисяч, звинувачених у співпраці з нацистами, заарештували під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу.

Етнічна кримська татарка Усніє Мисько розповіла Суспільному про своїх рідних. Її бабусь та дідусів депортували до Росії та Таджикистану.

Етнічна татарка з Ужгорода Усніє Мисько: "Ми як насіння: нас втоптали в землю, а ми проросли"Суспільне Закарпаття

"Моїй бабусі, коли було п’ять років, вона змушена була працювати прислугою, щоб заробити собі на хліб", — розповіла про життя в депортації своєї бабусі розказує етнічна кримська татарка Усніє Мисько. Зараз жінка готує страву за її рецептом – кримські чебуреки. Депортували бабусю у 1944-му році до Таджикистану.

"Коли сталася ця депортація – мої дідусі й бабусі були ще дітьми. Одній було чотири рочки, другій шість. Їхня родина була в гостях, це все почалося о четвертій ранку: вони були змушені у чому є, навіть не дозволили зайти до хати, щоб забрати своїх дітей", — розповіла Усніє.

Етнічна татарка з Ужгорода Усніє Мисько: "Ми як насіння: нас втоптали в землю, а ми проросли"фото з архіву Усніє Мисько

Частина родини Усніє Мисько

Каже: багато її родичів також депортували до Уралу в Росії: "Мій дідусь з маминого боку, мав сестру і братів, їх всіх роз’єднали і відправили на Урал. А люди, які звикли до тепла, до кримської природи, просто взяти і відправити, там де сурові зими. Люди там просто не виживали. Там він потрапив до дитячого будинку-інтернату".

Народилася Усніє в Таджикистані. У 1993 році, коли їй було п’ять, її родина повернулася в Крим. Усі були щасливі, — згадує жінка: "Ми господарі, і нам ніхто не скаже, що ви понаїхали, і від нас щось вимагаєте".

Етнічна татарка з Ужгорода Усніє Мисько: "Ми як насіння: нас втоптали в землю, а ми проросли"Суспільне Закарпаття

А у 2014-му Усніє разом зі своєю родиною довелося знову покидати Крим через анексію. Сім років вони прожили в Дрогобичі, півроку тому – переїхали до Ужгорода.

"Ці переїзди, ці переселення, всі ці починання з нуля — це дуже важко, — каже жінка. — Знаєте, якось мама мені сказала, а вона десь почула: нас хотіли затоптати, закопати в землю, а вони не знали, що ми — насіння, ми взяли — і проросли".

Читайте також: "Самоповернення в Крим". НАШІ 30 – документальний серіал до 30-ліття Незалежності України
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди