77 річниця депортації кримських татар. Історії людей

77 річниця депортації кримських татар. Історії людей

77 річниця депортації кримських татар. Історії людей Суспільне Львів

У Львові вшанували річницю депортації кримських татар. Суспільне поспілкувалося із кримськими татарами, які прийшли на вшанування.

Кримська татарка Земфіра Нурітінова живе у Львові вже 7 років. Коли Крим окупували, вона поїхала до Львова навчатися в Політехніці. На вшанування жінка спеціально прийшла у фесці – національному головному уборі.

77 річниця депортації кримських татар. Спогади нащадківСуспільне Львів

77 річниця депортації кримських татар. Спогади нащадків

"У нас ( в Львові, — ред.) є жіночий клуб, він займається вишивкою і фесками. Є молодь, яка ходить по місту, навчається, вивчає різні хобі. Ще ми готуємо разом традиційну їжу, щоб не забути звідки ми. Є мрія повернутися в Крим колись, якщо він буде Україною", — каже Земфіра Нурітінова.

Під час виконання гімну розплакалась Сусанна Зейнідінова. Жінка каже, у цей момент пригадала розповіді своєї бабусі.

77 річниця депортації кримських татар. Спогади нащадківСуспільне Львів

77 річниця депортації кримських татар. Спогади нащадків

"Сусідка моєї бабусі — Зекіє, була змушена викинути своїх маленьких братів, своїми руками з потягу. Якщо уявити ці моменти, їх складно уявити, бо людина може лише пережити таке, тоді нести цей тягар і біль ціле своє життя. Кожного разу 18 травня ми вшановуємо цей день і він завжди є і буде сприйматися для мене болісно", — каже Сусанна Зейнідінова.

Зараз у Львові і впродовж 7 років проживають близько півтори тисячі переселенців з Криму. Керівник культурного центру кримських татар у Львові Ернест Абкелямов каже, кожен кримський татарин мріє повернутися на батьківщину.

Що відомо

  • У Львові вшанували річницю депортації кримських татар
  • У травні 1944 року під час спланованої силовими структурами Радянського Союзу операції у віддалені райони Узбекистану, Казахстану, Російської Федерації було вигнано з Криму за перші два дні 191 044 людини, більшість із яких були жінки, діти і люди літнього віку.
  • Окремо 5 989 кримських татар, звинувачених у співпраці з німцями, та іншого "антирадянського елементу" заарештовано під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу і в подальшому не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців.
  • Крім того, за різними оцінками, лише у перші роки вигнання, внаслідок голоду, масових захворювань, знущань і каторжних робіт у місцях спецпоселень померло понад 46% кримських татар.
  • 25 червня 1946 року Крим був позбавлений статусу автономії та перетворений на звичайну область РРФСР, а протягом наступних двох років радянська влада боролася зі всім, що нагадувало про існування кримських татар. Так, понад 80% оригінальної кримської топоніміки було замінено на стандартні радянські назви.
  • У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною.

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди