Історія політрепресованої кропивничанки, яка більше семи років провела в концтаборі у Сибіру

Історія політрепресованої кропивничанки, яка більше семи років провела в концтаборі у Сибіру

Історія політрепресованої кропивничанки, яка більше семи років провела в концтаборі у Сибіру Суспільне: Кропивницький

Кропивничанка Любомира Григоращенко більше семи років провела в концтаборі у Сибіру, як політична репресована. Арештували її у 1948 році під час навчання на другому курсі медінституту у Львові за те, що була зв’язковою Української повстанської армії. Три роки вона передавала інформацію про облави, які проводили у її рідному місті Миколаїв Львівської області. 92-річна Любомира Григоращенко розповіла Суспільному про арешт та заслання на Колимі.

В Україні День пам’яті жертв політичних репресій відзначають щороку в третю неділю травня.

Працювати зв’язковою в організації українських націоналістів Любомира Григоращенко почала з 8 класу.

“Групи ходили в ліси на облави, а моє завдання було доповідати, коли і яка група направилася в ліси. У мене був зв'язок з дівчатами – зв’язковими, які тримали прямий зв'язок із партизанами. Я передавала скільки людей пішло приблизно, хто з ними ще є”.

Приводом до арешту стала відмова вступу до комсомолу.  “Після арешту було слідство на Лонцького, тюрма на Лонцькогоколишня тюрма у Львові, яка використовувалася в 20 столітті як політична в'язниця польською, радянською та нацистською владами. З 2009 року — національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів.. Із осені до весни я була в тюрмі. За цей час були складені документи. Весною прийшли, прочитали мені висновок у камерну кватирку, з речами забрали і вивезли на пересильний пункт”.

Зі Львова дівчину у товарному потязі повезли в Сибір.

“Привезли до табору в Хеніканджі – це селище, де були копальні олова і золота. Поселили. Обмундирували, видали одежу, номер у мене був пришитий Л550, на коліні і на спині”.

Розповідає, як працювали у шахтах.

“Була прокладена вузькоколійка, якою вагонки їздили. З люків випускали руду у вагонки і вагонки ці вручну викочували зі штольні”.

Історія кропивничанки, яка більше семи років провела в концтаборі у Сибіру, як політична репресованаСуспільне: Кропивницький

Відпрацювала Любомира Григоращенко на шахті майже сім років. На Колимі жінка познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком. Він там проходив військову службу.

Історія кропивничанки, яка більше семи років провела в концтаборі у Сибіру, як політична репресованаСуспільне: Кропивницький

Довідку про звільнення із заслання жінка отримала в 1955 році, після смерті Сталіна. За рік одержала документ про реабілітацію.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди