“Усе, щоб знищити людину морально”: історія політв'язня з Хмельниччини Кузьми Матвіюка

“Усе, щоб знищити людину морально”: історія політв'язня з Хмельниччини Кузьми Матвіюка

“Усе, щоб знищити людину морально”: історія політв'язня з Хмельниччини Кузьми Матвіюка Фото: Суспільне Поділля

Хмельничанина Кузьму Матвіюка у сімдесятих роках минулого століття на чотири роки позбавили волі в таборах суворого режиму. Як каже сам колишній політв'язень – за проукраїнські погляди. Покарання відбував у мордовських таборах де познайомився з В’ячеславом Чорноволом та Василем Стусом. Свої історію Кузьма Матвіюк розповів Суспільному.

Його заарештували органи КДБ СРСР у липні 1972 року. За проукраїнські погляди засудили до чотирьох років позбавлення волі в таборах суворого режиму.

Його заарештували органи КДБ СРСР у липні 1972 рокуФото: Суспільне Поділля

Його заарештували органи КДБ СРСР у липні 1972 року

За словами Кузьми Матвіюка формулювання було на той час страшним і перекреслювало усе подальше життя: «Матвіюк на грунті націоналістичних переконань, з метою підриву та послаблення радянської влади, протягом 1969-1972 років систематично зберігав, виготовляв та розповсюджував антирадянські матеріали, в яких містилися наклепницькі вигадки на радянський суспільний лад, а також з цією метою усно проводив антирадянську агітацію».

“Я працював викладачем в Уманському технікумі механізації. Ми почали цікавитися історією України, почали спроби відродження національної культури і мови. Були добре обізнані із самвидавськими творами Валентина Мороза. З твором Івана Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?». Де пояснювалось відхиленням від ленінської національної політики. Згодом майор Черкаського обласного КДБ Павленко назвав: «Обнагліли. Но ми по вас ударимо і крепко ударимо!». І от 13 липня 1972 року я був заарештований органами КДБ”, - розповідає Кузьма Матвіюк.

Репресованого радянською владою Кузьму Матвіюка реабілітували лише у 1990 роціФото: Суспільне Поділля

Репресованого радянською владою Кузьму Матвіюка реабілітували лише у 1990 році

Етапами Кузьму Матвіюка доправили до Мордовських таборів, де він і відбував покарання. Серед антирадянщиків різних національностей у мордовських таборах більш ніж половина — українці. Кузьма Іванович розповідає, там усі зусилля влади були направлені на те, щоб знищити людину морально. Умови та відношення були нелюдськими.

В одну із нічних змін, працюючи на фугувальному верстаті чоловік втратив пальці лівої руки. У таборах політв’язень Кузьма Матвіюк познайомився з В’ячеславом Чорноволом та Василем Стусом.

“Там я від них від Чорновола і Стуса зокрема почув, ну для мене це було не зрозуміло і я не вірив, що Україна скоро здобуде незалежність. Я думав що це фантастика, це щось перебор у хлопців. «Але до влади спочатку прийдуть мерзотники і кримінальні елементи»,- отак вони казали. Відбув я покарання рівно 4 роки. Звільнився я вночі 13 липня 1976 року”, - каже Кузьма Матвіюк.

Для порівняння Кузьма Іванович показує дві світлини різницею у чотири роки - до політичного ув’язнення і післяФото: Кузьми Матвіюка

Для порівняння Кузьма Іванович показує дві світлини різницею у чотири роки - до політичного ув’язнення і після

Для порівняння Кузьма Іванович показує дві світлини різницею у чотири роки. На фото зліва - він до політичного ув’язнення, а справа – після. Репресованого радянською владою Кузьму Матвіюка реабілітували лише у 1990 році. Свою боротьбу за вільну Україну 80-річний Кузьма Іванович продовжує і досі: як громадській діяч, селянин, батько трьох дітей та дідусь 5 онуків.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди