Списки спадщини та сотні тисяч доларів внесків. Головне про членство України в ЮНЕСКО

Списки спадщини та сотні тисяч доларів внесків. Головне про членство України в ЮНЕСКО

Списки спадщини та сотні тисяч доларів внесків. Головне про членство України в ЮНЕСКО
unesco.org

12 травня 1954 року УРСР стала членом ЮНЕСКО. До 67-ї річниці членства України в цій організації Суспільне з'ясувало, яке значення має ЮНЕСКО у міжнародній політиці та що дає Україні членство в цій організації.

Що таке ЮНЕСКО

Абревіатурою ЮНЕСКО (від англійської United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) називають спеціалізовану організацію в межах ООН, яка підтримує міжнародну співпрацю у галузях освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охороні пам'яток культури та інших.

ЮНЕСКО
Штаб-квартира ЮНЕСКО в Парижі. unesco.org

Наразі членство в ЮНЕСКО підтримують 193 країни світу, а разом з неурядовими організаціями кількість членів організації сягає 250. Втім, історія організації не позбавлена і конфліктів. Зокрема, США двічі виходили зі складу організації – в середині 1980-х та у 2017 році і наразі мають статус спостерігача при організації. Корінь суперечок США та ЮНЕСКО – звинувачення у нерегулярній сплаті внесків низкою країн ( в той час, як США платять найбільший внесок) а також конфлікт навколо прийняття в ЮНЕСКО Палестинської автономії.

Україна та ЮНЕСКО

Україна, а точніше УРСР, стала членом ЮНЕСКО в 1954 році, оскільки разом з БРСР, мала окреме від СРСР представництво в ООН та право вступати у міжнародні організації. У 1962 році при офісі ЮНЕСКО в Парижі було відкрите постійне представництво України. Після проголошення незалежності в 1991 році Україна успадкувала дипломатичні установи УРСР та "автоматично" продовжила членство в ООН та ЮНЕСКО.

За період членства в ЮНЕСКО Україна чотири рази обиралася до керівного органу Організації – Виконавчої ради. Представником України при ЮНЕСКО наразі є надзвичайний та повноважний посол України у Франції Вадим Омельченко. Внесок України до бюджету ЮНЕСКО у 2021 р. складає 193 749 доларів США.

Крім того, Україна стала підписантом низки міжнародних конвенцій, ухвалених в ЮНЕСКО:

 • Всесвітня конвенція про авторське право (1952 р.);
 • Конвенція про охорону культурних цінностей на випадок збройного конфлікту та Протоколу до неї (1954 р.);
 • Конвенція про міжнародний обмін виданнями (1958 р.);
 • Конвенція про обмін офіційними виданнями та урядовими документами між державами (1958р.);
 • Конвенція про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти (1960 р.);
 • Конвенція про визнання учбових курсів, дипломів про вищу освіту та вчених ступенів у державах регіону Європи (1979 р.);
 • Конвенція про заходи, спрямовані на заборону і попередження незаконного ввозу, вивозу та передачі права власності на культурні цінності (1970 р.);
 • Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини (1972 р.);
 • Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів (1971 р.);
 • Конвенція про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їх фонограм (Конвенція про фонограми) (1971 р.);
 • Конвенція про визнання кваліфікацій з вищої освіти в європейському регіоні (1997 р.);
 • Конвенція про охорону підводної культурної спадщини (2001 р.);
 • Конвенція про збереження нематеріальної культурної спадщини (2003 р.);
 • Конвенція про боротьбу із допінгом у спорті (2005 р.);
 • Конвенція про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження (2005 р.).

Українські об'єкти у "списках ЮНЕСКО"

Чи не найвідомішою сферою діяльності ЮНЕСКО є забезпечення охорони та збереження важливих культурних та природніх пам'яток, які вважаються надбанням всього людства. Внесення об'єкту до знаменитого "списку ЮНЕСКО" гарантує значну міжнародну увагу до його збереження, а країна, на чиїй території він розташований, може розраховувати на фінансову та консультативну підтримку з боку ЮНЕСКО, а в разі порушення умов збереження пам'ятки нестиме міжнародну відповідальність.

Наразі до Списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО входять 7 українських пам'яток (0,62% від загальної кількості об'єктів Світової спадщини).

Культурні об'єкти:

 • Собор Святої Софії, Києво-Печерська лавра та прилеглі монастирські споруди (з 1990 року);
 • Ансамбль історичного центру міста Львів (з 1998 року);
 • Геодезична "Дуга Струве" (з 2005 року);
 • "Резиденція Далматинських та Буковинських митрополитів" (зараз – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) (з 2011 року);
 • Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора (з 2013 року);
 • Дерев’яні церкви Карпатського регіону України та Польщі, спільна українсько-польська номінація (з 2013 р.);
ЮНЕСКО
Головний корпус Чернівецького університету та собор святої Софії у Києві. Колаж Суспільне

Крім того, до списку внесений один природний об'єкт – "Букові праліси Карпат та древні букові ліси Німеччини" (з 2011 року);

До Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства внесено такі українські культурні явище: Петриківський розпис як феномен українського декоративно-орнаментального малярства  та традиція Косівської мальованої кераміки.

ЮНЕСКО
Косівська мальована кераміка та петриківський розпис. Колаж Суспільне

Козацькі пісні Дніпропетровщини внесені до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує негайної охорони у 2016 році. Крім того, наразі Міністерство культури України спільно з низкою громадських організацій проводить кампанію щодо внесення Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства українського борщу.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок