У селі на Полтавщині на кладовищах на 90% поменшало штучних квітів

У селі на Полтавщині на кладовищах на 90% поменшало штучних квітів

У селі на Полтавщині на кладовищах на 90% поменшало штучних квітів Суспільне Полтава

За три роки у селі Веприк на Полтавщині на 90 відсотків зменшилася кількість штучних квітів на кладовищах. 2019-го приносити їх на цвинтарі не рекомендувала сільрада, а нині таке ж обмеження запровадило і керівництво Великобудищанської громади, до якої належить село.

Висаджені нарциси та петунії, а ще тюльпани і гвоздики у вазах. Ці живі квіти замість штучних принесли жителі села Веприк Великобудищанської громади на могили своїх родичів.

«Фінансово дешевше. Ми свої домашні квіти посадили, принесли їх із дому. А ці живі квіти учора принесли і поставили у воду», ‒ каже жителька села Веприк Олена Симоненко.

Цвинтар у селі Веприк Полтавської областіСуспільне Полтава

Цвинтар у селі Веприк Полтавської області

Приносити штучні квіти на кладовища місцева влада не рекомендувала із 2019. А цього року подібне рішення ухвалила і сільрада Великобудищанської громади, до якої тепер належить село, говорить староста.

«Спочатку люди негативно це сприймали. Нині усе це простіше. Тиждень тому ми влаштовували суботник, оскільки це об’єкти нашого благоустрою. І, якщо брати у відсотковому співвідношенні, кількість штучних квітів – близько п‘яти-десяти відсотків. А загалом уже штучних квітів немає», ‒ розповідає староста села Веприк Сергій Федусенко.

За рішенням сільради, відповідальності за принесення штучних квітів чи вінків на могили немає.

Живі квіти на могилах. Цвинтар у селі Веприк Полтавської областіСуспільне Полтава

Живі квіти на могилах. Цвинтар у селі Веприк Полтавської області

«Ідея впровадити штрафи гарна. Але поки що це рекомендаційний характер. Заборонити людям ми не можемо. Але рекомендуємо, пояснюємо, що, люди, не несіть, будь ласка, бо це негативно впливає. Думати треба не лише про мертвих, але ще й про живих людей», ‒ каже Сергій Федусенко.

Розкладатися такі квіти можуть від 100 до пів тисячі років і довше, каже доцентка кафедри екології.

«Їх просто складують, а потім спалюють із іншим сміттям. І таким чином ці речовини, які були у штучних квітах, у навколишнє середовище, зокрема, в атмосферне повітря потрапляють. Таким чином впливають і на навколишнє середовище, на рослини, на тварини і, зокрема, на здоров'я людини також. Людина вдихає ці сполуки, і таким чином можуть виникати різні хвороби, аж до онкологічних захворювань», ‒ розповіла доцентка кафедри екології Тетяна Шкура.

Живі квіти на могилах. Цвинтар у селі Веприк Полтавської областіСуспільне Полтава

Живі квіти на могилах. Цвинтар у селі Веприк Полтавської області

Та ухвалити рішення про заборону штучних квітів у всій області не можуть. А кількість громад на Полтавщині, де діє така заборона, не рахують, говорить Михайло Савченко.

«До компетенції департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації не належать такі функції, як заборона використання штучних квітів і вінків. Це належить до компетенції територіальних громад, які можуть своїм рішенням внести зміни у правила населених пунктів і програми утримання кладовищ, де прописують про заборону використання штучних квітів», ‒ каже начальник відділу обласного департаменту екології Михайло Савченко.

Цвинтар у селі Веприк Полтавської областіСуспільне Полтава

Цвинтар у селі Веприк Полтавської області

Якщо ж такі вироби на кладовищах забороняють, а не просто рекомендують їх не приносити, за порушення можуть штрафувати, говорить юрист Тарас Захаров.

«Якщо говорити про можливу відповідальність, то це за Кодексом про адміністративні правопорушення про порушення правил благоустрою населених пунктів. Оскільки вказане рішення буде одним з елементів благоустрою, то, відповідно, правопорушення буде тягнути за собою адміністративну відповідальність», ‒ каже Тарас Захаров.

Штрафи за це передбачені від 340 до понад 1 300 гривень.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди