"Починають приймати нашу своєрідність". До держреєстру внесли 25 запорізьких архітектурних пам'яток

"Починають приймати нашу своєрідність". До держреєстру внесли 25 запорізьких архітектурних пам'яток

"Починають приймати нашу своєрідність". До держреєстру внесли 25 запорізьких архітектурних пам'яток Фото: Олександр Архіпов

Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 26 квітня 2021 року № 295 до держреєстру за категорією місцевого значення занесені 25 пам'яток культурної спадщини міста Запоріжжя.

Які це споруди та що тепер з ними буде Суспільному розказав головний спеціаліст з історико-культурної спадщини Запоріжжя департаменту культури та туризму Запорізької міської ради Павло Кравчук.

Культурна спадщина Запоріжжя. До держреєстру занесли 25 пам'яток

Павло Кравчук

До держреєстру увійшли архітектурні пам'ятки старого Олександрівська і запорізького Соцміста. За словами Павла Кравчука, це свідчить про прийняття на національному рівні своєрідності історико-культурної спадщини Запоріжжя.

"Раніше ми зустрічали певну протидію, в тому числі скажімо так подачі наших об'єктів. Що таке державний реєстр? Зазвичай туди вносилися наші об'єкти під такими безликими назвами, як будинок по вулиці Соборній, по проспекту Соборному, номер такий-то і в назві не було ні початкового призначення, ні імені автора цього об'єкта ми в принципі з назви не могли впізнати, що це за об'єкт", - каже Кравчук.

Культурна спадщина Запоріжжя. До держреєстру занесли 25 пам'яток

Старе місто - історичний центр Запоріжжя. Складається із забудови ХІХ століття, парків, скверів, музеїв, театрів та історичних споруд, які в минулому були дохідними будинками.

Зараз всі об'єкти внесені з характерними історичними визначеннями. Це будинок купця Першої Гільді Ліщинського, прибутковий будинок Біленького. Таким чином, старий Олександрівськ, заселяється конкретними дієвими історичними особами. На думку чиновника, щоб своєрідність не потонула в бюрократичних формулюваннях, що не відповідають запорізькому менталітету, ідентичності, її необхідно зображати в назвах.

Читайте також: В Запоріжжі завершили мурал, присвячений джазмену Олександру Цфасману
Культурна спадщина Запоріжжя. До держреєстру занесли 25 пам'яток

Будинок Лещинського - триповерхова будівля в Олександрівському районі Запоріжжя за адресою Соборний пр, 52. Побудований як прибутковий будинок для купця Я. Лещинського в 1901 році.

"Відносно Соцміста відбувся суттєвий перелом свідомості Київських охоронців пам’яток, які вважали Соцмісто об'єктом негідним для внесення до державного реєстру. Ті об'єкти, які вносилися по проспекту Леніна, це вважалася парадна забудова післявійськова, до якої входив весь ансамбль проспекту Соборного. І до Соцміста мала мале відношення", - розповідає Кравчук.

Культурна спадщина Запоріжжя. До держреєстру занесли 25 пам'яток

Соцмісто - житловий масив, збудований у 1930-ті роки XX століття на території Запоріжжя. До найяскравіших об’єктів можна віднести ДніпроГЕС, навколо якого Соцмісто було розбудоване.

"Саме прийняття цінності всередині квартальної забудови, прийняття цінності забудови радянського періоду, воно є певним досягненням. І ось те що ми для себе навмисно поставили завдання про те, щоб вносилася цілісна квартальна забудова, це зараз прийнято. Це наше досягнення, це досягнення Запоріжжя в цілому, що на національному рівні починають приймати нашу своєрідність", - розповів Павло Кравчук.

Головний спеціаліст з історико-культурної спадщини Запоріжжя каже, що за кожним з об'єктів зокрема старого Олександрівська стоїть безліч господарсько-юридичних суперечок, непорозумінь та проблем, тому перш за все треба було визначитися з колом об'єктів, які вимагають початкового втручання. На підготовку нинішнього списку з 25 об'єктів знадобилося три роки.

"Починають приймати нашу своєрідність". До держреєстру внесли 25 Запорізьких архітектурних пам'ятокФото: zaporizhzhia.city

Круглий будинок, Соцмісто, Запоріжжя

"Ми спочатку проаналізували, потім підготували відповідне технічне завдання, під'єднали велике коло фахівців, такого з 70-их років ніколи не було, щоб було залучено понад 30 вузьких фахівців, які працювали за різними напрямками. Концептуальна проблема залучити пам'яткоохорону громадськість до виготовлення облікової документації, пошуку відповідної технічної інформації. І ось - це і зайняло разом з процедурою внесення до реєстру три роки", - каже Кравчук.

Читайте також: Реконструкція запорізького Музею козацтва почнеться з оновлення Кургану Єдності
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди