Сни та футуризм: у Херсоні презентували унікальну мистецьку виставку

Сни та футуризм: у Херсоні презентували унікальну мистецьку виставку

Сни та футуризм: у Херсоні презентували унікальну мистецьку виставку UA: Херсон

"Футуристичні сновидіння" - виставка з такою назвою відкрилася у літературному відділі Херсонського краєзнавчого музею. Експозиція зайняла дві зали.

Особисті речі, спогади, картини, вірші херсонських футуристів, серед яких Володимир Маяковський, брати Бурлюки, Олексій Кручоних – все це херсонці можуть побачити в експозиції виставки.

Кількість експонатів перерахувати складно, говорить старша наукова співробітниця науково-літературного відділу Херсонського краєзнавчого музею та авторка концепції виставки Вікторія Мусійко. Серед них є оригінальні, яких немає в інших музеях України:

"Не кожен музей України може похвалитися, що в них є полотно Давида Бурлюка або речі, яких торкалася рука футуристів. У нас представлені фотокартки з родини Давида Бурлюка, Олексія Кручоних, Бориса Сєргєєва, життя яких пов’язане з нашим краєм. Виставка не просто така традиційна, вона інтерактивна - тут можна спробувати себе в ролі футуристів, приміряти костюми, які пошиті за їх фотокартками, відчути творчу атмосферу їх лабораторії, яка була розташована у селі Чорнянка, де і була створена група футуристів "Гілея".

Експонати збирали багато років, розповідає завідувачка літературного відділу музею Галина Мартинова. Спроби створити авангардну виставку та організувати зустрічі авангардистів були у 1990-ті роки, роботи сучасних авангардистів також можна знайти на виставці:

"В 1990-ті роки така неординарна і епатажна група "Лівий страус" облюбували нашу літературну вітальню для своїх творчих вечорів. Саме тут, у нас в Херсоні, вони відкрили свій талант. Ми тут сьогодні маємо в цій залі, де ми показуємо сучасний авангард, цікаву роботу художника Стаса Волязловського з ініціалами Л.С. – "Лівий страус". Цю попільничку він виготовив сам і подарував цій групі. Також в цій залі свої художні роботи представили діти, які по-іншому бачать світ. Можливо, десь в такому незвичайному світлі, ми експонуємо також дитячі художні роботи, малюнки дитячої художньої школи".

Серед тих, хто приїхав на відкриття виставки у Херсоні, – представники Одеського літературного музею. Завідувачка експозиційного відділу цього музею Олена Яворська розповідає про експонати, якими одесити поділилися з херсонцями:

"Ми знаємо всі, що Херсон - це місто, де зародився авангард. І багато чого пов’язане з цим містом. В нас в експозиції також є футуристи, але, на жаль, набагато менше, ніж у херсонському музеї. Але у нас є матеріали, які передали нам дослідники родини Харджиєвих. Це унікальні фотографії Миколи Харджиєва – маленького зовсім хлопчика, його родинні фотографії. Він тут є з батьками. І це унікальна фотографія, чи не єдина в Україні. І фотографії, де він молодий, дуже вродливий, трохи схожий на дівчину з довгим волоссям або на грецького бога. І мені дуже приємно, що херсонці зможуть подивитися і дізнатися не лише про тих, хто пов'язаний з вашим містом, але й про збирача авангарду, адже Харджиєв був саме збирачем аваграрду і саме завдяки йому збереглося багато рукописів, малюнків і великих картин".

Серед тих, хто прийшов на виставку, - Орина Столяренко. Вона зацікавилася виставкою, бо пов’язує життя з мистецтвом, говорить дівчина:

"Я навчалася на викладача живопису. Взагалі дуже цікава виставка, цікаві експонати. Дуже сподобалася театральна частина у другій залі. Я зараз працюю в театрі і продовжую навчання".

Виставка "Футуристичні сновидіння" залишиться у музеї на постійній основі.

Олена Протопова, Григорій Шматко.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди