Історії ветеранів. У Волновасі відкрили пам’ятник трудівникам тилу та дітям війни

Історії ветеранів. У Волновасі відкрили пам’ятник трудівникам тилу та дітям війни

Історії ветеранів. У Волновасі відкрили пам’ятник трудівникам тилу та дітям війни Суспільне Донбас

У Волновасі до Дня пам’яті та примирення відкрили пам’ятник трудівникам тилу та дітям війни. Всього у Другій світовій взяло участь майже 20 тисяч жителів Волноваського району.

На початку Другої світової війни Федір Чанглі був вчителем молодших класів сільської школи. Через грецьке походження, каже, в армію його не брали. До 1943 року жив в окупації, на території Волноваського району.

"У 1939-му в армію мене в кадрову не взяли тому що мій батько і 5 його братів були репресовані. Та й, крім того, тоді греків, уявіть, зневажали сильно. Почалася війна, знову в армію не беруть, викликають, перевіряють і повертають", — згадує Федір Чанглі.

У 1943 році, після звільнення Волноваського району від німецько-фашистських окупантів, пішов служити в інженерні війська сапером. Брав участь у битві за Дніпро під Херсоном.

Історії ветеранів. У Волновасі відкрили пам’ятник трудівникам тилу та дітям війниСуспільне Донбас

Федір Чанглі

Ветеран Другої світової війни Федір Чанглі повідомив Суспільному, що за бойові заслуги він має нагороди.

"Це отримав коли звільняли міст Херсонський. У мене є за звільнення Будапешта і звільнення Відня і за бойові заслуги й за мужність, за перемогу над Німеччиною", — ділиться спогадами ветеран.

Історії ветеранів. У Волновасі відкрили пам’ятник трудівникам тилу та дітям війниСуспільне Донбас

Федір Чанглі

Після війни Федір Чанглі продовжив працювати вчителем.

Галині Окунинець на початку війни було 15 років. Жила вона у селі Лазарівка, неподалік Волновахи. Жінка розповіла Суспільному, що її та ще 13 дівчат у 1942 відправили до Німеччини.

"Забрав мене, витягнув з хати, я тікала. Мама вийшла плаче, стала у дворі й кричить, «Мишко не відправляй її вона ще молода», на поліцая. А він каже, якщо не вона, то ти ставай до стінки й направив автомат на неї. Якщо не пустиш її, значить ти будеш під стінкою лежати. Строго забили двері закрили й ми скільки їхали двері нам не відкривали, ми не знали куди нас везуть, що нас везуть, темінь, уяви товарняк цей вагон, наштовхали нас, як ось цих квітів у вазу", — говорить Галина Окунинець.

Галина потрапила на біржу праці, неподалік Берліна. Там місцеві жителі відбирали дівчат для роботи, розповідає жінка. Грошей за роботу не платили. Ходити самостійно вулицями забороняли.

Історії ветеранів. У Волновасі відкрили пам’ятник трудівникам тилу та дітям війниСуспільне Донбас

Галина Окунинець

"У нас були такі значки "Ост" — східні люди, значить це російські люди. І нам не дозволяли, поліцаї нам по щоці давали за те, що виявлять нас, що ми або в трамваї їмо або в тролейбусі, або пізніше шести гуляємо", — зазначила Галина Окунинець.

Додому Галина повернулася в травні 1945. Добиралася, каже, понад 20 днів.

"Ми зібралися і вирішили пішки йти. І ось ми пішки йшли нас ніхто не возив. Є такі, що на танку підвезуть якщо не багато, а в основному пішки до річки Одр. І ми вже 21 травня, я була вдома, нас двоє було з нашого села, ми приїхали вночі на Хлібодарівку", — згадує Галина Окунинець.

Голова Волноваської районної організації "Ветерани України" Марія Гончарова повідомила Суспільному, що з території Волноваського району всього на війну пішло майже 20 тисяч людей, повернулося менше ніж 6 тисяч.

"За звільнення Волновахи Волноваського району загинуло 1182 воїни різних національностей. На території нашого району знаходиться 42 військових поховання і 73 меморіальні комплекси. В нових межах Волноваського району живуть всього 27 учасників бойових дій", — зауважила Марія Гончарова.

7 травня у Волновасі відкрили пам’ятник "Трудівникам тилу та дітям війни". Створили його за ініціативи та підтримки шістдесят однієї ветеранської організації.

Історії ветеранів. У Волновасі відкрили пам’ятник трудівникам тилу та дітям війниСуспільне Донбас

У Волновасі відкрили пам’ятник трудівникам тилу та дітям війни

"Червона плита по середині символізує війну. Зруйнована плита — це символ війни, а дві чорні плити з боків — це вони в формі книги створені — це історія участі у війні, з лівого боку — трудівників тилу, і з правого боку — дітей війни", — пояснює Марія Гончарова.

Наразі на території Волноваського району проживає менше ніж 700 трудівників тилу та понад 5 тисяч дітей війни.

Читайте нас у Telegram: усі новини Донбасу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди