Найперша, найшвидша, доленосна – 12 битв за Чернігів

Найперша, найшвидша, доленосна – 12 битв за Чернігів

Найперша, найшвидша, доленосна – 12 битв за Чернігів ІЛЮСТРАЦІЯ: Олександр Бондар

«12 битв за Чернігів» – таку книгу написали чернігівські історики Олександр Бондар та Михайло Жирохов. Вона вийшла напередодні Дня пам’яті і примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, і найбільший її розділ присвячено Чернігову якраз у ці воєнні роки. Про це вони розповіли в ефірі Чернігівської хвилі Українського радіо в програмі «Ранні пташки».

Робота над книгою почалася шість років тому, і тоді не було конкретної мети написання саме книги про битви за Чернігів. Це були окремі фрагменти, окремі моменти.

«Але, вивчаючи топографію Чернігова, зрозумів, що на топографію та на архітектуру впливали різні воєнні дії – ось так і збиралися матеріали. Ми такі книги називаємо «метелики» – це книги до 100 сторінок. Це не фундаментальні праці, це книги, які можна прочитати за 3 години», – розповідає Олександр Бондар.

Книгу написали в науково-популярному жанрі, щоб було зрозуміліше пересічним читачам. Вона вийшла напередодні Дня пам’яті і примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, і найбільший її розділ присвячено Чернігову якраз у ці воєнні роки.

«Мілітарна історія затягує. Вона розкриває через якихось особистостей суть міста в певний період часу. Були битви за Чернігів як за князівський престол, у XVI столітті місто було прикордонним, у XVII столітті – це козацьке місто, у XX столітті Чернігів став брамою для наступу більшовиків на територію України», – сказав Суспільному Олександр Бондар.

Усього битв за Чернігів, про які я письмові згадки, було 38.

Перша битва за Чернігів

Була в XI столітті – це перша літописна битва, яку було зафіксовано.

Одна з найшвидших битв

Була в січні 1919 року, коли більшовицькі війська Щорса займала Чернігів, вона тривала приблизно 8-9 годин.

Найдовша битва

Була 1668 року, коли козаки взяли в облогу у Верхньому замку московський гарнізон, вони їх тримали вісім з половиною місяців. У той же час самих козаків тримали в облозі війська Ромодановського, а десь поруч уже стояли війська Дорошенка. Тобто це була «облога в облозі в облозі». До речі, війська Ромодановського тоді застосували гарматні ядра з бактеріологічним начинням, якими обстрілювали місто.

Фактично битви за Чернігів ні в 1941, ні в 1943 роках не було.

Були битви біля Чернігова. У 1941 році невеличкі бої точилися в тих селах, які нині є у складі Чернігова, наприклад, Яцево. Оброни ж міста як такої не було. Були бої навколо міста, так само це було й у 1943 році. Однак радянська історіографія каже, що це був штурм міста радянськими військами, це були серйозні бої, але зараз, за документами, зрозуміло, що нацистські війська відійшли з міста за добу, як радянські ввійшли до Чернігова. Це була певна тактика, позаяк німецьке воєнне мистецтво навіть у 1943 році було найкращим у світі. Вуличні бої в будь-якій війні – це дуже криваве дійство, це дуже великі втрати, на які нацистська армія в той час піти не могла, особливо після Сталінградської битви. Проте вони оборонялися, скільки могли, а, втративши плацдарм, відступили на територію Білорусі.

Якщо ж узяти 1941 рік, то визначною була битва за Виблі. Це було стратегічно, а не тактично важливо для нацистів, які на крок випереджали радянське військо. 16 разів радянська піхота йшла там в атаку. Нацисти ж кожен раз відбивалися, але у Потапова іншого виходу не було, треба було вибивати нацистів. Бої під Виблями були колосальні.

Доленосна битва

Відбулася 1239 року, коли монголи взяли Чернігів. Уявіть собі, у XIII столітті Чернігів входив у двадцятку найбільших міст Європи. За площею – це 400 га укріплень (як два Лондони). І після монголо-татарської навали це різко все занепадає, населення зменшується майже вдесятеро! Це було найбільше падіння Чернігова, і після цього місто вже не зазнавало серйозних злетів.

Читайте також:

Не розкрився купол парашуту: ДБР розслідує обставини загибелі рятувальника в Ніжині

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди