Під Сумами горіло звалище медвідходів, яке обіцяли прибрати взимку

Під Сумами горіло звалище медвідходів, яке обіцяли прибрати взимку

Під Сумами горіло звалище медвідходів, яке обіцяли прибрати взимку
Суспільне Суми

У перші дні травня горіло звалище медичних відходів у Старому селі під Сумами. Місцеві мешканці хочуть домогтися, аби це звалище прибрали з їх території. Вони зібралися на збори, щоб привернути увагу про проблеми.

Звалище медичних відходів на території Старого Села виявили восени 2020 року. Тоді люди збиралися і вимагали від влади вплинути на ситуацію.

З того часу відходи залишилися на тому ж місці. 1 травня на звалищі спалахнула пожежа.

Дмитро Буйвал, який живе в селі, розповів, що бачив, як дві пожежні машини гасили вогонь і показує яму, у якій, за його словами, були мішки з відходами.

"У тій ямі було висипано частина тих мішків, що зараз зверху стоять, їх половини не було 1 числа, це зараз їх додали, це значить їх або витягли зі складу, або дістали з цієї ями. Яма знаходиться на відкритому ґрунті, тобто все, що там горіло, воно пішло не тільки в повітря, а паралельно з цим ще пішло в землю - тести на ковід, на туберкульоз, на СПІД, ну і всякі там, пробірки з кров’ю до сих пір лежать, биті, розносять інфекції. Коти, собаки, миші – все розноситься по селу", - вважає Дмитро.

Під Сумами горіло звалище медвідходів
Суспільне Суми

"Вересень, жовтень, листопад, грудень – возили сюди машинами-десятитонками оце сміття. Їх зобов’язали скинуть у склади і закрили на замку, вони нам відзвітували. А отой непотріб скидали в яму, батарейки висипали з мішків, на кожному мішку напис "Київська митниця". 200 тон, це їх збирали я не знаю скільки по Україні. І все туди, і пригребли мусором, піском, і хотіли поховать", - розповідає мешканка села Анна Ганаза.

Мешканці села збираються в центрі, аби визначитися, що робити далі.

Під Сумами горіло звалище медвідходів
Суспільне Суми

Територію за адресою: Старе село, вулиця Псільська, перевіряла екоінспекція і встановила факт розміщення відходів, розповіла головна спеціалістка-юрисконсульт Державної екоінспекції в Сумській області Ольга Семенова

"Державною екоінспекцією в Сумській області було видано припис щодо усунення даного правопорушення, відповідальні особи були притягнуті до відповідальності, наразі всі матеріали направлені до правоохоронних органів", - сказала вона.

На 6 травня поліція відкрила другу кримінальну справу за фактом забруднення території в Старому селі. За результатами першої справи винуватця оштрафували на 17 тисяч гривень і зобов’язали вивезти відходи, але відходи залишилися на місці.

Під Сумами горіло звалище медвідходів

" Люди продовжили скаржитися до поліції, і в поліції відкрили знову кримінальне провадження за статтею 325 КК України "Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням", - сказав спеціаліст відділу комунікації Нацполіції Сумщини Володимир Кузьменко.

Ця територія знаходиться в оренді підприємства "Тепличний" до 2025 року. Наразі використовується підприємством "Полімерпластбуд", розповів землевпорядник Нижньосироватської сільської ради Володимир Давиденко.

"Цільове використання цієї ділянки – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, обслуговування господарського двору. Заключений договір суборенди на 176 квадратів приміщень, а вони використовували більше 300 квадратів і майданчик вони теж використовували незаконно, без договору оренди", - говорить він.

Після скарги, що земля використовується не за призначенням, договір оренди між "Тепличним"і суборендарем був розірваний. Представник фірми "Сумиполімербуд" сказав, що до 21 червня підприємство планує вивезти відходи.

"Ми розбираємося, чия решта сміття, бо тут ще були неофіційні орендарі, і з цими неофіційними орендарями зараз йде співпраця, щоб вони своє вивозили, бо я ж не можу вивезти чуже. Оце сміття не наше, також за власні кошти, під тиском громади, ми вирішили викласти власні кошти, хоча б з ями підняти на тверду поверхню, на асфальт, далі уже будемо вирішувати, куди його дівати", - сказав він.

В середині квітня спеціалісти Держпродспоживслужби організували лабораторне дослідження води і повітря в Старому селі. За цими даними, перевищені показники ртуті в повітрі - у 2-2,5 рази та формальдегіду - в 1,5-2 рази, розповів начальник відділу санітарної охорони території Держпродспоживслужби в Сумській області Павло Макаренко.

"На нашу думку, така ситуація склалася в зв’язку з тим, що на території Старого села розміщені відходи несанкціоновані, це стосується ртуті, тому що ртуть потрапила в повітря з ламп ртуть вміщуючих, які там складувалися. А стосовно формальдегіду в нас дещо інша думка. Справа в тому, що біля села ведуться ремонтні роботи дорожні. Можливо, ми сподіваємося, що перевищення формальдегіду пов’язане саме з цими процесами і через певний час ситуація має покращитись", - розповів Макаренко.

Щодо колодязної води, були виявлені завищений рівень заліза та мутності. Сільському голові запропонували провести очистку колодязів та звернутися до рятувальників щодо очищення місцевості від ртуті.

"Два колодязя там чистих, нічого не знайшли, а в третьому там каламутність і нітрати, нітріти. Я думаю, після свят ми все це зробимо", - пообіцяв голова Нижньосироватської сільської ради Вячеслав Суспіцин.

Він також сказав, що минулого тижня звернувся до ДСНС з приводу очищення місцевості від ртуті.

Що відомо

  • Раніше в Нижньсироватській сільській раді казали, що подаватимуть позов до суду, аби звалище медичних відходів у Старому селі прибрали.
  • У лютому жителі Старого села збирали збори з вимогою прибрати звалище.
На початок