"ГУЛАГ. Історія" — ексклюзивна прем’єра на UA: КУЛЬТУРА

"ГУЛАГ. Історія" — ексклюзивна прем’єра на UA: КУЛЬТУРА

"ГУЛАГ. Історія" — ексклюзивна прем’єра на UA: КУЛЬТУРА

У суботу, 8 травня, о 18:05 на суспільному телеканалі UA: КУЛЬТУРА відбудеться прем’єра французького документального серіалу "ГУЛАГ. Історія". Ексклюзивне право на показ проєкту в Україні Суспільне отримало в рамках партнерства з Французьким інститутом в Україні.

Серіал французького історика й режисера Патріка Ротмана розповідає історію ГУЛАГу — системи радянських концентраційних таборів, де більшовицький режим утримував на примусових роботах мільйони людей. Завдяки унікальним свідченням та відкритим архівам авторам вдалося відтворити історію каральної машини СРСР, започаткованої ще 1918 року та підтримуваної до 1950-х років.

Документальний серіал "ГУЛАГ. Історія" складається з трьох частин.

Частина 1. Від експериментів до створення системи примусової праці (1918–1936)

У 1918 році, лише через кілька місяців після Жовтневої революції, з'явилися перші концтабори. Щоб позбутися політичних супротивників і "перевиховати" за допомогою примусової роботи так звані "асоціальні" елементи, новий більшовицький режим проводить перші масштабні експерименти на Соловецькому архіпелазі неподалік до північного полярного кола. Тисячі затриманих (часто за політичними мотивами) чоловіків та жінок доправляють туди та примушують працювати в нелюдських умовах. Із приходом до влади Йосипа Сталіна рабство в цих таборах стає головним економічним ресурсом режиму. Смерть тисяч "зеків" (в'язнів) не турбує режим, який бачить у населенні невичерпне джерело робочої сили.

Частина 2. ГУЛАГ у смуті "Великого терору" та війни (1937–1945)

Прославлений на 17-му з'їзді Комуністичної партії в 1934 році, Сталін започаткував жахливі проєкти, які увійдуть в історію. НКВС, який змінив ГПУ, розбудовує табори. Кількість в’язнів перевищила мільйонну позначку в 1935 році. Вражають масштаби «великого терору», розгорнутого в 1937 році. Після підписання у серпні 1939 року німецько-радянського пакту Молотова—Ріббентропа, внаслідок якого нацисти й комуністи розділили між собою Польщу, Москва анексувала країни Балтії та частину Румунії, сотні тисяч жителів цих територій були доправлені в табори ГУЛАГу. Умови утримання надзвичайно погіршились із вторгненням Вермахту в СРСР у червні 1941 року; і в 1945 році — незважаючи на завершення війни.

Частина 3. Пік і занепад ГУЛАГу (1945–1953)

Наприкінці 50-х років мешканці нових окупованих територій Східної Європи та інтелігенція залишались найбільшими «антирадянщиками» серед населення. Нарівні з чоловіками піддані виснажливим трудовим повинностям і жінки, в тому числі багато військових удів, засуджених до суворих покарань за розкрадання дрібних продуктів. На той час жінки складали чверть "зеків". Близько двох мільйонів затриманих, багато з яких були на самій межі виживання, все ще переповнювали табори. Поступово ці жахливі умови життя знизили економічну прибутковість ГУЛАГу. 5 березня 1953 року, після смерті Сталіна, було оголошено амністію одного мільйона в’язнів. У 1956 році Микита Хрущов, намагаючись уникнути відповідальності, засуджує злочини сталінізму.

Побачити серіал "ГУЛАГ. Історія" можна буде на Суспільному телеканалі UA: КУЛЬТУРА, 8 травня о 18:05 та у повторі 9 травня о 16:15, а також у мобільному застосунку suspilne.tv.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше