Хто і як може отримати іпотечні кредити на житло. Розповідають експерти

Хто і як може отримати іпотечні кредити на житло. Розповідають експерти

Ексклюзивно
Хто і як може отримати іпотечні кредити на житло. Розповідають експерти Ілюстративне фото, Unsplash

Верховна рада ухвалила закон № 5308, який приєднує державну іпотечну установу до акціонерного товариства “Українська фінансова житлова компанія”. Чому українці не поспішають масово брати іпотеку та чим можуть нововведення в цьому допомогти Українське радіо розпитало у президента Асоціації фахівців із нерухомості України Юрія Піти та президента Українського товариства фінансових аналітиків Юрія Прозорова.

Що змінилось в питанні іпотечних кредитів

"В деяких країнах іпотека надається майже безкоштовно: під 1 % чи навіть 0,5 %. Такі програми існують, тому що гроші дешевшають, їх стає більше, а охочих ці гроші отримати стає менше. В Україні поки що іпотека не безкоштовна, проте динаміка позитивна з точки зору вартості грошей: і комерційні банки, і держава створюють такі можливості. Тому, можливо, через певний період і в нас будуть практично безкоштовні іпотечні кредити”, — розповів Юрій Піта.

Наразі для більшої доступності іпотеки в України парламент ухвалив закон № 5308, в пояснювальній записці до якого констатується, що прийняття цього законопроєкту має сприяти реалізації програми “Доступна іпотека”. В коментарі представників партії “Слуга народу” щодо вказаного проєкту закону зазначається, що “Укрфінжитло” виступатиме посередником між банком і громадянином, аби громадяни могли брати довгострокові іпотечні кредити під фіксовану ставку в 7 %.

“У мене таке враження, що прийняття закону було направлене на те, щоб знайти кошти для того, щоб реалізувати цю програму. Як в нас часто буває, певні ініціативи заявляються, реалізуються, а потім починають думати, як їх покращити. Коли на початку програми заявили, що для її реалізації виділено кілька мільярдів гривень, всі зрозуміли, що цих коштів може бути недостатньо і почали шукати додаткові джерела фінансування. Й ці кроки зараз направлені на те, щоб наповнити цю програму грошовими коштами, достатніми для її реалізації”, — висловив свою думку Піта.

Експерт зазначив, що попри те, що починаючи із 1 березня за державною програмою “Доступна іпотека” було видано 173 кредити на загальну суму 139 мільйонів гривень, заявок було подано набагато більше, ніж видано кредитів.

"Тому ця програма пробуксовує, вона недостатньо ефективна з точки зору реалізації, тому щось треба в ній змінювати: або вимоги до об’єктів, або вимоги до позичальників. Можливо, варто підвищувати суму кредиту, тому що для великих міст ця сума недостатня для того, щоб придбати житло, яке вимагається в програмі”, - зауважив експерт.

Сьогодні до програми “Доступна іпотека” приєдналися лише 14 українських банків. Як зазначив Юрій Прозоров, це обумовлено тим, що не всі банки займаються іпотекою. Проте ті банки, які раніше працювали з таким видом кредитування, зараз є лідерами щодо видачі іпотечних кредитів.

Разом з тим, як пояснив Юрія Піта, програма “Доступна іпотека” не розрахована на певну кількість позичальників, вона передбачає компенсацію певної вартості від відсоткової ставки, яка за таким кредитом встановлена банком: “Це не є класична іпотека 7 %. Банк надає кредит під реальний ринковий відсоток - 12-13 %, а держава компенсує різницю. Тому й виходить, що позичальник начебто платить 7 %. Тому якщо гроші у держави закінчаться або програма закриється, то позичальник буде сплачувати 13 %”.

“Це - найголовніший фінансовий ризик, який є у цій програмі. Ми бачили подібний Фонд молодіжного будівництва, досі працює державна іпотечна установа, яка випускала облігації і вони оберталися на вторинному ринку. Але ця установа допустила дефолт за своїми облігаціями і схема з державними гарантіями не спрацювала. По молодіжному будівництву також достатньо невелика кількість сімей отримала ці пільги. Проблема в тому, що державний бюджет України приймається на кожен рік і ми не можемо в жоден кодекс внести щось, що працювало б 15-20 років”, — наголосив Прозоров.

Відтак він зауважив, що значного зростання іпотеки коштом законодавчих нововведень він не очікує.

Які основні причини відмов у іпотечних кредитах

“Якщо порівнювати, як раніше надавались аналогічні іпотечні кредити, то на сьогодні основною відмінністю є підтвердження офіційного доходу позичальника. Ця проблема вже багато років невирішена: тіньові доходи все ж таки присутні. Навіть якщо видно, що позичальник забезпечений і в нього є постійний дохід, проте він не може його офіційно підтвердити, банк не зможе надати грошові кошти”, — розповів Юрій Піта.

Проте, за словами експерта, загальне число виданих кредитів зросло, оскільки знизились відсоткові ставки, й кредити перестали бути значним тягарем для бюджету пересічних осіб.

На що звертати увагу при купівлі житла в іпотеку

“Варто цілитись на вторинний ринок, де житло вже збудоване та введене в експлуатацію. Тоді сьогодні ти отримав кредит і завтра можеш користуватись житлом. В програму “Доступне житло” в ходить і первинний ринок, але отримати у власність житло, яким ви ще не зможете користуватись, достатньо витратно. Адже треба буде і кредит виплачувати, і сплачувати оренду”, - розповів Піта.

Наостанок експерт зауважив, що купівля в іпотеку житла з первинного ринку містить й низку ризиків.

“Сьогодні є проєкти, які не реалізуються вчасно. І якщо раніше затримка складала 2-3 місяці, то зараз ці строки зростають і зростають. Це все переноситься на плечі покупців первинного житла”, — додав він.

Що відомо

  • Уряд підтримав рішення про надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам шляхом коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови.
  • Верховна рада у першому читанні підтримала законопроєкт №5308 щодо впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України житлом, який дає змогу невдовзі видати близько 8 тисяч іпотечних кредитів на житло та передати 12 тисяч квартир у фінансовий лізинг.
  • Підписання перших договорів на отримання кредитів між банками та позичальниками у рамках державної програми "Доступна іпотека 7%" було заплановане на 1 березня.
  • Раніше міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що українці зможуть отримати перші кредити за програмою "Доступна іпотека" під 7% на початку березня 2021 року.
  • 15 лютого Кабінет міністрів ухвалив зміни до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів, якими, спрощуються критерії для позичальників. Зокрема постановою передбачено виключення визначення категорій осіб, які можуть бути позичальниками.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди