Проєкт Pandemic Lowers від художниці з Північної Македонії: як його представили у Херсоні

Проєкт Pandemic Lowers від художниці з Північної Македонії: як його представили у Херсоні

Проєкт Pandemic Lowers від художниці з Північної Македонії: як його представили у Херсоні Суспільне Херсон

Херсонський художній музей отримав каталог проєкту Pandemic Lowers від македонської художниці та дизайнерки Яни Маневої-Чупоської, назву якого можна перекласти як "Пандемічні спади". Про цей проєкт, як він опинився в Херсоні і чим він знаний розповіли у програмі "Тема дня" Українського радіо. Херсона заступниця директора Херсонського художнього музею імені О.Шовкуненка Владислава Дяченко та доцентка кафедри дизайну Херсонського національного технічного університету Марія Артеменко.

Херсонський обласний художній музей ім. О. Шовкуненка та кафедра дизайну Херсонського національного технічного університету представляють онлайн-проєкт – персональну виставку дизайнерки та художниці з Північної Македонії Яни Маневої-Чупоської.

Доцентка кафедри дизайну Херсонського національного технічного університету Марія Артеменко, розповіла, що Яна - видатна особа у себе на батьківщині. Наразі вона викладає на факультеті мистецтв та дизайну Європейського університету в Скоп’є, була його деканом.

"Професорка, науковець і митець, практикуюча дизайнера. Займала посаду головного дизайнера ряду підприємств з текстильного дизайну. Нас познайомила міжнародна наукова конференція, яку щороку проводить наша кафедра, вже 7 років поспіль. Перш за все вона дизайнерка текстилю. Це простежується в її роботах", - розповіла Марія Артеменко.

Проєкт Pandemic Lowers від художниці з Північної Македонії: як його представили у ХерсоніСуспільне Херсон

Пропозиція провести виставку Pandemic Lowers в Україні прийшла від Яни. Це грандовий проєкт, спочатку він був реалізований в Македонії.

Ідея виставки народилася в час пандемії, коли все тільки розпочиналося рік тому. Марія Артеменко додала, що в ті складні часи, коли всі були налякані Яна як митець переживала все в собі і вирішила відобразити в своїх творчих роботах.

Проєкт Pandemic Lowers від художниці з Північної Македонії: як його представили у Херсоні

Заступниця директора Херсонського художнього музею імені О.Шовкуненка Владислава Дяченко розповіла, що спочатку виставка була представлена в художньому музеї. Жінка говорить, що фактично розгортала ці пакунки з близько 30 робіт. Техніка мікс-медіа, це змішана техніка, але це графічний стиль, також використовується колаж, аплікація, кольор, пряма лінія. Владислава Дяченко розповідає, що все це перемішано, але і присутні фігуративні елементи – людина.

"Тобто в центрі уваги художниці залишається людина. Її виставка це така квінтесенція реакції на події пов’язані з COVID-19 в Європі та світі. Авторка вважає, що внаслідок ситуації, яка склалася у суспільстві дещо штучно, нанесла збитку моральному стану людини, не тільки фізичному. Людина переживала параноїдальні відчуття. І вона хотіла у своїх творах показати оцей жах, цей переляк, з яким стикнулася сучасна людина. Яна представляє Європу, для якої це було катастрофою, у свідомості перш за все людини. Своїми роботами вона говорить, що подолання вірусної кризи лежить не тільки в площині медицини, це проблема свідомості, прояву любові, уваги до людей. Білий колір і позивна емоція по моїм особистим відчуттям показує, що переможе – світ має стати на ноги та жити далі", - говорить Владислава Дяченко.

Проєкт Pandemic Lowers від художниці з Північної Македонії: як його представили у ХерсоніСуспільне Херсон

За словами заступниці директора Херсонського художнього музею імені О.Шовкуненка, нещодавно вони отримали альбом з ілюстраціями виставки, які надіслала авторка з Македонії.

"Всього три екземпляри ми маємо – один дістався Художньому музею, два будуть віддані кафедрі дизайну ХНТУ. В альбомі Яна написала, цитуючи художницю Фріду Кало, що більшість людей вийдуть з важкої ситуації духовно оновленими і морально сильнішими і досвідченішими", - розповіла Владислава Дяченко.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди