"Паски – лиш символ, головне – Христове воскресіння" – митрополит Черкаський і Чигиринський

"Паски – лиш символ, головне – Христове воскресіння" – митрополит Черкаський і Чигиринський

"Паски – лиш символ, головне – Христове воскресіння" – митрополит Черкаський і Чигиринський Суспільне Черкаси

2 травня християни східного обряду святкують Великдень – Воскресіння Христове. Журналісти Суспільного поспілкувалися з Владикою Іоаном, митрополитом Черкаським і Чигиринським, про історію свята, його значення та традиції.

Владико Іоане, розкажіть будь ласка, яке походження має це свято?

– Про цю подію говорили ще сторозавітні пророки і навіть після гріхопадіння Адама та Єви Господь говорив, що котрийсь з нащадків має перемогти змія-спокусника, тобто диявола. Саме з цією місією у світ прийшов Христос.

Смерть Христова була актом викуплення людського роду від усіх гріхів – і тих, які відбулися після гріхопадіння, і тих, що здійсняться в останні часи. Диявол страхом смерті тримав людей у своїй владі, і саме цей страх змушував людей робити негідні вчинки.

Тому, святкуючи, не потрібно концентруватись на пасках та крашанках, бо це лиш символи. Головне в цьому святі – Христове воскресіння.

У Біблії Христа називають Агнцем, який заколений за наші гріхи. Чому?

– З перших сторінок Старого Заповіту ми читаємо про жертвопринесення. Яскравим прикладом є момент, коли ізраїльський народ виходив із землі Єгипетської, і Бог наслав кари, оскільки фараон не хотів відпускати їх. Остання кара була найстрашнішою – смерть усіх єгипетських синів-первістків. І аби ангел смерті пройшов повз оселю і не забрав життя, євреї заколювали ягнят та мазали кров’ю одвірки дверей.

Тож і Христос є прообразом Агнця, який помер за наші гріхи, щоб ми могли жити. Адже кара за гріх – смерть, але Христос цю кару вже за кожного з нас поніс.

Як це відбувалося?

– Коли Христос урочисто в’їхав до Єрусалиму на ослі, він проповідував у храмі, вигнав звідти торгівців. Він продемонстрував себе як цар і первосвященик. Далі він навчає народ і притчами своїми викриває фарисеїв, книжників і старійшин і їхні духовні злочини. Врешті-решт, один з його учнів, Юда, продає його їм за тридцять срібняків.

Після таємної вечері він вирушає у Гетсиманський сад молитися. Під час цієї молитви він переживає складну духовну боротьбу, навіть піт на його обличчі стає як кров. Далі його хапають, а учні розбігаються. Згодом відбувається судилище, яке показує беззаконність суду. Потім Христа передають на суд римській владі, в надії, що його засудять на смерть. І хоч Понтій Пілат намагався виправдати Христа, натовп кричав і вимагав його смерті. Христа віддали на бичування і розп’яття. Але навіть у страшних муках на хресті Ісус не припиняє бути милосердним – він прощає розбійника, який висить поряд із ним і говорить, що він буде із ним в раю. І для всіх грішників у цьому є велика надія, адже першим на небо потрапив не праведник, а розбійник.

Після смерті Христос зійшов до Шеолу, де були душі всіх тих, хто помер раніше. Своєю смертю він зруйнував ворота пекла і звільнив душі тих, хто вирішив слідувати за ним. У Святому Письмі розповідається, що в момент Христової смерті затьмарилось сонце, земля затряслася, гроби праведників відкрилися і вони з’явилися багатьом в Єрусалимі після Христового вознесіння.

У Біблії описаний момент, коли священики, намагаючись приховати воскресіння Ісуса, наказали воїнам говорити, що Христос не воскрес, а його тіло викрали учні. Які є докази того, що воскресіння дійсно відбулося?

– Насамперед, учні не могли викрасти тіло. Після смерті Христа поклали до печери, вхід до якої завалили каменем і наклали печать. Біля гробу чергувала варта легіонерів, досвідчених римських воїнів. Якби учням вдалося це зробити, то за законом воїнам загрожувала смертна кара.

Та й учні, які в страху і паніці покинули Христа, навряд чи ризикнули б це зробити.

Наступний аргумент – коли Христос воскрес, воїни оніміли і стали ніби мертві. Коли ж вони отямилися і прийшли розповісти священикам про подію, свідками якої стали, ті вирішили їм заплатити, аби вони говорили людям, що Христос не воскрес. Але не всі погодилися взяти гроші, зокрема, їх керівник, сотник, який став проповідником воскресіння і згодом був за це вбитий.

Існує безліч аргументів, які підтверджують Христове воскресіння. Наприклад, якщо його вкрали, то чому там лишилися недоторканними покривала, у які було загорнуте тіло? Якби учні його вкрали, чи прибігли б вони на місце злочину, аби впевнитись у тому, що гріб порожній?

Звідки взялася традиція святити паски і крашанки?

– Освячення пасок – не християнська традиція, а язичницька, проте з часом наповнилася християнськими символами.

Писанки ж ще від апостольських часів стали символом воскресіння. Передумовою цього стали відвідини Марії Магдалини імператора Тиберія зі звісткою про воскресіння. Тоді до імператора без подарунку було негоже приходити, тож в якості подарунка жінка взяла яйце. Коли вона розповіла йому про Христа і його воскресіння, він сказав, що так, як яйце не може почервоніти, так і людина не може воскреснути. В ту ж мить яйце в його руках стало червоним.

Яке значення для християн має воскресіння Христа?

– Апостол Павло писав в одному з своїх послань, що, якби Христос не воскрес, то марною була б віра наша. Все, що робив Христос – зціляв, воскрешав, відкривав очі сліпим, навчав духовних і моральних принципів – все це було б нічим, якби Христос не воскрес. Смерть Христова і Воскресіння його має великий смисл для всіх хто у Нього вірить, адже дає впевненість у прощенні гріхів та надію на воскресіння і життя після смерті в Небесному Царстві.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди