2 травня 2011 року, після років розшуків, американські військові під час спецоперації на території Пакистану ліквідували Усаму бен Ладена, лідера терористичної організації "Аль Каїда". До десятої річниці операції президент США Джо Байден, який на момент ліквідації бен Ладена був віцепрезидентом, похвалив американських спецпризначенців: "Ми переслідували бен Ладена до воріт пекла і зловили його. Звістка про смерть бен Ладена десять років тому була моментом, який я ніколи не забуду".
Суспільне зібрало головні факти про "терориста номер один", знищення якого вплинуло на найбільший з фундаменталістських рухів світу.
Син мільярдера та герой війни в Афганістані
Усама бен Ладен народився 1957 року в сім'ї мільярдера та будівельного магната з Саудівської Аравії Мухаммеда ібн Авада бен Ладена. У 1967-му, коли Мухаммед бен Ладен загинув у авіакатастрофі, Усама успадкував з п'яти мільярдів доларів батькового статку близько 30 мільйонів.

Вихований в дусі сунізму, після радянського вторгнення до Афганістану Усама бен Ладен приєднався до організованого палестинським теологом та майбутнім терористом Абдуллою Аззамом добровольчого руху, який з території Пакистану організовував постачання зброї для моджахедів та брав участь у боях з радянськими військами. Під час війни в Афганістані Усама співпрацював з американськими та саудівськими спецслужбами, які підтримували рух опору радянській окупації. Цей епізод його біографії став основою численних конспірологічних теорій, які звинувачують уряд США в причетності до терактів 11 вересня 2001 року.

Під час війни в Афганістані Усама разом з однодумцями заклали основи організації, яка пізніше отримає назву "Аль Каїда". Після виводу радянських військ з Афганістану, бен Ладен повернувся на батьківщину в статусі героя війни, який подолав радянську наддержаву. Втім, вже в 1992 році через критику монаршого дому та звинувачення у причетності до терактів Усаму бен Ладена вислали з Саудівської Аравії і він перебрався до Судану.
25 мільйонів за голову бен Ладена
У 1996 році, перебуваючи в Афганістані, емір "Аль Каїди" Усама бен Ладен від імені своєї організації оголосив війну Сполученим Штатам, а Саудівську Аравію назвав "американською колонією".

Вже 1998 року, після організованих "Аль Каїдою" вибухів у американських посольствах в Танзанії та Кенії, які забрали життя сотень людей, Усама бен Ладен був внесений до списку десяти найбільш розшукуваних терористів планети.
Свою причетність до найвідомішого теракту – атак на Всесвітній торговий центр в Нью-Йорку та Пентагон у Вашингтоні 11 вересня 2001 року – Усама бен Ладен спершу відкидав. 16 вересня 2001 року телеканал "Аль Джазіра" навіть опублікував відеозвернення, де він заперечував, що має стосунок до цих терактів. Утім, за кілька років накопичилося доказів, і сам бен Ладен визнав, що віддав наказ терористам-смертникам, які захопили літаки.

Адміністрація президента США Джорджа Буша одразу назвала Усаму бен Ладена "головним підозрюваним в організації терактів 11 вересня" і призначила винагороду у 25 мільйонів доларів США за інформацію про його місце знаходження. 2007 року Сенат США проголосував за подвоєння винагороди, але це так і не було реалізовано. Усама бен Ладен став найбільш розшукуваним терористом у світі, але вдало переховувався майже десять років.
2 травня 2011 року під час операції "Спис Нептуна" спецпідрозділи ВМС США спільно з ЦРУ атакували сховище бен Ладена в пакистанському місті Абботтабад. Усама бен Ладен був убитий в ході штурму, і після упізнання на території Афганістану його тіло було скинуте в море.
Спадок бен Ладена
Попри загибель Усами бен Ладена, ланцюжок подій, запущений організованими ним терактами та "війною з терором", яку США оголосили в межах низки військових операцій "Незламний щит" в 2001 році, досі не завершений.
Через пряму атаку на територію США Вашингтон оголосив про застосування 5 статті договору про утворення НАТО, яка зобов'язала всіх членів Альянсу допомогти США у їхніх зусиллях, зокрема, введенні військ до Афганістану. Операція НАТО в цій країні триває вже 20 років, і лише до осені 2021 року США та союзники обіцяють остаточно вивести війська з країни.
Частиною війни з терором також стало вторгнення США в Ірак у 2004 році. Одним з найбільших осередків збройної боротьби з американцями в Іраку став місцевий відділ "Аль Каїди", відповідальний за сотні нападів та терактів. В 2006 році іракська "Аль Каїда" об'єдналася з низкою інших організацій в "Ісламську державу Іраку", яка дала початок потужному терористичному руху, який досі вчиняє напади по всьому світу та залишається активним учасником громадянської війни в Сирії.

"Аль Каїда" продовжила існування та активну діяльність і після смерті бен Ладена. Зокрема, "Аль Каїда" є помітною стороною конфлікту в громадянській війні в Ємені. Крім того, учасники "Аль Каїди" не полишили і терористичної діяльності, організувавши розстріли відвідувачів та захоплення заручників у готелях столиці Буркіна-Фасо Уагадугу в 2016 році, де серед загиблих були й українці. Однією з головних "спеціалізацій" "Аль Каїди" стали викрадення людей з метою отримання викупу, коштом чого бойовики наразі накопичили десятки мільйонів доларів.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!