Небезпечні шахти Степногірська. Як запобігти екологічній катастрофі

Небезпечні шахти Степногірська. Як запобігти екологічній катастрофі

Небезпечні шахти Степногірська. Як запобігти екологічній катастрофі

На шахті з видобутку марганцевої руди неподалік від Степногірська Запорізької області приватні підприємці мають наміри вирізати металоконструкції. Такі дії можуть призвести до отруєння ґрунтових вод.

Про це Суспільному повідомила селищна голова Степногірська Ірина Кондратюк.

Вона розповідає, що шахтовий комплекс нині перебуває на балансі закритого акціонерного товариства “Стептехсервіс”, засновниками котрого є донецька фірма “Візаві” та “Запорізький завод феросплавів”. Через борги підприємства на його майно накладено судовий арешт, а у 2014 році через аукціон почався розпродаж окремих об'єктів проммайданчику та будівельних матеріалів приватним особам.

степногірськ

Ірина Кондратюк

Наразі невстановлені люди планують видалити з “тіл” шахт металеві конструкції — тюбінги, що надалі може призвести до руйнування шахтних стовбурів та створити передумови неконтрольованого потрапляння до водоносних горизонтів шкідливих речовин - каже Ірина Кондратюк.

"Те, що збираються зробити це вже загрожує екології навколишнього середовища. Це питна вода, це дійсно провалля, можливо навіть і смертельні випадки будуть. Тому, коли будували стволи, у нас ґрунт сунеться, їх робили з сухою заморозкою. Тобто заморожували ґрунт, потім робили тюбінги, а потім його розморожували, аби ґрунт не просів. А якщо нічого не робити, а тільки витягнути, це буде катастрофа", — розповідає селищна голова.

степногірськ

Вхід до шахт. Територія не охороняється, жодних заборонних знаків немає

Разом зі знімальною групою Суспільного до шахти номер один спустився Володимир Пацаль — останній директор колишнього державного підприємства “Стептехсервіс”, правонаступником якого є закрите акціонерне товариство

степногірськ

Володимир Пацаль

"Річ у тому, що у нас шахтові водоносні горизонти перетинаються із питним Бучакським горизонтом води. З цього горизонту беруть воду всі населені пункти північної частини Василівського району і північної частини Оріхівського району. Для того, аби забрати ці тюбінги, то потім відразу потрібно заповнювати спеціальним ґрунтом, аби увесь цей бруд не потрапив до питних горизонтів. Хто буде за це нести відповідальність?", — питає Володимир Пацаль.

степногірськ

Шахти консервували шляхом затоплення - це так звана "мокра" консервація, найпримітивніший і небезпечний з точки зору екології метод. Цьогоріч термін консервації за нормами спливає

Колишній директор каже, що технологія, за котрою свого часу проводилось будівництво шахтових стовбурів, не передбачає виїмки тюбінгів.

"Ті люди, котрі зібрались це демонтувати, це далекі від гірничої справи люди й вони намагаються отримати негайну вигоду. Діаметр цього тюбінгового кріплення 10 метрів. Це броня. Коли почнуть вирізати, то деякі фрагменти почнуть вистрілювати у різні боки та можуть бути дійсно важкі наслідки", — каже Пацаль.

За словами Ірини Кондратюк, комунікації із нинішніми власниками обладнання шахт у селищної ради немає, а подальші роботи з можливого демонтажу внутрішнього кріплення шахтових стовбурів будуть проводитись всупереч наказу Міністерства соціальної політики.

степногірськ

Занедбані споруди підприємства "Стептехсервіс"

"Є такий Наказ від 1592 від 23.12.2016 року про затвердження правил безпеки під час розробки рудних і нерудних корисних копалень — “Ліквідація гірничих виробок” і пункт 4 написано: забороняється витягати кріплення при ліквідації шахт, навіть якщо буде прийнято найгірший варіант про ліквідацію, забороняється витягати кріплення зі стволів та інших вертикальних, похилих і горизонтальних виробок під час їх ліквідації. Вони повинні тільки засипатися. Причому навіть не звичайним ґрунтом, а лабораторно підтвердженим", — розповідає пані Ірина.

Ситуацію на шахтовому комплексі селища Степногірськ журналістам Суспільного телефоном прокоментував тимчасово виконувач обов'язків директора Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької ОДА Андрій Булавінов. Він розповів, що з метою недопущення виникнення надзвичайної ситуації в облдержадміністрації під головуванням першого заступника голови ОДА Володимира Шустова 24 квітня проведена нарада із залученням керівників та усіх зацікавлених структур та підрозділів ОДА, територіальних органів та Міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

"На зазначеній нараді протокольним рішенням були визначені завдання відповідно функціональним обов'язкам. А саме вжити заходів щодо охорони шахтового комплексу, забезпечити негайне інформування правоохоронних органів та контролюючих органів стосовно осіб, які мають наміри проводити роботи з демонтажу на проммайданчику з порушенням вимог Законодавства у сфері охорони санітарної, техногенної, екологічної та пожежної безпеки, охорони праці та будівельних норм", — каже Булавінов.

Також, за словами Андрія Булавінова, профільним службам доручили провести моніторингові дослідження якості води підземних джерел у районі шахтового комплексу та запропонувати конкретні пропозиції щодо вирішення ситуації, що склалася.

степногірськ

Степногірський пейзаж

Журналісти Суспільного надіслали інформаційний запит до обласної прокуратури з проханням дати відповідь на питання — чи проводяться перевірки стосовно дій виконавчої служби у 2014 році, через які було розпродано майно шахтового комплексу, кому він нині належить, та хто розпочав демонтаж конструкцій?

Що відомо

  • Степногірськ — селище міського типу Василівського району Запорізької області у 39 км від обласного центру. У 80-х роках минулого сторіччя, поблизу населеного пункту знайшли поклади марганцевої руди, і побудували державне підприємство "Стептехсервіс", що призвело до стрімкого розвитку Степногірську. Але згодом виробництво визнали нерентабельним, а у березні 1995 року Міністерство промислової політики України його законсервувало. Відтоді, з майже 8 тисяч мешканців у роки розквіту Степногірська до 2018 року населення смт скоротилося до 4438 осіб.
  • У 2000 році співвласником "Стептехсервіс" стало донецьке ЗАТ "Візаві", підприємство було реорганізоване у закрите акціонерне товариство. Ще до початку робіт з розконсервації у новоствореного підприємства стався конфлікт за право видобутку руди з ВАТ "Запорізький феросплавний завод", що призвело до зупинки реалізації проєкту. Підприємство роками фактично не працювало і лише нарощувало борги. Тому суд наклав арешт на майно, а виконавчою службою здійснювалася реалізація окремих об'єктів проммайданчику та будівельних матеріалів.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди