Полтавське сміттєзвалище: як зменшити відходи, які звозять туди протягом 60 років

Полтавське сміттєзвалище: як зменшити відходи, які звозять туди протягом 60 років

Полтавське сміттєзвалище: як зменшити відходи, які звозять туди протягом 60 років Суспільне Полтава

Макухівське сміттєзвалище, на яке із Полтави вивозять сміття, існує вже близько 60 років. За цей час відходів із міста назбиралося на понад 17 гектарів площі. Від них чутно неприємний запах, виділяються шкідливі речовини та виникають часті пожежі. Які є варіанти зменшення кількості сміття та його впливу на довкілля – читайте у матеріалі Суспільного.

Площа Макухівського сміттєзвалища, куди із Полтави вивозять сміття, становить 17,4 гектара. Перебуває воно на балансі міського комунального підприємства «КАТП-1628», говорить інженерка з охорони навколишнього середовища установи Наталія Суіма.

Минулоріч на звалищі рятувальники загасили 29 загорань, а з початку 2021 року – сім, каже речник надзвичайників Полтавщини Віталій Шкаревський. Складність гасіння таких загорань, за його словами, зокрема, полягає у відсутності ємностей із водою поблизу. Тому рятувальникам доводиться брати воду із річки та прокладати пожежні рукава протяжністю близько двох кілометрів.

Полтавське сміттєзвалище: як зменшити відходи, які звозять туди протягом 60 роківСуспільне Полтава

Крім того, займання на сміттєзвалищі часто виникають через велику кількість горючих матеріалів, які туди звозять. У спекотну погоду під дією сонця вони можуть загорітися.

Ускладнює гасіння і висота звалища. Під час роботи рятувальникам потрібно бути обережними, аби не почався зсув. Якщо ж займання виникає на глибині, то сміття необхідно розгортати бульдозерами.

Вплив на довкілля

«Відходи спочатку не сортуються, через це органічні речовини, які є у смітті, розкладаються і виділяють гнильний запах та фільтрат. При висиханні продукти неповного розкладання утворюють пил, насичений забрудниками та мікроорганізмами. Відповідно, забруднюється повітря і воно є небезпечним для людей, які проживають поруч», − розповідає аналітикиня громадської організації «Еколтава» Юлія Авраменко.

За її словами, сміттєзвалище у Макухівці не має захисного екрана, тобто усе сміття лежить прямо на землі. Відтак фільтрат просочується у ґрунт та підземні води, забруднюючи їх. А ще тут живуть мікроорганізми, які розносять птахи, бездомні тварини, мухи та пацюки. У такому середовищі розвиваються і бактерії, які є збудниками, зокрема, туберкульозу, дизентерії, гепатиту, аскаридозу, шкірних та алергічних захворювань.

Полтавське сміттєзвалище: як зменшити відходи, які звозять туди протягом 60 роківСуспільне Полтава

«Важливим є те, що під сміттєзвалище використали ділянку поруч із лісом. Тим самим, площа забруднення твердими побутовими відходами поширюється − вітер розносить поліетиленові пакети. Мінус для туристів і міста, як такого − сміттєзвалище вже перевищує лінію лісу, його помітно із найбільш туристичної пам’ятки нашого міста – Ротонди дружби народів (Білої альтанки – ред.), тому фото явно будуть непривабливими», − зазначила аналітикиня громадської організації «Еколтава» Юлія Авраменко.

Експлуатація Макухівського сміттєзвалища триває вже протягом 60 років. Воно не відповідає сучасним вимогам через збільшення неорганічних відходів типу пластика та поліетилену, додала Юлія Авраменко.

Вирішення проблеми

За словами інженерки з охорони навколишнього середовища комунального підприємства «КАТП-1628» Наталії Суіми, повна рекультивація (відтворення, покращення умов навколишнього середовища з метою повторного використання порушених у процесі господарської діяльності територій – ред.) сміттєзвалища чи будівництво сучасного субрегіонального полігону, куди відходи звозитимуть із кількох громад, допоможутьзменшити кількість твердих побутових відходів та їх негативний вплив на навколишнє середовище. Та останнє потребує залучення грошей інвесторів. Вирішувати проблему почали частково.

«Щоб покращити стан діючого звалища, необхідно обладнати його виїзним дезбар`єром (призначений для дезінфекції коліс автомобілів – ред.) при виїзді з території. Також обладнати сміттєзвалище дренажною системою та приймальними колодязями для збору та подальшої утилізації фільтрату, забезпечити пожежними ємностями, огородити суцільною огорожею по периметру та встановити звукове обладнання для відлякування птахів», − розповіла Наталія Суіма.

Полтавське сміттєзвалище: як зменшити відходи, які звозять туди протягом 60 роківСуспільне Полтава

За її словами, підприємство уже має проєктно-кошторисну документацію на будівництво дезінфекційної ванни (дезбар’єру).

«Сміттєзвалище пересипали землею, відповідно, зменшується ризик виникнення пожеж, зникає сморід – неодмінний супутник гниття органічних відходів. Також очікуємо відповіді, у скільки обійдеться прибирання та очищення фільтрату, який витікає зі сміттєзвалища», − додала Наталія Суіма.

На думку аналітикині громадської організації «Еколтава» Юлії Авраменко, вирішити проблему можна шляхом облаштування санкціонованого полігону згідно із санітарно-технічними нормами сортування твердих побутових відходів. А ще – будівництво сміттєпереробного заводу, який би зменшив кількість відходів, що потраплятимуть на полігон.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди