Імунізація: як і коли робити щеплення жителям Полтавщини

Імунізація: як і коли робити щеплення жителям Полтавщини

Імунізація: як і коли робити щеплення жителям Полтавщини dailyadvent.com

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, імунізація дозволяє щорічно запобігти від двох до трьох мільйонів випадків смертей від дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту і краснухи. Так, за підсумками першого кварталу 2021 року, у Полтаві відповідно до річного плану вакцинувалося близько 20% дітей. Про це йдеться на сайті Полтавської міської ради. Суспільне поспілкувалося із сімейною лікаркою Марією Гвоздик про те, які щеплення і коли варто робити, аби запобігти хворобам.

Календар щеплень

Календар щеплень – це документ, який встановлює перелік обов’язкових щеплень у відповідний вік дитини або дорослого, а також інтервали введення вакцини. Згідно із ним, вакцинують проти 10 хвороб: кору, кашлюка, краснухи, поліоєміліту, правця, туберкульозу, гепатиту В, дифтерії, гемофільної інфекції, епідемічного паротиту. Ці щеплення проводять безкоштовно незалежно від віку. Окрім основних, в Україні можна робити і додаткові.

Імунізація: як і коли робити щеплення жителям Полтавщиниtva.ua
"Стосовно додаткових щеплень в Україні є можливість зробити і рекомендовані щеплення від пневмококової інфекції, менінгококової інфекції, гепатиту А, від грипу та від вірусу папіломи людини", − каже сімейна лікарка Марія Гвоздик.

Вакцинація з порушенням календаря щеплень

Якщо з якихось причин дитина не отримала щеплення у відповідний термін, то вакцинацію проводять за індивідуальним календарем. Його складає лікар, з яким укладено угоду про надання послуг.

"Якщо календар щеплень порушено, хвилюватися немає сенсу, тому що розроблені рекомендації і ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров'я – ред.), і МОЗ (Міністерство охорони здоров'я – ред.), як наздогнати ці щеплень. Не усі пропущені дози щеплень потрібно наздоганяти. Є певна схема вакцинації для кожної вакцини, і є необхідний мінімум доз".

Поєднання вакцин

У разі одночасного щеплення від різних хвороб, варто правильно поєднувати вакцину. Необхідно знати "живі" чи "неживі" (інактивовані) препарати за своїм походженням. Про це слід запитати лікаря.

"Якщо ми говоримо про "неживі" вакцини, то можлива будь-яка їхня комбінація або з будь-яким проміжком у часі. Якщо ми поєднуємо "живу" і "неживу" вакцину, то можна їх робити одночасно або так само з будь-яким проміжком".
Імунізація: як і коли робити щеплення жителям Полтавщиниnewmed.dp.ua

Якщо поєднуються дві "живі" вакцини, то в один день їх можна робити у різні ділянки тіла або з проміжком в один місяць.

Вакцинація під час вагітності та грудного вигодовування

Вагітність та грудне вигодовування не є протипоказаннями до проведення імунізації. Ще до вагітності жінці рекомендовано мати основні щеплення. А планову повторну вакцинацію дорослим мають робити що 10 років.

"Єдині протипоказані вакцини при грудному вигодовуванні та вагітності − це вакцини від вітряної віспи та жовтої лихоманки".

Також під час вагітності жінці рекомендують робити щеплення від грипу.

Імунізація: як і коли робити щеплення жителям Полтавщинифото ілюстративне/UNICEF UKRAINE

Вакцинація при алергії та супутніх хворобах

Протипоказаннями до профілактичних щеплень є порушення імунітету, анафілактичні реакції, тяжкі поствакцинальні реакції, гострі захворювання, неврологічні порушення та інші.

"Якщо на вакцину раніше була алергічна реакція анафілактичного типу, то ця вакцина не рекомендована до введення. Також при зборі анамнезу з’ясовується, на який саме компонент була реакція такого типу, якщо цей компонент входить до складу вакцини, то вакцинацію рекомендують проводити в умовах стаціонарного лікування".

Читайте також:

  • На Полтавщині від коронавірусу вакцинували першу людину. Щеплення зробили працівнику обласної інфекційної лікарні Роману Пономаренкові.
  • Уперше на Полтавщину понад 19 тисяч доз вакцини від коронавірусу доставили 24 лютого.
  • 13 квітня Полтавщина отримала 7 960 доз вакцини "CoronaVac" проти COVID-19.
  • 18 квітня на Полтавщину привезли понад тисячу доз вакцини "Pfizer" проти коронавірусу.
  • 26 квітня на Полтавщину доставили нову партію вакцини від коронавірусу.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди